• Start
  • Wiadomości
  • Tramwaj na al. Pawła Adamowicza - pierwszy testowy przejazd już wkrótce

Tramwaj na al. Pawła Adamowicza - pierwszy testowy przejazd już wkrótce

Od stycznia 2020 r. gdańscy kierowcy mogą jeździć nową al. Pawła Adamowicza, która połączyła południowe dzielnice miasta z nadmorskimi. Prace nad całą inwestycją zmierzają ku końcowi. W drugiej połowie maja przejedzie tamtędy pierwszy testowy tramwaj.
06.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Słynna `estakada wenecka` w ciągu al. Pawła Adamowicza w Gdańsku
Słynna `estakada wenecka` w ciągu al. Pawła Adamowicza w Gdańsku
Krzysztof Wojciechowski/DRMG

- Wkrótce ruszą testowe podróże tramwajów. Tak jak obiecywaliśmy, robimy wszystko, aby do końca maja tramwaj pomknął al. Adamowicza, połączył naszą nową szkołę na ul. Lawendowe Wzgórze, właśnie z ul. Bulońską i z Pieckami - Migowem – informuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Testy tramwajów, linii tramwajowej, ruszają w drugiej połowie maja.

Przypominamy, w styczniu udostępniono do ruchu przejazd samochodami, po al. Pawła Adamowicza i estakadzie weneckiej nad potokiem Siedlickim. Arteria połączyła ul. Bulońską z Warszawską, południowe dzielnice Gdańska z nadmorskimi.

 

Aleja Pawła Adamowicza już przejezdna. Uroczyste otwarcie w rocznicę zamachu na prezydenta. WIDEO i ZDJĘCIA

 

Widok na ul. Nową Bulońską
Widok na ul. Nową Bulońską
Krzysztof Wojciechowski/DRMG

 

Prace związane z budową linii tramwajowej między Pieckami - Migowem a Jasieniem są już na finiszu i zgodnie założeniami zakończą się w końcu maja. Po zgłoszeniu zamknięcia robót, na poszczególnych odcinkach rozpoczną się procedury odbiorowe i pozyskiwanie koniecznych do uruchomienia tramwaju pozwoleń.

- Komunikacja tramwajowa dociera do kolejnych dzielnic Gdańska, dzięki czemu coraz więcej mieszkańców może korzystać z tego typu połączeń. Intensywnie pracujemy nad tym, aby wraz z Nową Warszawską i trasą Gdańsk Południe - Wrzeszcz, nową ramą komunikacyjną połączyć górny i dolny taras. Te połączenia są kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania komunikacji publicznej w naszym mieście - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Jeśli wszystkie procedury przebiegać będą zgodnie z założeniami, po ich pozytywnym zakończeniu, linia tramwajowa wraz z układem drogowym zostanie przekazana niezwłocznie użytkownikom. Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem prace odbiorowe mogą się przedłużyć.

 

Historia al. Pawła Adamowicza w 90 sekundach

 

Pierwszy testowy przejazd tramwaju po al. Pawła Adamowicza planowany jest na II połowę maja
Pierwszy testowy przejazd tramwaju po al. Pawła Adamowicza planowany jest na II połowę maja
Krzysztof Wojciechowski/DRMG

 

Z uwagi na konieczność przebudowy odcinka ul. Jabłoniowej, po uruchomieniu linii tramwajowej, prace drogowe prowadzone będą jeszcze w obrębie skrzyżowania ul. Jabłoniowej z ul. Warszawską. W tym rejonie konieczne będzie wzmocnienie gruntów poprzez palowanie, co wymagało pozyskania dodatkowych uzgodnień i wpłynęło na czas realizacji robót w obszarze skrzyżowania. Do wzmocnienia gruntu w obszarze ul. Jabłoniowej wykorzystanych zostanie ponad 1000 pali, o łącznej długości ok. 10 100 m. Z uwagi na technologię wykonywania prac, związanych z rozbudową odcinka ul. Jabłoniowej, roboty w tym obszarze potrwają do końca sierpnia.

Ostatnim elementem inwestycji będzie winda przy przystanku w rejonie przedszkola i szkoły przy ul. Lawendowe Wzgórze. Z uwagi na opóźnienie w dostawach spowodowane pandemią zostanie dostarczona na budowę jesienią.

 

Zadanie budowy linii tramwajowej na al. Pawła Adamowicza realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa
Zadanie budowy linii tramwajowej na al. Pawła Adamowicza realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa
Krzysztof Wojciechowski/DRMG

 

Wykonawcą prac budowlanych w al. Pawła Adamowicza jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Koszt inwestycji to ok. 243 mln zł. Budowa al. Pawla Adamowicz jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa.

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA