Jarmark św. Dominika kończy się. Dzisiaj ceremonia zamknięcia, handel tylko do jutra

Uroczyste zakończenie 762. edycji najsłynniejszego gdańskiego jarmarku zaplanowano w niedzielę, 14 sierpnia, na godz. 16. Kupcy na ulicach Śródmieścia pozostaną jeszcze do poniedziałku, 15 sierpnia - dzięki temu, że na ten dzień przypada dzień wolny (święto Wojska Polskiego). Miasto spodziewa się w ten przedłużony weekend przyjazdu wielu gości z kraju i zagranicy. Co będzie się działo podczas uroczystego zamknięcia tej wielkiej handlowej imprezy?
14.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku zamknięto dla ruchu kołowego m.in. odcinek ul. Rajskiej, gdzie ustawiono kilkadziesiąt jarmarkowych kramów
W tym roku zamknięto dla ruchu kołowego m.in. odcinek ul. Rajskiej, gdzie ustawiono kilkadziesiąt jarmarkowych kramów
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Grand Prix Jarmarku przyznane. Zwyciężyła oryginalna ceramika i miody

Ceremonia zamknięcia Jarmarku św. Dominika już w niedzielę

Uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta przez kupców na ręce władz Gdańska nastąpi na Długim Targu, przed Dworem Artusa, o godz. 16. W tym samym miejscu jarmark oficjalnie rozpoczęto przed niemal trzema tygodniami. W niedzielę po raz ostatni zabrzmi hejnał tej gdańskiej imprezy.

- W niedzielę będziemy musieli oddać klucze do bram miasta, które otrzymaliśmy z rąk zastępcy prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka, podczas uroczystego otwarcia jarmarku. Pożegnamy się z kupcami - atrakcyjnie i kulturalnie, podobnie jak w poprzednich latach, a to dlatego, że współpracujemy z teatrem Gdańskiego Archipelagu Kultury. Podczas uroczystości pojawią się więc wszystkie historyczne postacie związane z gdańskim jarmarkiem. Zgodnie z tradycją rzucimy też symboliczną poduszką, aby przypomnieć że tegoroczny jarmark zasypia, ale kolejny odbędzie się już w przyszłym roku - zapowiada Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

762. Jarmark św. Dominika. Jakie atrakcje przygotowano?

Ponad 700 jarmarkowych kramów

W tym roku na ulicach Starego i Głównego Miasta ustawiono dokładnie 705 stoisk handlowych. W poprzednich latach liczba kramów była większa, ale organizatorzy postanowili zadbać o wygodę i bezpieczeństwo zarówno kupujących, jak i sprzedających. Stąd np. więcej przestrzeni pomiędzy stoiskami, a tym samym mniejszy ścisk wśród kupujących. Wśród handlujących dominują Polacy, ale są też kupcy m.in. z Danii, Szwecji, Litwy i Estonii. 25 proc. jarmarkowych stoisk prowadzą artyści i przedsiębiorcy z Gdańska.

Jak co roku, na jarmarku przyznawane są kupcom nagrody. Jury oceniała stoiska w dwóch w kategoriach: Dobry Pomysł i Dobry Smak. Grand Prix w kategorii Dobry Smak otrzymało stoisko Pszczółkowo, które oferuje miody i edukuje
Jak co roku, na jarmarku przyznawane są kupcom nagrody. Jury oceniało stoiska w dwóch w kategoriach: Dobry Pomysł i Dobry Smak. Grand Prix w kategorii Dobry Smak otrzymało stoisko Pszczółkowo, które oferuje miody i edukuje
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl
Łysy mężczyzna z długą brodą mężczyzna stoi przed stoiskiem, trzyma w ręku dyplom, drugą ręką wskazuje na stoisko
Grand Prix Jarmarku św. Dominika w kategorii Dobry Pomysł otrzymało stoisku Magdalena Konior Studio z Warszawy. Nz. mąż pani Magdaleny, Paweł Ściebura
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Handlowanie do 15 sierpnia włącznie

W tym roku, wyjątkowo, jarmark potrwa o jeden dzień dłużej niż zazwyczaj. A to dlatego, że 15 sierpnia, w poniedziałek, obchodzimy święto narodowe. Jest to dzień wolny od pracy, który w naturalny sposób wydłuża weekend do trzech dni. Z tego powodu organizatorzy spodziewają się dużej liczby odwiedzających gdański jarmark.

- Dlatego, chcąc uniknąć utrudnień związanych z demontażem w okresie wzmożonego ruchu pieszych, dopuściliśmy możliwość prowadzenia przez wystawców sprzedaży 15 sierpnia do godz. 20:00 (22:00 dla gastronomii) - tłumaczy Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. - W tym dniu funkcjonować będzie biuro jarmarku, serwis techniczny oraz ochrona. Otwarte będą toalety, a teren będzie sprzątany, w tym strefy gastronomiczne. W poniedziałek nie będą natomiast prowadzone już żadne działania programowe czy sceniczne - dodaje.

Co robić, by wytwarzać mniej śmieci? Dowiesz się tego w EkoStrefie

Park&Ride działa do 15 sierpnia

Do 15 sierpnia kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu P4 przy Polsat Plus Arenie Gdańsk lub położonym obok parkingu P6, P7 przy gmachu AmberExpo w dzielnicy Letnica i dojechać do śródmieścia, na Główne bądź Stare Miasto, specjalnym autobusem. Opłata za parking wynosi 20 zł/12 godzin. W godzinach 9.00 - 21.00 osoby, które zostawią na wskazanych parkingach samochód i uiszczą opłatę, na jarmark dotrą dedykowanym autobusem (i wrócą później na parking) bez konieczności zakupu biletu - opłata za przejazd jest bowiem wliczona w cenę parkingu. Propozycja ta dotyczy zarówno kierowców jak i pasażerów samochodu.

MTG zaproponowało takie rozwiązanie, by kierowcy niepotrzebnie nie tracili czasu, i dobrego humoru, w poszukiwaniu miejsca postojowego w śródmieściu w czasie jarmarku.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy