• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku będzie jeździł tramwaj imienia Zbigniewa Cybulskiego. Już dziś wyruszył na tory

W Gdańsku będzie jeździł tramwaj imienia Zbigniewa Cybulskiego. Już dziś wyruszył na tory

W Gdańsku znalazł swoje miejsce na ziemi. Zbigniew Cybulski, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów, w 93. rocznicę urodzin, został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1062. To już 56 gdański tramwaj, który ma swojego patrona.
03.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ceremonii nadania imienia Zbigniewa Cybulskiego tramwajowi nr 1062 uczestniczyli m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Michał Kaczorowski, prezes zarządu portalu Trojmiasto.pl oraz Andrzej Stelmasiewicz, mecenas kultury i radny Miasta Gdańska
W ceremonii nadania imienia Zbigniewa Cybulskiego tramwajowi nr 1062 uczestniczyli m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Michał Kaczorowski, prezes zarządu portalu Trojmiasto.pl oraz Andrzej Stelmasiewicz, mecenas kultury i radny Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Patroni gdańskich tramwajów. Zobacz listę kandydatów - kto może ich zgłaszać?

 

Zgodnie z gdańską tradycją nadawania imion tramwajom, patronami zostają osoby związane z naszym miastem. Czasem rozpoznawalność tych postaci, mimo że często są to osoby wielce zasłużone, ogranicza się wyłącznie do gdańszczanek i gdańszczan. Zdarza się, że nawet mieszkańcy Gdańska nie kojarzą kim był patron tramwaju, którym akurat podróżują. W przypadku Zbigniewa Cybulskiego jest zgoła inaczej. Mimo, że aktor nie żyje od ponad pół wieku, zna go właściwie każdy, kto choć trochę interesuje się polskim kinem. Zobacz zdjęcia z uroczystości, fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl 

Tramwaj lepszy niż pomnik

We wtorek, 3 listopada odbyła się ceremonia nadania imienia Zbigniewa Cybulskiego tramwajowi nr 1062. W uroczystości uczestniczyli m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz Michał Kaczorowski, prezes zarządu portalu Trojmiasto.pl.

- Nietuzinkowa postać, nie tylko gdańskiej, ale także polskiej kultury dołącza dziś do grona patronów naszych tramwajów, to Zbigniew Cybulski – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Wybrał Gdańsk jako swoje miejsce do życia, bo tu biło serce wolności. Wspólnie z wieloma aktorami Teatru Wybrzeże, z reżyserem Andrzejem Wajdą, tworzył niesamowitą kulturę, która była powiewem wolności. Za to dziś, jako mieszkańcy Gdańska dziękujemy Zbyszkowi Cybulskiemu, oddając mu hołd poprzez nadanie patronatu tramwajowi.

Wnioskodawcami tej kandydatury byli dziennikarze portalu Trojmiasto.pl.

- Chciałbym podziękować dziennikarzom, którzy zaproponowali cztery osoby na patronów tramwajów, a wśród nich Zbigniewa Cybulskiego – mówił wnioskodawca Michał Kaczorowski, prezes zarządu portalu Trojmiasto.pl. – A tym samym dziękuję naszym czytelnikom, którzy poparli ten wybór i dziś możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu, nadania imienia.

Postać wybitnego aktora przypomniał podczas uroczystości Adam Orzechowski. Dyrektor Teatru Wybrzeże przytoczył również wspomnienia Krystyny Łubieńskiej, która grała z Cybulskim.

- Zawsze się spieszył, tramwaj będzie jeździł punktualnie. Z pewnością ten rodzaj upamiętnienia na pewno bardziej by mu się podobał niż jakikolwiek pomnik – mówił Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska, który z kolei przywołał słowa Doroty Karaś, autorki biografii Zbigniewa Cybulskiego.

- Cybulski nie umiał usiedzieć w miejscu. Kazimierzowi Kutzowi tłumaczył: "mnie ciągle gdzieś gna". Tramwaj jeżdżący po Gdańsku z jego nazwiskiem na burcie, ucieszyłby go pewnie bardziej niż niejeden pomnik.  Zbigniew Cybulski (1927-1967)

Aktor filmowy i teatralny. Urodzony w Kniażu (dzisiejsza Ukraina), przed wojną mieszkał w Warszawie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, po studiach wraz z grupą aktorów przyjechał do Trójmiasta i związał się z Teatrem Wybrzeże, w którym zagrał osiem ról. Najbardziej znaną była kreacja narkomana Johnny'ego Pope'a w sztuce "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W Gdańsku Cybulski wraz Bogumiłem Kobielą założyli studencki teatr Bim-Bom, który cieszył się ogromną popularnością w Polsce, występował również za granicą. Programy Bim-Bomu przygotowywali wspólnymi siłami wszyscy członkowie zespołu. W poetycki, skrótowy sposób opowiadały one o problemach współczesnego człowieka. Razem z Kobielą Cybulski prowadził także eksperymentalny Teatr Rozmów i reżyserował sztuki w Teatrze Wybrzeże.

Zbigniew Cybulski zagrał w prawie czterdziestu filmach i ponad dwudziestu sztukach teatralnych lub telewizyjnych. Jego najsłynniejszą rolą była postać Maćka Chełmickiego w filmie “Popiół i diament” Andrzeja Wajdy z 1958 roku, który zdobył uznanie krytyków w Polsce i na świecie. Cybulski wniósł do polskiego kina nowoczesny typ aktorstwa. Był też idolem młodzieży w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

Zginął tragicznie na skutek wypadku kolejowego 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu.

Żródło: biografia “Cybulski. Podwójne salto” - Dorota Karaś

 

Nowe tramwaje, nowi patroni

Gdańsk inwestuje w nowoczesną flotę autobusową i tramwajową, by wciąż podnosić komfort podróży komunikacją miejską w naszym mieście, a pojazdy były jak najbardziej przyjazne środowisku. W ostatnim czasie do floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów dołączyło 48 nowoczesnych ekologicznych autobusów Mercedes Citaro oraz 15 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Na tym nie koniec, w ramach drugiej transzy zamówienia do Gdańska dotrze łącznie kolejnych 15 nowoczesnych tramwajów.

Dostawy 15 nowych dwukierunkowych tramwajów dla Gdańska, z pierwszej transzy zamówienia, zakończyły się w czerwcu tego roku. Zwieńczył je wyjątkowy, bo biało – zielony tramwaj. Nowa PESA Jazz Duo zyskała fabrycznie barwy Lechii Gdańsk i patrona - legendarnego zawodnika Romana Rogocza. W nocy z 30 września na 1 października do Gdańska dotarł pierwszy - z drugiej transzy zamówienia - nowoczesny dwukierunkowy tramwaj PESA Jazz Duo. Od tamtej pory przyjechały już 3 kolejne pojazdy tego typu. Kolejne tramwaje dostarczane będą sukcesywnie, terminy dostaw będą na bieżąco ustalane z producentem tramwajów PESA Bydgoszcz SA. Łącznie, w ramach drugiej transzy zamówienia do Gdańska dotrze 15 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Każdy z nich, zgodnie z trwającym już od dekady, lokalnym zwyczajem powinien zostać nazwany imieniem wybitnej osoby, związanej z Gdańskiem i jego historią. Należało zatem utworzyć aktualną listę kandydatów na patronów dla kolejnych Gdańskich tramwajów. Odpowiedzią na tę potrzebę było powołanie 18 listopada 2019 roku, przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz komisji ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej, pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

oprac. AU

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim