To jedyna taka szkoła w Pomorskiem. "Hiszpańskie" XV LO zaprasza w piątek na Dzień Otwarty

XV Liceum Ogólnokształcące to jedyna szkoła w Gdańsku i na Pomorzu z klasą z wykładowym językiem hiszpańskim. Takich placówek w Polsce jest 11. Mowy Cervantesa młodzież w “ogólniaku” na Zaspie uczy się już od 19 lat. Z pełną ofertą edukacyjną XV LO będzie można zapoznać się w piątek, 21 kwietnia, podczas Dnia Otwartego szkoły.
20.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młodzież szkolna siedząca przy stoliku z akcentami hiszpańskimi
Hiszpański jest językiem ojczystym dla ok. 650 milionów ludzi. Uznawany jest za drugi język na świecie, po angielskim, używany w komunikacji międzynarodowej
mat. XV LO

Jak uczniowie uczą się języka hiszpańskiego?

Nauka języka hiszpańskiego w XV LO trwa pięć lat. 
 
W klasie wstępnej, zwanej też klasą O, uczniowie skupiają się głównie nauce języka hiszpańskiego, poświęcając na to 18 godzin w tygodniu. Do tego dochodzi po kilka godzin innych przedmiotów, w tym języka polskiego i matematyki.  
 
- Daje to szansę młodzieży, która przychodząc do szkoły nie zna żadnego słowa po hiszpańsku, nauczenia się tego języka w rok do poziomu mocno średniozaawansowanego - mówi Ewa Szymska, dyrektor XV LO. 

 
ZOBACZ TELEDYSK, W KTÓRYM TRZECH UCZNIÓW - MICHAŁ ZABROCKI, PAWEŁ BOGUSZEWSKI I FILIP GOŁUBOWICZ Z KLASY III HISZPAŃSKIEJ - PIOSENKĄ RAPERSKĄ PROMUJE DZIEŃ OTWARTY W XV LO:
 
 
 
W Polsce funkcjonuje dziś 11 szkół średnich z wykładowym językiem hiszpańskim. W XV LO uczy tego języka siedmioro nauczycieli, w tym dwóch to rodzimi Hiszpanie. 
 
- Oprócz klas dwujęzycznych z wykładowym językiem hiszpańskim naszą szkołę wyróżnia także sama młodzież, która jest bardzo empatyczna i nie jest skupiona na sobie. U nas nie ma “wyścigu szczurów” - dodaje Ewa Szymska. 

Jaki jest program Dnia Otwartego w XV LO?

Dzień Otwarty w XV LO, przy ul. Pilotów 7, zaplanowano w piątek, 21 kwietnia, w godzinach od 10.00 do 13.00. Prezentacje uczniów odbędą się w klasach.
 
Pokazy dla gości przewidziano także w sali gimnastycznej, na basenie i boisku. Na patio szkolnym zorganizowany zostanie poczęstunek m.in. z grillem i lemoniadą.

Krótka historia XV LO

"Piętnastka" zainaugurowała swoją działalność 2 września 1991 roku. Siedem lat później w ogólnoszkolnym plebiscycie XV LO wybrało imię Zjednoczonej Europy.
 
Plakat informujący o klasach działających w XV LO w Gdańsku
W "Piętnastce" oprócz klasy hiszpańskiej jest jeszcze sześć klas o innych profilach
mat. XV LO
W roku szkolnym 2004/2005 edukacyjną ofertę gdański "ogólniak" wzbogacił się o klasę dwujęzyczną z wykładowym językiem hiszpańskim. Podstawę prawną do jej powołania stanowiło porozumienie z 1997 r. między MEN a ministerstwem edukacji i kultury Hiszpanii.
 
W trosce o podnoszenie poziomu kształcenia przedmiotów ścisłych w 2007 r. XV LO przystąpiło do realizacji programu pilotażowego pod nazwą klasa politechniczna.