Trefl - Barkom Każany Lwów 3:0 na gdańską inaugurację PlusLigi w sezonie 2022/2023

Trefl Gdańsk w niedzielę, 2 października, pewnie pokonał ukraiński Barkom Każany Lwów 3:0. Mecz inauguracyjny sezon 2022/23 w Gdańsku miał wyjątkową oprawę: przed jego rozpoczęciem odegrane zostały hymny Ukrainy i Polski, drużynę Barkomu w Polsce powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a z ekranów nad boiskiem przemawiał mer Lwowa, Andrij Sadowy. Siatkarzom z trybun kibicowało 2900 kibiców.
( 02.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karol Urbanowicz zdobył 10 puntów
Karol Urbanowicz zdobył 10 puntów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

PlusLiga w sezonie 2022/2023 

PlusLiga została powiększona z czternastu do szesnastu zespołów. Jednym z dwóch nowych drużyn jest Barkom Każany Lwów. W drodze losowania terminarza okazało się, że ukraiński zespół pierwsze spotkanie w PlusLidze zagra z Treflem Gdańsk w Ergo Arenie. 

W fazie play-off każda runda będzie toczyła się do trzech zwycięstw. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 roku.  Po zakończeniu fazy zasadniczej ostatnia drużyna w tabeli opuści szeregi PlusLigi, awans uzyska najlepsza ekipa TAURON 1. Ligi. 

Pierwszy zagraniczny klub w lidze siatkarskiej w Polsce

Barkom Każany Lwów to pierwszy zagraniczny klub w historii ligi siatkarskiej w Polsce. Proces dołączenia drużyny z Ukrainy do PlusLigi został zainaugurowany kilka lat temu. Już jesienią 2021 roku było pewne, że klub ze Lwowa będzie rywalizować z polskimi zespołami w sezonie 2022/2023. 

Drużyna miała przyjmować rywali z Polski we własnej hali, ale 24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę wszystko się zmieniło. Zarówno jednak lwowski klub, jak i władze Polskiej Ligi Siatkówki S.A. podtrzymały chęć kontynuowania tego projektu. Klub ze Lwowa spełnił szereg wymagań proceduralnych i został dopuszczony do gry w PlusLidze. Jego stałą bazą do zakończenia działań wojennych na terenie Ukrainy będzie Kraków.

Trefl wygrywa na inaugurację sezonu 2022/2023

W pierwszym swoim meczu sezonu Trefl pokonał w Ergo Arenie ukraiński Barkom Każany Lwów 3:0. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Piotr Orczyk, zdobywca 15 punktów. Na trybunach gdańsko-sopockiej hali w niedzielę, 2 października, zasiadło 2 900 widzów.

- Pierwszy mecz jest zawsze bardzo ważny, żeby zagrać na swoim poziomie, żeby zacząć sezon od zwycięstwa. Ponadto był to mecz domowy, przed naszymi kibicami, to trochę jak pierwsza randka. Uważam, że zagraliśmy całkiem dobre spotkanie, w szczególności w obronie, a także w ataku. Utrudnialiśmy także grę przeciwnikowi swoją zagrywką. Myślę, że możemy być zadowoleni z rozpoczęcia sezonu wygraną. Przed tym meczem czułem jedność w drużynie, to przyjemność pracować z tymi zawodnikami, także nie byłem zestresowany. Mówiłem zespołowi przed meczem, że są bardzo inteligentną drużyną, także byliśmy gotowi na to spotkanie - mówił trener Trefla Igor Juricić. 

- Była to bardzo ważna wygrana, wiadomo, że w tych pierwszych meczach jest trochę dodatkowych emocji. Najważniejsze, że ten mecz wygraliśmy 3:0. Czuliśmy nacisk drużyny przeciwnej, trochę nam brakowało skuteczności w bloku, trochę też lepszej zagrywki, ale w ataku i przyjęciu zagraliśmy dziś bardzo fajnie - dodawał jeden z gdańskich siatkarzy, Bartłomiej Bołądź. - Wielokrotnie mówiłem, że polscy kibice są najlepsi na świecie, oczywiście tak samo jest w Gdańsku, czuliśmy to od samego początku i mam nadzieję, że na kolejnych meczach będzie tylko więcej osób.

Trefl Gdańsk – Barkom Każany Lwów 3:0 (25:18, 25:21, 25:17)

Trefl: Orczyk 15, Bołądź 14, Martinez 12, Urbanowicz 10, Niemiec 5, Kampa 4, Perry (libero) oraz Sawicki, Droszyński, Wlazły

Barkom Każany: Tupchil 10, Shevchenko 7, Shchurov 4, Smoliar 4, Kvalen 3, Yenipazar 3, Zhukov oraz Firkal 7, Mazenko, Holoven, Kanaiev (libero)

Za: Trefl Gdańsk

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z MECZU