• Start
 • Wiadomości
 • Jazz Jantar. Dzień polski, brytyjskie nowości i międzynarodowy finał

Jazz Jantar. W programie dzień polski, brytyjskie nowości i międzynarodowy finał

Tradycyjnie, w Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada, scena Klubu Żak należeć będzie do polskich wykonawców, a nawet trójmiejskich. W sobotę posłuchamy artystów z Wielkiej Brytanii, którzy dopiero debiutują na rynku polskim i do Gdańska przyjadą po raz pierwszy, a na zakończenie Jazz Jantaru zagra zespół Kuu!, który zaproponuje słuchaczom nietypowe instrumentarium i międzynarodowy skład: muzycy pochodzą z Serbii, Finlandii i Niemiec.
( 10.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
biało czarne zdjęcie, muzycy z instrumentami
Staroniewicz Quintet wykona w piątek materiał z „Strange Vacation”, 12 autorskiej płyty Wojciecha Staroniewicza. Nowy program powstał w 2020 roku, i jak mówi Wojciech Staroniewicz, jego kompozycje stanowią odzwierciedlenie tamtego roku, tego co czuliśmy wszyscy: niepewności, izolacji, strachu, uczucia buntu, zniechęcenia, które chwilę później ustępuje miejsca nadziei
fot. mat. Klub Żak


W piątek, 11 listopada wystąpią Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz, czyli zespół w składzie Adam Wendt - saksofony, Dominik Wania – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas i Sebastian Frankiewicz - perkusja. Zaraz po nich na scenie pojawią się weterani festiwalu, czyli Wojciech Staroniewicz Quintet, ale z premierowym materiałem.

- Tego dnia przed publicznością staną muzycy, których nie musimy przedstawiać, którzy nie raz występowali w Sali Suwnicowej Klubu Żak - i jako liderzy, i jako członkowie innych zespołów. Miłośnicy jazzu doskonale znają i cenią dorobek tych jazzmanów. Kwartet Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz zagra nowy materiał „The Choice”, a Wojciech Staroniewicz Quintet z albumu „Strange Vaciation” - mówi Renk-Grabowska, kuratorka festiwalu Jazz Jantar i dyrektorka Klubu Żak.

„Strange Vaciation” to już 12 autorska płyta Wojciecha Staroniewicza, nagrana w w takim samych składzie co poprzedni, znakomicie przyjęty, album "North Park". Tytułowy utwór „Strange Vacation” powstał w sześć dni po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce, cały materiał odzwierciedla niepewność pandemicznego roku 2020. 

trzech roześmianych mężczyzn idzie ulicą Londynu
Eklektyczna muzyka Devils of Moko jest wypadkową przeróżnych wpływów. - Jeśli muzyka to woda, jesteśmy jak ryby - mówi basista Matondo, dodając, że odkrywanie dla nich niezbadanych terenów jest naturalną sprawą. W nagraniach Devils of Moko można się doszukać odniesień do muzyki elektronicznej m.in. z okolic drum'n'bassu, a także spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki
mat. Klub Żak

W sobotę, 12 listopada, słuchaczy czekają nowości z Wielkiej Brytanii. Ci artyści, prezentujący nowe pokolenie muzyków, zagrają w Polsce pierwszy raz. 

- Ostatnie dwa lata pokazały, że w Wielkiej Brytanii nie doszło do krótkotrwałego zrywu, kolejna fala młodych artystów i artystek zachwyca równie otwartymi głowami, a podczas jesiennej odsłony Jazz Jantar będzie można usłyszeć pięć takich projektów - zapowiadała Magdalena Renk-Grabowska.

Trzy już za nami, pozostają koncerty Chelsea Carmichael i Devils of Moko. Chelsea Carmichael to pierwsza osoba, jaką Shabaka Hutchings zaprosił do współpracy pod szyldem własnego, niedawno założonego wydawnictwa. Nagrywała nie tylko z muzykami jazzowymi, ale również z Little Simz czy The Smile, projektem muzyków Radiohead. W nagraniach tria Devils of Moko można doszukać się wielu odniesień, w tym do muzyki elektronicznej m.in. z okolic drum&bassu, a także spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki.

- Członkowie Devils of Moko spotkali się pierwszy raz dziesięć lat temu w African Ensemble w Leeds College of Music. Już po kilku godzinach wspólnego jammowania zagrali swój pierwszy koncert. Później nastąpiła dłuższa przerwa, aż do roku 2018, kiedy to postanowili znów pograć razem. I właśnie wtedy zrodził się materiał na ich pierwszy album zatytułowany „One”, który ukazał się w 2020 roku. Kto stoi za nazwą Devils of Moko? Pianista Dominic J Marshall (Dominic J Marshall Trio, The Cinematic Orchestra), basista Mulele Matondo (Kongo Dia Ntotila) i perkusista Sam Gardner (Septabeat, Samadhi Quintet). Trio znakomicie wpisuje się w tkankę nowej sceny jazzowej w Wielkiej Brytanii - uważa kuratorka.

cztery osoby na zdjęciu, dwoje muzyków siedzi, jedna kobieta w pomarańczowej sukience siedzi w wystylizowanej pozie
Kuu! to dwie gitary elektryczne, perkusja i wokal. Nietypowy jazzowy zestaw wymyka się gatunkowym schematom - w jednej chwili potrafią odgrywać technicznie wymagające solówki, by zaraz później porwać autorską wersją "Sabotage" z repertuaru Beastie Boys albo zaskoczyć nastrojowym "My Body is a Cage" zapożyczonym od Arcade Fire. Zagrają już w niedzielę!
fot. Gregor Hohenberg

Niedziela jest ostatnim dniem festiwalu i wystąpi wówczas tylko jeden zespół - Kuu! Choć należy do sceny niemieckiej, skład ma bardzo międzynarodowy: Jelena Kuljić – wokal, Kalle Kalima - gitara elektryczna, gitara basowa, Frank Möbus – gitara i Christian Lillinger - perkusja.

- Gitarzysta Kalle Kalima i perkusista Christian Lillinger są już znani jazzjantarowej widowni. Współtworzą kwartet Kuu! - tłumaczy kuratorka. - Dwie gitary elektryczne, perkusja i wokal nie wyglądają na typowy jazzowy zestaw i faktycznie Kuu!, w skład którego wchodzą muzycy z Serbii, Finlandii oraz Niemiec, wymyka się gatunkowym schematom. Ich koncert zamknie jesienną odsłonę Festiwalu.

Jak brzmi Kuu!? Posłuchaj!

PROGRAM JAZZ JANTAR 2022 - jesień

Piątek, 11 listopada 2022 / godz. 20 

 • Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz / The Choice / Teraz Polska
  Adam Wendt – saksofony, Dominik Wania – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja
 • Wojciech Staroniewicz Quintet / Strange Vacation / Teraz Polska / premiera
  Wojciech Staroniewicz - saksofony, Erik Johannessen – puzon, Dominik Bukowski - wibrafon, marimba, Konrad Żołnierek - kontrabas, Przemysław Jarosz - perkusja

Sobota, 12 listopada 2022 / godz. 20 

 • Chelsea Carmichael / The River Doesn't Like Strangers / Britain Now / pierwszy raz Polsce
  Chelsea Carmichael – saksofon, Nikos Ziarkas - gitara elektryczna, Joe Downard - gitara asowa, Olly Sarkar - perkusja
 • Devils of Moko / Britain Now / pierwszy raz w Polsce
  Mulele Matondo – bass, Dominic J Marshall – fortepian, Synths, Sam Gardner - perkusja

Niedziela, 13 listopada 2022 / godz. 19 

 • Kuu! / Scena niemiecka
  Jelena Kuljić – wokal, Kalle Kalima - gitara elektryczna, gitara basowa; Frank Möbus – gitara, Christian Lillinger - perkusja.

BILETY:

 • 23 i 30 października: 20 zł – ulgowe* / 35 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 40 zł – bez zniżek 
 • 11 i 13 listopada: 30 zł – ulgowe* / 55 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek
 • pozostałe dni: 45 zł – ulgowe* / 85 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 90 zł – bez zniżek 

(*wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ). Bilety bez zniżek można kupić w sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Kasa biletowa

Kasa czynna od godz. 15 do 21, w soboty i niedziele od godz. 16. Tel. 58 344 05 73 w.117, kasa@klubzak.com.pl.