Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - g. 12.00

To już trzy lata transmisji niedzielnych mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku na gdansk.pl. Rozpoczęliśmy je wraz z ogłoszeniem obostrzeń dotyczących imprez zbiorowych, kiedy wybuchła pandemia Covid-19. Na najbliższą zapraszamy w niedzielę 19 marca o godz. 12.00.
18.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wnętrze kościoła na pierwszym planie wizjer kamery w nim ksiądz przy ołtarzu, w tel nieostry obraz ołtarza
Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Druga część Wielkiego Postu

Dzięki transmisji liturgii na gdansk.pl może w niej uczestniczyć wiele osób. W czasie pandemii duża liczba wiernych, w trosce o własne zdrowie, unikała zgromadzeń. Teraz transmitujemy msze św., bo wiele osób przyzwyczaiło się do nich i bardzo sobie ceni. Kazania najczęściej wygłasza ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku.

To już czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana od koloru szat liturgicznych różową. Tego dnia czytany jest fragment ewangelii wg. św Jana o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka niewidomego.

Niezwykła makieta Bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek - dar z Lubeki 

Kościół św. Jana – świątynia i jej historia

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św. W obiekcie tym odbywa się wiele imprez kulturalnych i działa w nim również Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej, którym opiekuje się właśnie ksiądz Krzysztof.

Na transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 19 marca o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim