• Start
  • Wiadomości
  • Zaproś „Brave kids” do swojego domu. Projekt po raz pierwszy w Gdańsku

Zaproś zdolne dzieci do swojego domu. Projekt „Brave kids” po raz pierwszy w Gdańsku

Trwa rekrutacja rodzin, które chciałyby ugościć w swoim domu uzdolnione dzieci z dalekich krajów. Młodzi artyści z Iranu, Salwadoru, Indii i Litwy pojawią się w naszym mieście w ramach projektu „Brave Kids 2019”, aby - w dniach 13 – 28 lipca - wspólnie z polskimi dziećmi stworzyć międzykulturowy spektakl. Efekt ich pracy zobaczymy 26 lipca na Festiwalu Kultur „Okno na świat”.
( Publikacja: 02.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny. Gdańsk bierze w nim udział po raz pierwszy. Spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata.
Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny. Gdańsk bierze w nim udział po raz pierwszy. Spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata.
Materiały organizatora

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, gdzie w różnych miastach spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączy je chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. 

Zaangażowanie lokalnej społeczności, co w praktyce oznacza umożliwienie zamieszkania im w domach lokalnych rodzin, jest ważnym elementem projektu. To wyjątkowa bliskość często zupełnie odmiennego świata, a także lekcja szczodrości i niejednokrotnie przyjaźń na całe życie.

- Do Gdańska przyjedzie 24. dzieci i młodzieży w wieku 10 – 18 lat z Indii, Salwadoru, Litwy i Iranu, które na co dzień w swoich krajach zajmują się sztuką – wyjaśnia Weronika Figurska-Zięba ze Stowarzyszenia Educational Cha(ll)ange, koordynator rodzin goszczących w Gdańsku. – Dzieci z Indii uprawiają komedię, tzw. clauding, z Salwadoru na co dzień zajmują się teatrem, z Litwy – tańczą, a z Iranu przyjedzie grupa artystyczna. 

Uczestnicy projektu będą codziennie, w godz. od 9.30 do 17, brać udział w warsztatach artystycznych, które odbywać się będą na Wydziale Nauk Społecznych w Gdańsku i wspólnie pracować nad spektaklem łączącym różne kultury. Do obowiązku rodziny goszczącej należy dowiezienie dzieci na miejsce warsztatów oraz odbiór, a także zapewnienie śniadania i kolacji oraz osobnego pokoju. W ramach gościny polska rodzina przyjmuje dwójkę dzieci z jednego kraju.

Projekt obchodzi w tym roku w Polsce 10. rocznicę, ale miasto Gdańsk uczestniczy w nim po raz pierwszy.

Spektakl, nad którym pracować będą dzieci z dalekich krajów wraz z polskimi, zostanie zaprezentowany 26 lipca podczas Festiwalu Kultur „Okno na świat” w Gdańsku
Spektakl, nad którym pracować będą dzieci z dalekich krajów wraz z polskimi, zostanie zaprezentowany 26 lipca podczas Festiwalu Kultur „Okno na świat” w Gdańsku
Materiały organizatora


– Ideą programu jest pokazanie, że niezależnie skąd jesteśmy, sztuka potrafi nas połączyć, bo jest językiem świata. Spektakl, nad którym pracować będą dzieci z dalekich krajów wraz z polskimi, zostanie zaprezentowany 26 lipca podczas Festiwalu Kultur „Okno na świat” w Gdańsku – opowiada Weronika Figurska-Zięba.

Organizatorzy zapraszają chętne rodziny do zgłaszania się w formularzu aplikacyjnym dostępnym tutaj https://goo.gl/forms/ej3vZ9O7DDKxWRoE2 . 

Podczas Brave Kids w Gdańsku goszczone nie tylko grupy artystyczne z Iranu, Indii, Litwy i Salwadoru, ale także młodzi liderzy z innych krajów. To właśnie oni wspierać Dzielne Dzieciaki w przygotowaniu finałowego występu. Jednym z nich jest niezwykła postać - Lakhan z Indii pochodzący z Koloni Marionetek.

Projekt edukacyjno-artystyczny Brave Kids powstał z inspiracji dra Akonga Tulku Rinpoche, tybetańskiego lamy, lekarza i filantropa. Jest założycielem organizacji charytatywnej ROKPA International, która od ponad 35 lat prowadzi projekty pomocowe oraz edukacyjne, m.in. w Nepalu, tybetańskiej części Chin, Afryce Południowej, Zimbabwe, a także w Europie.

Dr Akong Rinpoche zawsze powtarzał, że rozwojowi dzieci należy poświęcić szczególną uwagę, ponieważ to one będą w przyszłości kształtować nasz świat, a ich spotkanie uda się, gdy damy im możliwość wymiany umiejętności i swobodę twórczego działania. Od tych głównych idei wywodzą się kolejne – poświecenie uwagi różnorodności kultur i tradycji, pielęgnowanie ojczystego języka, wymiana doświadczeń liderów.

W 2009 roku, podczas pilotażowej edycji Brave Kids, po raz pierwszy spotkały się trzy dziecięce grupy młodych artystów. W 2016 roku, podczas 7. już edycji, w projekcie weźmie udział 144 dzieci, z 24 grup artystycznych z 19 krajów świata.

Dla wszystkich dzieci zainteresowanych sztuka oragnizatorzy stworzyli odpłatną ofertę pólkolonii w czasie trwania projektu w Gdańsku.

Wszelkie pytania można kierować do koordynatora w Gdańsku telefonicznie pod numerem 790 253 090 lub na adres e-mail | bravekids.gdansk@bravefestival.pl. Szczegóły projektu są dostępne pod adresem http://www.bravekids.eu/pl.

Organizatorem Brave Kids w Gdańsku jest Stowarzyszenie Educational Cha(ll)ange, a współorganizatorem Nadbaltyckie Centrum Kultury.