Niezwykła makieta Bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek - dar z Lubeki

Do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku trafiła makieta, która przedstawia tę świątynię, a wykonana została z zapałek. Można ją oglądać w kruchcie kościoła. To dar od Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece. Autorem makiety jest Alfred Hübner, zmarły w 1991 roku pastor ewangelicki. Zbudował ją w 1980 roku.
08.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa osób, kobiet i mężczyzn wita się z księdzem we wnętrzu kościoła w tle gablota z makietą
Delegacja z Lubeki w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
źródło: Bazylika Mariacka w Gdańsku

Makieta Bazyliki Mariackiej – podarunek z Lubeki

Osoby wchodzące do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku głównym wejściem mogą ujrzeć stojącą po prawej stronie nietypową makietę kościoła. Jak mówi proboszcz Bazyliki ks. Ireneusz Bradtke to szczególny i niezwykle ciekawy dar.

W hołdzie zasłużonemu kapłanowi i patriocie. Będzie Skwer im. ks. Stanisława Bogdanowicza 

- Na czele grupy, która przybyła kilka dni temu do mnie z Lubeki był członek Bractwa Ław Dworu Artusa Jörg Linowitzki. Jest on opiekunem Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece. Goście przywieźli mi tę makietę kościoła Mariackiego. Wykonana jest ona z 220 tysięcy zapałek - wyjaśnia proboszcz. - Bardzo się cieszę z tego kolejnego daru, który przybył do Gdańska i że może on cieszyć oczy zwiedzających.

Zobacz relację wideo

Jest to już drugi dar przywieziony do Gdańska przez Jörga Linowitzkiego.

- Pierwszym darem, który dotarł do nas rok temu był klucz do drzwi bocznych Kościoła Mariackiego. Jest to klucz, który przekazał do Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece człowiek pełniący przed wojną funkcję kościelnego. Teraz z tamtejszego muzeum klucz trafił do naszych zbiorów – dodaje ks. Ireneusz Bradtke.

Pięć gdańskich zabytków, w tym trzy kościoły, z dotacjami budżetu woj. pomorskiego na rewaloryzację 

Makieta Bazyliki Mariackiej – autor i jego dzieło

Autorem makiety jest Alfred Hübner (1918-1991), gdańszczanin z urodzenia. Za życia był pastorem ewangelickim, mieszkającym na wyspie Sylt w miejscowości Hörnum. Jakie były motywy i inspiracje do powstania makiety dokładnie nie wiadomo. Najprawdopodobniej pastor był hobbistą modelarzem. Jego odwzorowanie Bazyliki Mariackiej jest dość wierne, choć jest kilka szczegółów różnych od oryginału. Znawcy gdańskiej świątyni mogą zauważyć, że nieco inne są okna, nawy czy inne elementy konstrukcji. Ważne jest jednak to, że inspiracją dla twórcy była Bazylika Mariacka w Gdańsku. Do stworzenia makiety pastor Hübner użył aż 220 tysięcy zużytych zapałek. Zbudował ją w 1980 roku.

fragment makiety, na którym widać ściany z zapałek i zegar
Makieta z zapałek została wykonana z dużym pietyzmem
fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Druga makieta Bazyliki Mariackiej

To już druga makieta Bazyliki Mariackiej, którą mogą podziwiać mieszkańcy i turyści. Pierwsza znajduje się przed wejściem do kościoła (plac ks. Józefa Zator-Przytockiego). Wykonała ją w w 2011 r. z brązu grupa studentów Politechniki Gdańskiej, a inicjatorem przedsięwzięcia był Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Ten nieduży obiekt (72,00 cm x 96,00 cm x 60,00 cm) służy osobom niewidzącym. Poprzez dotyk mają oni możliwość poznania szczegółów zabytkowej świątyni. Makieta przedstawia Bazylikę Mariacką w skali 1:100.

 

grupa osób w ciemnych okularach dotyka makiety, w tle bazylika mariacka
Czerwiec 2011 r. Odsłonięcie makiety Bazyliki Mariackiej, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące poprzez dotyk dłonią mogą dowiedzieć się, jak wygląda największa na świecie ceglana świątynia.
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Czym jest Dom Hanzeatycki Miasta Gdańska?

W marcu 1983 r. w Lubece otwarte zostało Muzeum Hanzeatyckiego Domu Gdańskiego. Mieści się ono przy ulicy Engelsgrube 66 w XIII-wiecznej, gotyckiej kamienicy kupieckiej. Zabytek został nabyty od miasta i odrestaurowany przez działające w Niemczech Gdańskie Stowarzyszenie Wspierające. Dom Hanzeatycki Miasta Gdańska w Lubece jest obecnie miejscem spotkań kulturalnych i w założeniu przypominać ma o działalności i ideach dawnej Hanzy oraz promować wartości europejskie. Związek kupiecki Hanza to dla inicjatorów tego miejsca prekursor zjednoczonej Europy i wolnego handlu, bez granic i bez podziałów.

W 2016 r. podczas wizyty w Lubece muzeum to odwiedził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.