Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - g. 12.00

Niedziela 24 września jest w kalendarzu liturgicznym25. niedzielą zwykłą. Tego dnia w południe na portalu gdansk.pl nadamy transmisję niedzielnej liturgii z jednego z najpiękniejszych gdańskich kościołów.
23.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rzeźba anioła pozłacanego z trąbą, będąca fragmentem szafy organowej w zabytkowym ceglanym wnętrzu
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

25. niedziela zwykła

Tej niedzieli podczas mszy św. w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza (Mt 20, 1-16a), w którym znajduje się słynna przypowieść o robotnikach z winnicy i właścicielu, który każdemu za wykonana pracę płaci po równo, co wzbudza niezadowolenie:

Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi.

Zostań sponsorem renowacji średniowiecznych zworników sklepienia w kościele św. Mikołaja

Transmisje mszy św. na gdansk.pl

Od marca 2020 r., czyli od wprowadzenia pierwszego lockdownu spowodowanego koronawirusem, na portalu gdansk.pl rozpoczęliśmy regularne nadawanie niedzielnych mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Teraz obostrzenia zostały już zniesione, ale wielu mieszkańców Gdańska oraz osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Na najbliższą zapraszamy w niedzielę 24 września o godz. 12.00.

Zabytkowa świątynia w zabytkowym centrum miasta

Kościół św. Jana w Gdańsku, miejsce, z którego nadawana jest msza św. to obiekt niezwykły. Jego historia sięga aż XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął, a odnowiono go dopiero niedawno dzięki wsparciu funduszy UE. W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania.