Ujście Wisły na światowej liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych

Dobra wiadomość dla ptaków i fok. Ujście Wisły zostało wpisane na tzw. „Listę Ramsarską”, na której znajdują się najcenniejsze obszary wodno-błotne na świecie. Do tej pory 15 miejsc w Polsce zostało uznanych za warte wpisania na tę listę.

Ujście Wisły na światowej liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych
A
A
data publikacji: 30 stycznia 2018 r.

Mewia Łacha - rezerwat na Wyspie Sobieszewskiej
Mewia Łacha - rezerwat na Wyspie Sobieszewskiej
Jerzy Pinkas/ Gdansk.pl

Wpis obszaru ujścia Wisły został dokonany 10 stycznia 2018. 

To obszar obejmujący 1748 hektarów. W jego skład wchodzą rezerwaty na Wyspie Sobieszewskiej: Ptasi Raj i Mewia Łacha. 

W rezerwatach tych okres lęgowy spędzają m.in.: sieweczka obrożna, sieweczka rzeczna, rybitwa białoczelna, rybitwa czubata, rybitwa rzeczna, mewa siwa, mewa śmieszka, mewa srebrzysta i ostrygojad.

Ujście Wisły częściowo znajduje się w granicach administracyjnych Gdańska.

Szymon Bzoma z gdańskiej Grupy Badawczej Ptaków Wodnych: - To świetna sprawa wizerunkowa i prestiżowa, że ten obszar został wpisany na listę. Spotkanie się w tym miejscu, u ujścia Wisły, morza, rzeki i lądu daje tam niezwykłe bogactwo życia. To tereny mało uczęszczane, miejsce odpoczynku fok szarych i ptaków, tereny lęgowe. Wymagają zawsze naszej ochrony, niezależnie od tego, czy są na liście czy nie. 

Biegus zmienny na trenach ujścia Wisły w Gdańsku
Biegus zmienny na trenach ujścia Wisły w Gdańsku
Grzegorz Zieleniec/KFP

Konwencja ramsarska (Ramsar Convention on Wetlands) to - jak informuje Wikipedia - potoczna nazwa układu międzynarodowego dotyczącego ochrony przyrody, który został podpisany 2 lutego 1971 roku podczas konferencji w irańskim kurorcie Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Należy do niego 169 państw z całego świata. Polska przystąpiła do Konwencji w 1978 roku. 

Celem porozumienia ramsarskiego jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako „wodno-błotne”. Szczególnie chodzi o populacje ptaków wodnych zamieszkujących te tereny.

W sumie na światowej Liście Ramsarskiej figuruje łącznie blisko 2300 pozycji. 

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl