Tłumy na pikniku promującym Budżet Obywatelski 2024. Głosuj, nie zwlekaj!

Tylko do poniedziałku, 25 września, można jeszcze oddawać głosy w Budżecie Obywatelskim 2024. O zwycięstwo w 11. edycji BO stara się aż 399 projektów, a do wydania jest ponad 20 mln zł. Na deptaku, prowadzącym do mola w Brzeźnie, zorganizowano w niedzielę, 17 września, piknik pełen licznych atrakcji, promujący Budżet Obywatelski. Każdy, kto oddał na miejscu głos, otrzymał doniczkę wrzosu. 
17.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tłumy osób na wolnym powietrzu na łące obok parasola z napisem Budżet Obywatelski Gdańsk
Frekwencja na pikniku Budżetu Obywatelskiego była rekordowa
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Głosowanie tylko do 25 września

Na festynie prezentowali się licznie wnioskodawcy zarówno projektów ogólnomiejskich Budżetu Obywatelskiego 2024, jak i dzielnicowych. 
 
- Zaprosiliśmy na piknik mieszkańców Gdańska, aby zachęcić ich do głosowania na Budżet Obywatelski, dzięki któremu można dokonać zmian w mieście. Szczytu głosowania spodziewamy się w weekend za tydzień. Ostatni dzień głosowania to poniedziałek, 25 września. Zachęcamy jednak mieszkańców, aby oddali swój głos jak najszybciej i nie czekali na ostatnią chwilę - powiedziała Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Już głosujemy na projekty Budżetu Obywatelskiego 2024. Do wydania 20 mln zł

Dodatkową zachętą dla mieszkańców do zaangażowania się w Budżet Obywatelski była akcja “wrzos za głos”. Każdy kto oddał podczas pikniku głos otrzymywał za darmo doniczkę z tych charakterystycznym dla jesieni kwiatem. 
 
Promocji poszczególnych projektów BO sprzyjała wspaniała, słoneczna pogoda oraz doskonała lokalizacja pikniku tj. na deptaku prowadzącym do mola w Brzeźnie, gdzie niezależnie od pory roku zawsze jest dużo spacerowiczów. 
Młode małżeństwo z dwójką małych dzieci, z których jedno trzyma doniczkę wrzosu
"Wrzos za głos" - takim hasłem zachęcano podczas pikniku do udziału w Budżecie Obywatelskim
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jakie projekty BO są najbardziej popularne?

Decyzje, ale też i pomysły gdańszczan, zmieniają się na przestrzeni lat. W pierwszych edycjach BO często zgłaszano potrzeby remontów chodników, budowę boisk czy nowych placów zabaw. 
Dwie kobiety w letnich strojach na pikniku, jedna przemawia do mikrofonu
Do głosowania w Budżecie Obywatelskim zachęcały: (od lewej) Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska oraz Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W ostatnich latach natomiast coraz częściej mieszkańcy stawiają na ekologię - nowe nasadzenia, atrakcyjne zagospodarowanie miejskich zielonych przestrzeni, ale wciąż widzą też potrzebę remontów czy budowy nowej miejskiej infrastruktury. 
 
Na co gdańszczanie postawią w 2024 roku? Okaże się najpóźniej 29 września, kiedy to ogłoszone zostaną wyniki głosowania.

Ile jest pieniędzy w BO 2024?

W puli BO 2024 do wykorzystania jest 20 441 573 złote z miejskiej kasy. W tym na projekty dzielnicowe przeznaczono 16 624 463 zł, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 zł.

Budżet Obywatelski 2024. Sprawdź projekty na listach do głosowania

Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 zł, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 zł.

Kto jest uprawniony do głosowania?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową www.gdansk.pl – szukajcie żółtego, charakterystycznego baneru z logo Budżetu Obywatelskiego na naszym portalu (w prawym górnym rogu strony). Należy w niego kliknąć, po czym przechodzi się do systemu do głosowania, gdzie należy się zarejestrować.
 
Aktywacja procesu głosowania odbywa się poprzez kod identyfikacyjny przesyłany na numer telefonu komórkowego lub przesłany mailem. Ten kod wysyłany jest do osób uprawnionych do głosowania, należy go wpisać w trakcie rejestracji w systemie do głosowania, by móc w ogóle zagłosować.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIKNIKU BUDŻETU OBYWATELSKIEGO:
 


 
Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
 
Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której mieszkacie.
 
Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania i ponownego przyznawania punktów.

Nagrody dla tych, co zagłosują

Podobnie, jak przed rokiem, także i w tym Miasto Gdańsk będzie nagradzać osoby głosujące - choćby dlatego nie warto zostawiać głosowania na ostatni moment.

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu WYNIKI

Każdego dnia głosowania 5 osób wygrywać będzie pakiety z gadżetami BO. Będą to kolejno: 1, 10, 100, 500, 1000 osoba, która odda głos na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Ile jest projektów BO 2024?

 
  • Na listy do głosowania trafiło 399 projektów, w tym 354 dzielnicowe i 45 ogólnomiejskich
  • Ogólnomiejskie to 12 projektów Zielonego BO i 33 "regularnego" Budżetu Obywatelskiego
  • Dzielnicowe to z kolei 270 projektów "regularnego" BO i 84 Zielonego BO

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku