• Start
  • Wiadomości
  • Tłumy chętnych na oprowadzaniu po wystawie Olgi Boznańskiej

Tłumy chętnych na zwiedzaniu z kuratorem wystawy Olgi Boznańskiej. Kiedy kolejne terminy?

Do 16 maja w Ratuszu Głównego Miasta – oddziale Muzeum Gdańska - można oglądać wystawę czasową „Olga Boznańska” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Malarstwo i pamiątki związane z artystką cieszą się ogromną popularnością – podczas oprowadzania kuratorskiego w weekend przybyły tłumy. Muzeum uspokaja: będzie jeszcze okazja do zwiedzania wystawy z kuratorką.
12.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
portret kobiety, przed nim oglądający
Wystawa czasowa malarstwa jednej z najznakomitszych polskich malarek: zatytułowana po prostu „Olga Boznańska” trwa do 16 maja w Ratuszu Głównego Miasta – oddziale Muzeum Gdańska
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Choroba Parkinsona. W tańcu chorzy odzyskują sprawność i poczucie własnej wartości

Na wystawie „Olga Boznańska” w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47), oddziale Muzeum Gdańska, prezentowanych jest około 50. dzieł jednej z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach twórczości żyjącej w latach 1865-1940 artystki. 

Obok przejmujących autoportretów malarki, która „umiała malować duszę”, na ekspozycji pojawiły się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, a jednocześnie odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki.

Uzupełnieniem są pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte (!) farby w tubkach. 

Obrazy Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. Wystawa do oglądania do 16 maja

na pierwszym planie kobieta z mikroportem, dookoła niej ludzie
Sobotnie oprowadzanie kuratorskie z Urszulą Kozakowską przyciągnęło prawdziwe tłumy
fot. Anna Rezulak / KFP

Ogromne zainteresowanie oprowadzaniem kuratorskim

W sobotę, 10 lutego, odbyły się dwa godzinne oprowadzania kuratorskie po wystawie. O wystawie i ponad 50 obrazach artystki opowiedziała Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, która jest kuratorką wystawy i opiekunką kolekcji. 

Co ciekawe, pierwotnie zaplanowane jako jedno, tłumaczone przez tłumacza polskiego języka migowego spotkanie przyciągnęło takie tłumy - łącznie 130 osób - że Muzeum Gdańska „dołożyło” dodatkowe oprowadzanie tego samego dnia. Ale i to nie wyczerpało zainteresowania wystawą Olgi Boznańskiej! Dlatego dla wszystkich, którym się nie udało wziąć udziału w obleganych spotkaniach z kuratorką, Muzeum Gdańska ma dobrą wiadomość. Będą nowe terminy. Na początek dla tych z „listy rezerwowej”.

- Zgłosiło się do nas mailowo w tej sprawie ponad 70 osób... I to nie tylko z Trójmiasta, ale nawet z Krakowa. Z myślą o nich i o kolejnych osobach, które się do nas zgłoszą zorganizujemy na pewno dwa oprowadzania, każde dla 50 osób. W zależności od zapotrzebowania będą kolejne - zapowiada rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski i zachęca do kontaktowania się w tej sprawie bezpośrednio z Muzeum Gdańska, oraz do śledzenia strony instytucji i Facebooka.

tłumy na wystawie
Chętnych było tak wielu, że oprowadzanie powtórzono jeszcze tego samego dnia. Kolejne są już planowane
fot. Anna Rezulak / KFP

24 lutego oprowadzanie z audiodeskrypcją

Kolejne oprowadzanie odbędzie się w sobotę, 24 lutego, w godzinach 12:00-13:00 – będzie to spotkanie przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami: o wysokim stopniu lub całkowitej utracie wzroku. Spotkanie poprowadzi audiodeskryptorka Anna Cirocka, która zapewni audiodeskrypcję na żywo – co da odbiorcom możliwość zapoznania się w sposób werbalny z treściami wizualnymi.

Wystawa czynna pięć dni w tygodniu

Wystawa „Olga Boznańska” czynna jest w środy oraz od piątku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00. W czwartki otwarta jest dłużej: od godziny 10:00 do 18:00. W poniedziałki i wtorki wystawa jest nieczynna. 

Wstęp na wystawę jest biletowany: 25 zł normalny; 18 zł ulgowy, 67 zł rodzinny. Zakup biletów jest możliwy do 45 minut przed zamknięciem oddziału. Bilety ulgowe - uczniowie, studenci, emeryci i renciści na podstawie ważnej legitymacji. Bilet rodzinny - do 8 osób, w tym 1-2 dorosłych z dziećmi do 18 lat.

obraz kobiety na ścianie, w tle kilkoro oglądających inne obrazy
O Boznańskiej mówi się, że „umiała malować duszę”. Wystawa obejmuje stworzone przez nią wyjątkowe portrety, ale także pamiątki
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dostępność wystawy dla osób z niepełnosprawnościami

Wystawa znajduje się na drugim piętrze. Do pokonania jest kilkadziesiąt schodów. W przypadku chęci skorzystania z windy, która dowozi na wszystkie poziomu sal wystawowych – oprócz wieży widokowej Ratusza – należy skontaktować się z muzeum z 2-3 dniowym wyprzedzeniem mailowo: p.wilczynska@muzeumgdansk.pl, albo SMS-owo lub telefonicznie pod nr: 509 226 351.

Biogram oraz kalendarium życia artystki zostały przetłumaczone na Polski Język Migowy. Nagrania są dostępne po zeskanowaniu kodu QR.

Wystawa Fangora już dobiegła końca. Zobacz jakie tłumy odwiedziły ją w ostatni weekend

TV

Wodorowce dla Gdańska