Tylko niebo jest limitem - inspirująca konferencja dla młodzieży

Astrofizycy z NASA, autorka nominacji 23 Polaków do odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, twórca eksperymentalnej szkockiej szkoły - co ich łączy? Wszyscy będą prelegentami “SKY Conference”, która 14 maja (w sobotę) odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Wydarzenie przeznaczone jest dla wszystkich chętnych w wieku od 15 do 25 lat. Wstęp wolny, są jeszcze miejsca, wystarczy się zapisać.
( Publikacja: 09.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Organizatorki SKY Conference w ECS, od l.: Julia Mia Smuczyńska, Zuzanna Hofman oraz Katarzyna Chudziak
Organizatorki SKY Conference w ECS, od l.: Julia Mia Smuczyńska, Zuzanna Hofman oraz Katarzyna Chudziak
Fb SKY Conference

Inicjatorkami i organizatorkami konferencji są trzy nastoletnie dziewczyny. Dwie z nich - Katarzyna Chudziak i Zuzanna Hofman, od najmłodszych lat są wykładowczyniami Polskiej Akademii Dzieci, trzecia - Julia Mia Smuczyńska to m.in. główna organizatorka symulowanych obrad ONZ, które odbyły się w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Teraz powracają do gdańskiego ECS wspólnie, by zaprosić rówieśników na inspirującą konferencję, której wykładowo - warsztatowy program obejmuje całą sobotę (14 maja).  I choć tytuł konferencji “SKY Conference” kojarzyć się może z bezmiarem kosmosu, nie jest to wydarzenie przeznaczone tylko dla fascynatów wszechświata.

Będziemy jak najbardziej odnosić się do kosmosu, ponieważ podczas konferencji wystąpi dwóch wykładowców z NASA. Giuseppe Cataldo, główny inżynier teleskopu Jamesa Webba, przyjedzie do Gdańska, a drugi - Ed Wollack połączy się z nami online - mówi Katarzyna Chudziak. - Ale będziemy też między innymi mówić o tym, jak założyć własny biznes w młodym wieku, albo o tym, jak przetrwać XXI wiek z optymizmem i nadzieją. Hasło towarzyszące konferencji brzmi BEYOND, czyli “ponad”. Bardzo się cieszymy, że panowie z NASA powiedzą, co dla nich jest “ponad”. To hasło będzie motywem przewodnim każdego wystąpienia temat, każdy nasz gość będzie się odnosił do niego ze swojej perspektywy. Zatytułowałyśmy wydarzenie “SKY Conference”, bo chcemy pokazać, że to dopiero niebo jest limitem, a może nawet i nie?

Gdańskie szkoły zwracają się ku morzu. Zajęcia na wodzie dla uczniów i przedszkolaków 

Organizatorki pragną przyciągnąć nie tylko pasjonatów astronomii i astrofizyki. Jednym z gości konferencji będzie także Krzysztof Zajączkowski - wybitny edukator ze Szkocji polskiego pochodzenia, który razem z Tildą Swinton założył eksperymentalną szkołę Drumdaun. Nauka w niej toczy się przez pracę, w działaniu. Dość powiedzieć, że uczniowie fizyki i matematyki uczyli się budując łodzie, którymi później wypłynęli (sprawdziły się bardzo dobrze). 

Zuzanna Hofman podkreśla: - Działalność w Polskiej Akademii Dzieci na pewno nas zainspirowała. Budujący wydarzenie, częściowo wzięliśmy pomysł od nich, chcąc żeby była to taka konferencja, gdzie nie tylko się słucha, a są też warsztaty interaktywne.

- Konferencja odbywa się po polsku. Założenie jest takie, by każdy mógł znaleźć temat dla siebie, dlatego oprócz astrofizyki reprezentowane będą też zupełnie inne wątki: własny biznes w młodym wieku, medycyna, poznanie własnych możliwości i przekraczanie barier - wylicza Katarzyna Chudziak. - Celem spotkania jest wzajemna inspiracja i pokazanie, że mimo naszego młodego wieku możemy działać i tworzyć niesamowite rzeczy, że mamy wpływ na rzeczywistość, a przede wszystkim na przyszłość.

Organizatorkom udało się także zaprosić do Gdańska 96-letnią Stellę Zylbersztajn-Tzur - mieszkającą w Izraelu ocalałą z Holocaustu Polkę pochodzenia żydowskiego, której inicjatywie aż 23 Polaków zawdzięcza nadawane przez Jad Waszem odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” 23.

- Stella Zylbersztajn to wspaniała osoba, nakręcono film o jej życiu. Poznać ją na żywo, to będzie niesamowita możliwość, spotkanie z prawdziwym autorytetem - zachęca Zuzanna Hofman. - Nasz gość z Izraela ma 96 lat, ale będą też bardzo młodzi prelegenci. Janek i Filip to nastolatkowie, którzy zakładają swoją markę odzieżową. Także inne młode osoby opowiedzą nam o tym, czym się zajmują i podzielą się swoimi przeżyciami.

Nabór uczestników konferencji prowadzony jest poprzez formularz internetowy. Program wydarzenia na poświęconym mu profilu na Facebooku.

Zaproś tłumacza literatury do swojej szkoły. Rusza nowy nabór do projektu „Tłumacze w szkołach”

sky conf plakat

 

Głównym instytucjonalnym organizatorem konferencji jest Klub Sportowy Gedania 1922; głównym partnerem zaś gdańskie szkoły: Mental Arts oraz III Liceum Ogólnokształcące. Pozostali partnerzy to: Wspólnota Gdańska, Polska Akademia Dzieci oraz Europejskie Centrum Solidarności.