Tomasz Lewandowski mistrzem Europy do lat 23 w żeglarskiej klasie 49er

W dniach 12-16 października na jeziorze Balaton na Węgrzech odbywały się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 49er i 49erFX. Patryk Kosmalski i gdańszczanin Tomasz Lewandowski zdobyli złoty medal U23, tuż za podium uplasowali się gdańszczanin Tytus Butowski i Łukasz Machowski.
( 17.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski wypływali złoto mistrzostw Europy
Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski wypływali złoto mistrzostw Europy
fot. Aron Szanto

Pierwsze regaty i już zwycięstwo

W męskiej klasie 49er rozegrano siedem wyścigów. Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (Chojnicki Klub Żeglarski / AZS AWFiS Gdańsk) wygrali dwa z nich, raz finiszowali na drugiej pozycji a najgorszym wynikiem było dziesiąte miejsce.

Zwycięstwo młodych polskich żeglarzy jest sporą niespodzianką, bo to ich pierwszy start w tej klasie.

- Warunki były słabo wiatrowe, co spowodowało, że regaty były jeszcze trudniejsze. Kontrolowanie przeciwników w takich warunkach nie było prostym zadaniem. Od początku regat pięliśmy się w górę. Zaczęliśmy od dziewiątego miejsca, potem awansowaliśmy na szóste. Udało nam się wygrać dwa wyścigi i ostatecznie zwyciężyliśmy w mistrzostwach - mówi Kosmalski.

- Zacięta rywalizacja była pomiędzy sześcioma pierwszymi załogami. Punkty były cały czas na styk, na szczęście ostatnimi dwoma wyścigami lekko uciekliśmy rywalom i wywalczyliśmy lekką przewagę - dodaje Lewandowski.

Butowski i Machowski na czwartym miejscu

Na czwartym miejscu regaty zakończyła załoga Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa). Popełniony falstart w ostatnim dniu rywalizacji, pokrzyżował medalowe aspiracje gdańsko-warszawskiej załogi. 

Wśród żeńskiej klasie 49erFX rozegrano dziewięć wyścigów. Złoto zdobyły Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn).


WYNIKI REGAT