Transmisja niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - zapraszamy o g. 12.00

Zapraszamy na transmisję cotygodniowej mszy św., którą nadajemy na portalu gdansk.pl z kościoła św. Jana w Gdańsku. Najbliższa będzie mieć miejsce 5 lutego o godz. 12.00.
( 03.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ogromna, biała konstrukcji szafy organowej, na pierwszym planie złota rzeźba anioła, nad nim piszczałki organów
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Msze św. za pośrednictwem na gdansk.pl

Nasze transmisje mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku mają już prawie trzyletnią historię. Zaczęliśmy je nadawać regularnie od marca 2020 r., czyli od początku pandemii Covid-19 w Polsce. Z powodu lockdownu zakazane były wówczas zgromadzenia, w tym religijne. O tamtego czasu wierni z kraju i zagranicy przyzwyczaili się i ceni sobie bardzo możliwość obejrzenia liturgii ze świętego Jana.
5 lutego przypada piąta niedziela zwykła.

Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Czym będzie Skarbiec Mariacki?

Duszpasterstwo środowisk twórczych

W kościele św. Jana swoją działa od lat Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie trwającej wojny w Ukrainie wierni bardzo modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Kościół św. Jana – świątynia i jej historia

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 5 lutego o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.