• Start
  • Wiadomości
  • Ujeścisko - Łostowice. Zobacz, jak będzie wyglądać lodowisko

Ujeścisko - Łostowice. Zobacz, jak będzie wyglądać nowe miejskie lodowisko

Gotowa jest już dokumentacja projektowa dla budowy lodowiska rekreacyjnego z trybunami, które pomieszczą 300 osób i zapleczem szatniowym, a także projekt zagospodarowania terenu wokół tego obiektu. Inwestycja realizowana będzie w sąsiedztwie pętli tramwajowej u zbiegu al. Pawła Adamowicza i powstającej ul. Nowej Warszawskiej.
( 13.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wizualizacja przedstawia planowany budynek lodowiska, jest w jasnej elewacji, trzy kondygnacyjny, z oszklonym wejściem
Gotowa jest już dokumentacja projektowa dla budowy miejskiego lodowiska w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co obecnie dzieje się w sprawie budowy lodowiska?

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, obecnie trwa weryfikacja dokumentacji przygotowanej przez biuro TBiARCHITEKCI Sp. z o.o., a także procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę.

- Kolejnym krokiem będzie analiza możliwości źródeł finansowania zewnętrznego - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowe kryte lodowisko ma powstać w okolicach Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 68 oraz pętli „Ujeścisko” i torowiska nazywanego roboczo Nową Warszawską. Planowany budynek lodowiska będzie miał trzy kondygnacje, a jego powierzchnia wynosić będzie ponad 2 tys. m kw.

Kierowcy i piesi już na nowym odcinku ul. Piotrkowskiej

Zobacz wizualizację nowego miejskiego basenu w Gdańsku

 

Wspomniana ślizgawka będzie jednym z elementów planowanego w tym miejscu większego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Projekt ten podzielony został na cztery etapy realizacyjne:

- Etap I - hala lodowiska rekreacyjnego z zapleczem szatniowym,

- Etap II - basen,

- Etap III - hala lodowiska treningowego wraz z dodatkowym zapleczem treningowym (siłownie, fitness) oraz zapleczem konferencyjnym i trybunami na 300 osób, nadbudowanymi nad zapleczem szatniowym wykonanym w etapie I,

- Etap IV - hala do curlingu z trybuną na 115 osób, z własnym zapleczem szatniowym i gastronomią oraz pomieszczeniami dla klubów i związków sportowych.

wizualizacja przedstawia jasny hol w planowanym budynku, z sufity zwisają lampy, stoi tam kilka foteli
Tak wyglądać będzie hol w budynku lodowiska
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Lodowisko będzie... ogrzewać basen

Koszt dokumentacji projektowej dla budowy lodowiska rekreacyjnego wyniósł blisko 198 tys. złotych. Projekt uwzględnia także zagospodarowanie terenu wokół kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w tym miejsca parkingowe, oraz budowę sieci uzbrojenia zewnętrznego docelowo dla wszystkich czterech etapów inwestycji, w tym również basenu, dla którego obecnie trwają prace nad dokumentacją.

Ujeścisko-Łostowice/Jasień. Budowa Nowej Warszawskiej zakończona w terminie. Czas na odbiory

Co ciekawe, układ chłodniczy lodowiska będzie przygotowany do odzysku ciepła na potrzeby basenu. Docelowo przewiduje się odzysk ciepła z tafli wszystkich trzech lodowisk, które zaplanowano w tej lokalizacji. Jeżeli z wyliczeń okaże się, że ciepło uzyskane z agregatów chłodniczych jednej tafli lodowiska, które powstanie w pierwszym etapie, nie pokryje zapotrzebowania na ogrzanie basenu, projektanci będą musieli zaprojektować wymienniki, które zapewnią ogrzanie wody w basenie, również niezależnie od odzysku ciepła z instalacji mroźniczej lodowiska.

wizualizacja przedstawia planowany budynek lodowiska, jest w jasnej elewacji, trzy kondygnacyjny, z oszklonym wejściem, po prawej widać fragment planowanego parkingu
Planowany budynek lodowiska będzie miał trzy kondygnacje, a jego powierzchnia wynosić będzie ponad 2 tys. m kw.
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska