Niedziela Zesłania Ducha św. - transmisja mszy św z kościoła św. Jana o godz. 12.00

W najbliższą niedzielę w kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Zesłania Ducha św., która potocznie nazywana jest Zielonymi Świątkami. Od ponad trzech lat na gdansk.pl transmitujemy co tydzień msze św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Na najbliższą zapraszamy 28 maja o godz. 12.00.
26.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kapłan w czerwonych szatach liturgicznych stoi za ołtarzem
Ks. Krzysztof Niedałtowski podczas mszy w kościele św. Jana
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Uroczystość Zesłania Ducha św.

Dokładnie siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W języku liturgicznym święto nazywa się "pięćdziesiątnicą" (pentecostes – grec.), bo obchodzone jest 50 dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim. W Dziejach Apostolskich św. Łukasz opisuje sytuację z wieczernika, kiedy to na apostołów został zesłany Duch św:

I stał się z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego, i napełnił wszystek dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im rozdzielone języki jakoby ognia, i usiadł na każdym z nich z osobna...

- św. Łukasz (Dzieje Ap., II, 2-4)

Człowiek, który łączył ludzi. Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz został patronem skweru 

Kościół św. Jana i jego losy

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE. W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Msze św. online goszczą na naszym portalu od 3 lat, kiedy to pojawiły się w czasie lockdowanu. Rektorem kościoła jest ks. Krzysztof Niedałtowski i to on zazwyczaj wygłasza kazania podczas niedzielnych mszy św. Jest też opiekunem działającego przy tej świątyni Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.

Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana - 28 maja o godz. 12.00. Zapraszamy!