• Start
  • Wiadomości
  • Trwa remont wiaduktu łączącego Brzeźno z Nowym Portem i Letnicą. Zobacz postępy prac

Trwa remont wiaduktu łączącego Brzeźno z Nowym Portem i Letnicą. Zobacz postępy prac

Wybraliśmy się z kamerą na ul. Krasickiego, gdzie trwa modernizacja wiaduktu nad torami kolejowymi. Sprawdziliśmy, jak wygląda zaawansowanie prac na tym newralgicznym obiekcie, który łączy ze sobą trzy gdańskie dzielnice.
( 18.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Remontowany wiadukt z lotu ptaka. W tle widać Wolny Obszar Celny, a dalej Zatokę Gdańską
Remontowany wiadukt z lotu ptaka. W tle widać Wolny Obszar Celny, a dalej Zatokę Gdańską
fot. Dariusz Kwidzińki/gdansk.pl

Ważny wiadukt

Wiadukt na ul. Krasickiego, przebiegający nad linią kolejową do gdańskiego portu pozwala na przejazd między dzielnicami Brzeźno, Nowy Port i Letnica. Na czas modernizacji ruch samochodowy jest zamknięty, jeżdżą natomiast tramwaje i, po zmienionej drodze, odbywa się komunikacja piesza i rowerowa. Objazd dla kierowców poprowadzono ul. Gdańską, al. Płażyńskiego i ul. Marynarki Polskiej. Taka organizacja ruchu utrzyma się co najmniej do początku listopada. Po zwiększonym obecnie ruchu samochodowym w Tunelu pod Martwą Wisłą widać już teraz, jak ważną rolę pełni w tej części miasta remontowany wiadukt.

Zobacz relację wideo:

Zaawansowanie prac remontowych

Prace postępują, bo termin ich zakończenia zgodnie z planem ustalono na koniec grudnia 2023 r.  Zdjęto już starą nawierzchnię, a pod wiaduktem pojawiły się podpory. Wykonawca jest firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Koszt remontu wynosi ponad 5 mln złotych.

Olszynka. Prace nad opływem Motławy. Trwa budowa śluzy

Jeśli wszytsko pójdzie zgodnie z planem, odnowionym wiaduktem pojedziemy już w styczniu
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odnowionym wiaduktem pojedziemy już w styczniu
fot. Dariusz Kwidzińki/gdansk.pl

W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja pod istniejącą sieć uzbrojenia terenu i wymienione zostaną dylatacje.

Prace obejmą także wzmocnienie filarów wiaduktu. Przewidziano również wykonanie nowej izolacji i nawierzchni jezdni, chodnika i ciągu pieszo-rowerowego.

Wiadukt biegnie nad torami kolejowymi prowadzącymi do gdańskiego portu
Wiadukt biegnie nad torami kolejowymi prowadzącymi do gdańskiego portu
fot. Dariusz Kwidzińki/gdansk.pl

Przypominamy zmiany w kursowaniu autobusów 

W związku z modernizacją wiaduktu i brakiem możliwości przejazdu autobusów, od dnia 28.09.2022 od godz. 04.30:

• Autobusy linii 148 będą kursować w relacji skróconej: Żabianka SKM - Przymorze - ... - Hallera - Dworska - PCK. Przystankiem końcowym i początkowym będzie przystanek PCK. Autobusy tej linii nie będą obsługiwać odcinka Brzeźno Dom Zdrojowy - Krasickiego - Wyzwolenia - Nowy Port.
• Mieszkańcy Nowego Portu i centralnej części Brzeźna będą mogli skorzystać z tramwajów linii 3 i 5, aby dojechać do skrzyżowania Hallera/Czarny Dwór i tu będą mogli przesiąść się na linię 148. W celu ułatwienia dla mieszkańców Nowego Portu zostanie całodziennie wydłużona trasa linii tramwajowej 3 z Brzeźna do Nowego Portu.
• Autobusy linii nocnej N6 (od nocy 28/29.09.2022) między Nowym Portem a Brzeźnem będą kursować w obu kierunkach trasą objazdową: ... - Nowy Port - Marynarki Polskiej - al. Płażyńskiego - Gdańska - PCK - Hallera - ..., bez obsługi odcinka Wyzwolenia - Krasickiego - Brzeźno Dom Zdrojowy.

Szczegółowe informacje zostaną umieszczone na stronie internetowej ZTM Gdańsk.