• Start
  • Wiadomości
  • O bezpieczeństwie seniorów na gdańskim Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego

O bezpieczeństwie seniorów na Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego

Na wnuczka, policjanta, a ostatnio też na żołnierza - to niejedyne metody oszustów, których ofiarami padają seniorzy. Jak ustrzec się przed naciągaczami, na co zwracać uwagę robiąc zakupy przez telefon czy w trakcie pokazów? Co robi Miasto Gdańsk, by chronić i wspierać najstarszych mieszkańców? O tym rozmawialiśmy podczas drugiej rozmowy zorganizowanej w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.
( 15.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. (od lewej): Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl, st. asp. Ewelina Stankiewicz - Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Tomasz Nowak - radca prawny, doradca obywatelski ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna SAS, Gabriela Dudziak - pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów
Nz. (od lewej): Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl, st. asp. Ewelina Stankiewicz - Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Tomasz Nowak - radca prawny, doradca obywatelski ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna SAS, Gabriela Dudziak - pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów
gdansk.pl

 

W rozmowie, która odbyła we wtorek, 15 czerwca, czyli w drugim dniu Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, naszymi gośćmi byli: 

  • Gabriela Dudziak - pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów
  • st. asp. Ewelina Stankiewicz - Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku
  • Tomasz Nowak - radca prawny, doradca obywatelski ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna SAS

15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (ang. World Elder Abuse Awareness Day). Dzień ten - poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie - jest właściwą okazją do zwrócenia uwagi na poruszenie tematu godności osób starszych i słabszych. To jedna z grup najbardziej zagrożonych przemocą.

- 15 czerwca, od 2012 roku stał się w Gdańsku stałym elementem wydarzeń senioralnych, w tym dniu organizowane były pikniki seniora, a od niedawna również parady seniorów, właśnie po to, żeby głos seniorów był słyszalny w przestrzeni publicznej - powiedziała Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów.

W kolejnej części programu poruszyliśmy wątki związane z zagrożeniami, które czyhają na starszych, często samotnych ludzi. 

- Z naszych policyjnych danych statystycznych wynika, że największa liczba przestępstw popełnianych na osobach starszych to głównie oszustwa i kradzieże, m.in. na targach, rynkach czy w środkach komunikacji, gdzie brak czujności i niedostateczny poziom kontroli własnego mienia sprawia, że osoby starsze stają się ofiarami kradzieży kieszonkowych, tracą portfele, dokumenty - powiedziała stasp. Ewelina Stankiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Ewelina Stankiewicz wymieniła także najczęściej spotykane metody oszustw, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, czasem oszczędności życia: na pomoc społeczną, na gazownika, na handlarza, na kominiarza, na zepsuty samochód, na wnuczka, policjanta, prokuratora. 

- Sprawcy zmieniają tylko formę przestępstwa, natomiast metoda i cel zostają te same, dochodzi do przekazania dużej gotówki - wyjaśniała Ewelina Stankiewicz. (...) Metoda na żołnierza dotyka w szczególności kobiet, często samotnych, między 50 a 70 rokiem życia, które nawiązują relację telefoniczną, sms-ową czy mailową z mężczyzną, który podaje się za weterana. 

Jak podkreślała policjantka, pandemia spowodowała wzrost liczby różnego typu przestępstw. Policyjne dane statystyczne opracowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku wskazują, że procentowy udział usiłowań oszustw na osobach starszych był większy niż w poprzednim roku, natomiast dokonań usiłowań było mniej, co może oznaczać, że edukacja społeczeństwa działa. Nie bez znaczenia jest tu również współpraca wielu instytucji. W trakcie rozmowy policjantka zaznaczała, że nieoceniona bywa współpraca z pracownikami banków, którzy nie raz informowali policję, gdy starsze osoby nagle chciały wypłacić oszczędności życia.   

O innych formach wyłudzania pieniędzy od starszych ludzi opowiadał Tomasz Nowak. Zakupy telefoniczne, sprzęt gospodarstwa domowego prezentowany na specjalnie organizowanych pokazach, to kolejne niebezpieczeństwa, które czyhają na zbyt ufnych seniorów. 

- Umowy na zakup cudownych koców czy materaców dokonuje się poza lokalem przedsiębiorstwa lub przez telefon, od takich umów możemy odstąpić w ciągu 14 dni, bez podania powodu - wyjaśniał radca prawny Tomasz Nowak. - To ważne, aby zachować ten termin. 

Jak zaznaczał radca prawny, sprzedawca ma obowiązek poinformować kupującego o możliwości rezygnacji z umowy, a także dołączyć do umowy formularz, który umożliwi takie odstąpienie. 

Tomasz Nowak przypominał też widzom, że na terenie Gdańska działają nieodpłatne punkty pomocy prawnej i doradztwa obywatelskiego. To forma wsparcia dostępna dla każdej osoby, która złoży oświadczenie o niemożności pokrycia kosztów wizyty u prawnika. 

Do doradców obywatelskich obowiązują zapisy, m.in. pod numerem tel. 58 342 31 88, w godzinach od 10.00 do 14.00, od pon. do pt. (MOPR w Gdańsku) lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl Rejestracja na wizytę także przez formularz on-line, dostępny na stronie MOPR. 

 

ZAPRASZAMY DO POSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY NT. BEZPIECZEŃSTWA SENIORÓW
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 14 do 18 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prezentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa. 

W środę, 16 czerwca, w kolejnej odsłonie cyklu porozmawiamy o upadłości konsumenckiej.  

Goście: Anna Milczanowska - radca prawny, Fundacja Teneo

             Katarzyna Karpińska - adwokat, Stowarzyszenie Akcja Społeczna SAS

             Paweł Kasprzyk - radca prawny 

Transmisja od godz. 13.00.

 

CZYTAJ:
DZIEŃ 1 TBE: Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?