Trójmiejski Marsz Równości. Start pod Urzędem Marszałkowskim o 16. PROGRAM, MAPKA

IX Trójmiejski Marsz Równości będzie miał początek przed gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pochód ruszy ulicami miasta w sobotę, 25 maja 2024 r., o godz. 16. Na koniec uczestnicy zaproszeni są do 100-czni, gdzie odbędzie się debata, a potem wieczorny Piknik i After Party. Szczegóły - poniżej. W Marszu po raz pierwszy uczestniczyć będą liderzy wszystkich samorządów terytorialnych Trójmiasta, a także przedstawiciele władz państwowych.
24.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy marsz, na pierwszym planie widać dwie flagi: tęczową i biało-czerwoną
Co roku trójmiejskim Marsz Równości gromadzi tysiące osób. Mniejszości seksualne? Nie tylko! Przede wszystkim ludzie dobrej woli, którzy marzą o nowoczesnej Polsce, wolnej od przemocy, nietolerancji i ksenofobii
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pozytywny przekaz 

Trójmiejski Marsz Równości jest wydarzeniem o zasięgu nie tylko krajowym, ale także międzynarodowym. Co roku uczestniczą w nim także goście zagraniczni, w tym urzędujący w stolicy ambasadorowie państw zachodnich. Sposób traktowania mniejszości - w tym mniejszości seksualnych - jest w Unii Europejskiej jedną z podstawowych miar standardów cywilizacyjnych, stosowanych w danym kraju.

Organizatorzy trójmiejskiego Marszu podkreślają: “Nasza rzeczywistość się zmienia, jednak społeczności LGBTQIA+ wciąż nie mają większości podstawowych praw. Wciąż spora część społeczeństwa, a także klasy politycznej, jest nam nieprzychylna. Do wszystkich osób zatem chcemy skierować nasz pozytywny przekaz, zachęcający do otwarcia się na różnorodność i równość, które nikomu niczego nie zabierają, a wręcz ubogacają społeczeństwo”.

Tęczowa “dziewiątka”. Do niedzieli tramwaj jako znak solidarności z osobami LGBTQIA+

Odetchnąć pełną piersią

W sobotę, 25 maja, Marsz odbędzie się pod hasłem: „Otwórz drzwi na… miłość, równość, różnorodność - na nas!”. To zaproszenie wszystkich do coraz większej otwartości i umiłowania różnorodności. Organizatorzy dodają: “Hasłem tym przypominamy osobom z naszych społeczności, które wciąż muszą tkwić w tak zwanej „szafie”, że nie są same i gdy tylko poczują gotowość - mogą spróbować uchylić jej drzwi i odetchnąć pełną piersią”.

Jak co roku postulatami Marszu są m.in. 

  • prawo do małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji 
  • refundowana tranzycja i godna opieka państwa dla osób transpłciowych i niebinarnych
  • ochrona przed nienawiścią motywowaną homofobią w każdej przestrzeni
  • prawo do swobodnego wyrażania swojej tożsamości i ekspresji i decydowania o swoim ciele.

Patronaty jak nigdy dotąd

Organizatorzy Marszu Równości na Fb Tolerado informują, że po raz pierwszy otrzymali wsparcie i zaangażowanie wszystkich trzech miast Trójmiasta: “od tego roku do grona naszych patronek dołączyła Pani Prezydentka Miasta Gdynia - Aleksandra Kosiorek!”.

Również po raz pierwszy marsz odbędzie się pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz. 

“Co więcej, Marsz ma również dwa patronaty ministerialne: Pani Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli oraz Pani Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej” - czytamy na Fb Tolerado.

Marsz Równości ma tradycyjnie poparcie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, prezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim i Mieczysława Struka - marszałka województwa pomorskiego.

Mapka pokazująca miejsce zbiórki w sobotę, 25 maja, o godz. 16
 
Tolerado/Trójmiejski Marsz Równości

Kilka zasad i podpowiedzi

Jak dojechać na miejsce zbiórki? Jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa? Organizatorzy apelują:

PAMIĘTAJ:

Weź ze sobą wodę i sprawdź bieżącą prognozę pogody.

Zabierz ze sobą znajome i bliskie osoby, a jeśli nie ma z kim iść -poznasz fantastyczne osoby na marszu - nie będziesz iść sam!

Baw się dobrze i tańcz w swoim tempie!

Tuż po marszu zapraszamy na Piknik i After na 100czni!

Wracając do domu pamiętaj o tym, żeby przemieszczać się w towarzystwie - jeśli nie masz z kim wrócić, dołącz do innej grupy - razem jest raźniej!

Jeśli wracasz samotnie, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie - zwłaszcza przy dłuższych i dalszych podróżach.

DOJAZD:

Szybka Kolej Miejska - Stacja Gdańsk Śródmieście (około 3 minuty od miejsca startu)

Tramwaje:

  • Linia 8 i 9 - przystanek Okopowa (około 4 minuty od miejsca startu)
  • Linie 2, 3 i 6 - przystanek Śródmieście SKM (około 4 minuty od miejsca startu)
  • Autobusy: wszystkie linie zatrzymujące się na przystanku Toruńska (około 1 minuta od miejsca startu). Uwaga! Linie autobusowe mogą tymczasowo kursować zmienioną trasą!

Program po Marszu

Uczestnicy Marszu Równości mogą wrócić do domu, ale zapewne będą woleli skorzystać z atrakcji przygotowanych na terenie 100-czni. Oto szczegółowa rozpiska, opublikowana przez organizatorów:

  • 18:15 - SCENA INSIDE - Rozpoczynamy od gorącej debaty pod patronatem i z udziałem przedstawicieli Miasto Gdańsk! Przyjdźcie posłuchać inspirujących dyskusji i podzielić się swoimi myślami! Wiele osób spotyka się, lub spotkało z przejawami dyskryminacji, nietolerancji czy innych złych zachowań podczas swojej drogi w edukacji. Jak sobie z nimi radzić, reagować, a przede wszystkim przeciwdziałać? Na te pytania odpowiedzą osoby z naszego panelu.
    Osoby goszczące w panelu:
    - Monika Chabior - zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
    - Nina Katka – uczennica III LO w Gdańsku, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, koordynatorka regionu pomorskiego w fundacji Growspace
    - Jakub Hamanowicz – student I roku politologii, radny Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, założyciel organizacji Gdańsk bez Granic
    - Dagmara Klimas – przewodnicząca Koła Studenckiego Tęczowy Port Uniwersytetu Gdańskiego
    - Oliwia Hauchszulz - przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej
  • 19:30 - SCENA INSIDE - Wpadnijcie na teatr improwizowany prowadzony przez , gdzie każda scena jest pełna niespodzianek i śmiechu! Przygotujcie się na burzę emocji i chwilę relaksu w przyjaznej atmosferze!

Jak często myślicie sobie - „kurczę, gdyby ta historia potoczyła się inaczej!”. Tyle nieprzespanych godzin, kiedy człowiek rozkminia, co by było, gdyby było inaczej? Jak można nieudaną randkę zamienić na udaną? Jak odwrócić rozmowę, która źle poszła? Albo poszła bardzo dobrze, a może mogła pójść jeszcze lepiej? Tyle pytań!

Zapraszamy Was na spektakl improwizowany, inspirowany Waszymi osobistymi historiami. Posłuchamy ich i sprawdzimy, czy mogłyby mieć alternatywne zakończenia. Od ręki rozwiązujemy problemy albo malujemy rzeczywistość w lepszych barwach. Przefiltrujemy Wasze historie przez tęczę i humor, przewidzimy przyszłość i zapomnimy wstydliwą przeszłość. Wy opowiadacie, my improwizujemy, coś się na pewno wymyśli! Zagrają dla Was Ewa Gryczon, Agnieszka Matan i Agata Rozbicka – improwizatorki z Warszawy, edukatorki, członkinie Kolektyw Śmiesznie.

  • 19:15 - PLAŻA - Bingo time! Nasze Drag Queens poprowadzą Waszą podróż po wygranych i fantastycznych nagrodach w Bingo! Doświadczcie niezapomnianego wieczoru pełnego radości i ekscytujących chwil!
  • Od 22:00 - Zaczynamy nasze Queerowe show, pełne szaleństwa i pozytywnej energii! Przygotujcie się na spektakl, który rozbawi Was do łez i rozgrzeje serca!

Nie wiemy czy jesteście na to gotowi ale oto kto nas odwiedzi!

  • Misia Joachim
  • Mona Lizak
  • Himera
  • Lagoona Aqua Pussy
  • Filodendron Monstera
  • Vipera.vipera
  • Amba Fatima
  • Maja Kanicka
  • Acna
  • Medusa
  • Paula Telfar
  • Sweetie Balenciaga
  • Tom The Spice
  • Tony Wawaackers
  • Martini

Między tym wszystkim od 18:00 do samego końca imprezy, DJ ASQ, DJ MAX i DJ SIARRA będą kręcić najgorętsze kawałki, żebyście mogli nie tylko tańczyć, ale i rozgrzewać się do kolejnych atrakcji!

W okolicach rozglądajcie się za różnymi atrakcjami, strefami NGO i naszymi gośćmi

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy