• Start
  • Wiadomości
  • Przywrócenie ruchu tramwajowego na trasie Węzeł Groddecka - Plac Zebrań Ludowych

Zamknięcie fragmentu ulicy 3 Maja, przywrócenie ruchu tramwajowego na trasie Węzeł Groddecka - Plac Zebrań Ludowych

W nocy z 13 na 14 listopada, zamknięto ulicę 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego - informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. W poniedziałek, 14 listopada, nastąpiło także przywrócenie ruchu tramwajowego na trasie Węzeł Groddecka - Plac Zebrań Ludowych.
( 12.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skrzyżowanie ul. 3 Maja z ul. Nowe Ogrody i widoczne prace remontowe
Skrzyżowanie ul. 3 Maja z ul. Nowe Ogrody i widoczne prace remontowe
fot. Dariusz Kwidziński / www.gdansk.pl

Lepsze odwodnienie skrzyżowania

Na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i i ul. Nowe Ogrody prowadzona jest inwestycja, której celem jest budowa nowego systemu odwodnienia tego miejsca. W ubiegłych latach, po ulewnych deszczach gromadziła się tam woda. Teraz powstanie cały system dodatkowych odwodnień liniowych. Będzie ich aż kilkanaście sztuk. Powstaną wzdłuż krawężników, ale też w poprzek jezdni. Spływać będzie do nich woda, która następnie nowym kolektorem zostanie odprowadzona do istniejącego już starego kolektora, który znajduje się na ul. 3 maja, vis-à-vis Urzędu Miejskiego. W czasie inwestycji co jakiś czas będzie zmieniana organizacja ruchu w tym miejscu.

Zamknięcie ul. 3 Maja

W związku z zamknięciem 3 Maja w nocy z 13 na 14 listopada poprowadzony został objazd ulicami Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Nowe Ogrody. Jadąc ul. 3 Maja od strony Dworca PKS, kierowcy będą mieli możliwość jedynie skrętu w prawo w ul. Nowe Ogrody. Ponadto wyłączony z ruchu zostanie również prawy pas ul. Nowe Ogrody w kierunku Huciska. W tym miejscu dopuszczony jest jedynie ruch na wprost, bez możliwości skrętu w prawo i lewo w ul. 3 Maja.

Tym żyje Gdańsk. Ryszard Gajewski o tym, jak pokonać "wielką wodę" w centrum miasta 

Etap III prac i przerwa świąteczna
Etap III prac i przerwa świąteczna
mat. DRMG

Zmiany również dla pieszych

Również piesi muszą się liczyć ze zmianami na skrzyżowaniu. Wyłączone z ruchu pieszego zostało przejście dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego.

 

Brygady remontowe wykonują nowe, powiększone odwodnienie tego skrzyżowania.
Brygady remontowe wykonują nowe, powiększone odwodnienie tego skrzyżowania.
fot. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Przejście przez jezdnię jest możliwe po drugiej stronie skrzyżowania, poprzez przejście dla pieszych na wysokości aresztu. Piesi chcący dotrzeć z kierunku Huciska do Urzędu Miejskiego również muszą korzystać z tego przejścia, a następnie udać się na przejście w ul. Nowe Ogrody na wysokości budynku policji. Poruszanie się po chodnikach w obrębie Urzędu Miejskiego nie jest utrudnione.

Zobacz relację wideo z przebiegu prac:

Rowerzyści

W związku z brakiem możliwości poruszania się w obszarze wokół przystanku Urząd Miejski 01 z powodu prowadzonych w tym miejscu robót, rowerzyści jadący od strony CH Forum tak jak w I i II etapie prac, mogą korzystać z objazdu dla rowerów po przeciwnej stronie ul. 3 Maja - wzdłuż budynku UM.

Przywrócenie ruchu tramwajowego

W poniedziałek, 14 listopada, około godziny 7.00 rano przywrócony zostanie ruch tramwajowy na trasie Węzeł Groddecka - Plac Zebrań Ludowych. Nie wiąże się to jednak z przywróceniem przystanku Urząd Miejski 01. Przystanek w dalszym ciągu będzie wyłączony. W zamian uruchomiony zostanie przystanek „Nowe Ogrody” 01 przy ul. 3 Maja, za skrzyżowaniem z ul. Hucisko. Obsługa pozostałych przystanków na trasie linii pozostanie bez zmian. 

Przywrócone zostaje funkcjonowanie linii 4 na stałej trasie, tj. przez ul. 3 Maja - Dworzec PKS. Równocześnie zmienią się rozkłady jazdy linii 2.

Zamknięcie ulicy 3 Maja przewidziane jest do okresu około Świąt Bożego Narodzenia.

W czasie „przerwy świątecznej” planowane jest również przywrócenie przystanku Urząd Miejski 01. Postęp prac na skrzyżowaniu, a tym samym, czas obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu uzależnione są od warunków atmosferycznych.

Zmiany w organizacji ruchu wiążą się budową odwodnienia na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody oraz wykonaniem kolektora deszczowego. Wykonawcą robót jest Konsorcjum firm Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz WPRD Gravel Sp. z o.o. Zakończenie prac przewidziano na II kwartał 2023 r.