Piętnastka Trefla na sezon 2022/2023. Pięciu z drużyn młodzieżowych

- Od lat konsekwentnie wprowadzamy do pierwszej drużyny zawodników z naszych zespołów młodzieżowych. W sezonie 2022/2023 będą oni stanowili aż 1/3 składu - zaznacza Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk. Jako ostatni do zespołu dołączyli Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasevich.
( Publikacja: 22.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasevich w sezonie 2022/2023 będą członkami pierwszego zespołu Trefla Gdańsk
Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasevich w sezonie 2022/2023 będą członkami pierwszego zespołu Trefla Gdańsk
fot. Trefl Gdańsk

Rekordowy pod względem wychowanków i młodzieżowców

Sezon 2022/2023 będzie rekordowy dla Trefla Gdańsk pod względem liczby wychowanków i zawodników, którzy przed dołączeniem do pierwszej drużyny występowali w zespołach młodzieżowych klubu. Na 15-stu graczy aż pięciu reprezentowało żółto-czarne barwy w drużynach młodzieżowych, w tym Karol Urbanowicz, który po świetnym poprzednim sezonie w pierwszej drużynie trafił do reprezentacji Polski seniorów.

Wśród tegorocznych "młodzieżowców" Trefla jest czterech mistrzów Polski juniorów z 2019 roku i brązowych medalistów w tej kategorii wiekowej z 2020 roku. Są to: Karol Urbanowicz, Dawid Pruszkowski, Jordan Zaleszczyk i Jakub Czerwiński.

Trefl od lat sam szkoli młodzież 

- Szkolenie młodzieży jest bezpośrednio w naszych strukturach, w Trefl Gdańsk SA, a nie obok, w na przykład zaprzyjaźnionych ośrodkach, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu klubów. Zarówno trenerzy młodzieżowi, jak i ci zawodnicy, którzy grają w zespołach młodzieżowych są bezpośrednio w naszych strukturach - zaznacza prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski. - Fakt, że w sezonie 2022/2023 jedną trzecią składu będą stanowili wychowankowie lub zawodnicy, którzy grali wcześniej w zespole juniorów, świadczy o naszej konsekwencji w realizowaniu założeń właścicieli klubu, czyli Miasta Gdańsk i Kazimierza Wierzbickiego. Cieszymy się, że co roku możemy wprowadzać kolejnych graczy do pierwszego zespołu i trzymamy kciuki, by losy tych chłopaków toczyły się podobnie jak Karola Urbanowicza.

Ostatni dwaj przyjmujący

We wtorek, 21 czerwca, klub poinformował o podpisaniu umów z dwoma przyjmującymi.

Jakub Czerwiński ma 21 lat i mierzy 195 cm. Pochodzi z Wągrowca, a swoje pierwsze kroki w siatkówce stawiał w zespole NTS Trójka Nakło. W 2017 roku przyjmujący rozpoczął naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Wraz z kolegami z reprezentacji zdobył m.in. złoty medal EEVZA do lat 17 (2017 r.) oraz był uczestnikiem mistrzostw świata do lat 21 w 2019 roku. W 2018 roku, równocześnie z nauką w Spale, rozpoczął też grę w drużynie juniorów Trefla Gdańsk. Żółto-czarne barwy reprezentował przez dwa sezony, sięgając po złoto i brąz mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. W sezonie 2020/2021 przeszedł do Indykpolu AZS-u Olsztyn, w którego barwach zanotował debiut w PlusLidze, a w minionym sezonie grał w pierwszoligowym Mickiewiczu Kluczbork.

Aliaksei Nasevich to 19-letni Białorusin, ma 197 cm wzrostu, pochodzi z Grodna. W listopadzie 2016 roku - w wieku 13 lat - dostał pierwszą licencję zawodniczą. We wrześniu 2018 roku przyjechał razem z rodziną do Gdańska. Tutaj osiedlili się na stałe, nie chcąc wracać na Białoruś. 15-latek zaczął wtedy treningi z GKS-em Stoczniowiec, od sezonu 2021/2022 gra w Treflu. Najpierw występował w II lidze w Treflu Lębork, od 27 stycznia 2022 roku pomagał juniorom, którzy na koniec sezonu zajęli czwarte miejsce w Polsce.

Aliaksei Nasevich ma kontrakt do końca sezonu 2024/2025, natomiast Jakub Czerwiński na rok z możliwością przedłużenia.

Pełny skład Trefla Gdańsk na sezon 2022/2023 PlusLigi:

  • Atakujący: Bartłomiej Bołądź, Mariusz Wlazły
  • Rozgrywający: Lukas Kampa, Kamil Droszyński
  • Środkowi: Patryk Niemiec, Karol Urbanowicz, Jordan Zaleszczyk, Janusz Gałązka
  • Przyjmujący: Piotr Orczyk, Jan Martinez Franchi, Mikołaj Sawicki, Aliaksei Nasevich, Jakub Czerwiński
  • Libero: Luke Perry, Dawid Pruszkowski

I trener: Igor Juricić

Asystent trenera: Karol Rędzioch

II asystent trenera: Dominik Posmyk

Trener przygotowania fizycznego: Wojciech Bańbuła

Fizjoterapeuta: Piotr Ślugajski

Kierownik drużyny: Michał Kardasz