Teatralny Pasjans. Dzieła Szekspira oczami różnych grup

Już po raz 8. odbywa się Teatralny Pasjans – projekt poprzez sztukę łączący młodzież, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami z Trójmiasta i okolic. W jego ramach uczestnicy pod okiem profesjonalnych twórców teatralnych przygotowują własną adaptację sceniczną dzieł Szekspira. Efekty prezentowane będą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od poniedziałku do środy, 4-6 grudnia. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie.
03.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwie kobiety na scenie podczas spektaklu
Teatralny Pasjans to projekt, w którym biorą udział osoby z niepełnosprawnościami, młodzież i seniorzy z województwa pomorskiego. Nz. finał projektu w 2019 roku - „Król Lear”, na scenie (od lewej) Alicja Znaniecka i Barbara Czesnowska
fot. Jan Rusek / GTS

Złote Gody w Dworze Artusa. Wśród gdańskich małżonków podwójni medaliści

Podczas 8. Edycji Teatralnego Pasjansa zaprezentowane zostaną mniej znane dzieła Williama Szekspira. Będą to „Otello”, „Koriolan” i „Wesołe kumoszki z Windsoru”. W ten sposób organizatorzy chcą zaznajomić uczestników oraz widzów spektakli z bogatą spuścizną mistrza ze Stratfordu. Ten pomysł co roku się udaje.

- Widownia pęka w szwach, setki osób oklaskuje naszych wspaniałych aktorów, wcielających się w szekspirowskie postaci. Jest śmiech, łzy wzruszenia, rzęsiste brawa i owacje na stojąco. Wszyscy dają z siebie wszystko - mówi Anna Ratkiewicz, Kierowniczka Działu Edukacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Kiedy kurtyna opada, scena powoli pustoszeje, a ostatni widzowie wychodzą z teatru pełni wrażeń, zostają wspomnienia, ale nie tylko. Z relacji dochodzących do nas już po zakończeniu danej edycji projektu wiemy, że niektóre grupy (przodują w tym seniorzy) jeżdżą po Polsce ze swymi gotowymi szekspirowskimi spektaklami, zdobywają nagrody, dzielą się z innymi tym, co przygotowali na finał Teatralnego Pasjansa. Każda taka informacja bardzo nas cieszy, bo to znaczy, że projekt się przydał, pobudził, zintegrował środowisko.

Praca nad spektaklami przebiega pod opieką profesjonalnych aktorów i edukatorów teatralnych, m.in. Piotra Biedronia (Teatr Wybrzeże), Moniki Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura), Marzeny Nieczui Urbańskiej (Teatr Wybrzeże), Roberta Ostrowskiego (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). Po kilku miesiącach prób z profesjonalistami odbywa się prapremiera w regionie. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim natomiast ma miejsce wielki finał z profesjonalną obsługą techniczną – światła, muzyka, multimedia, i publicznością, który w tym roku odbywa się od poniedziałku do środy, 4-6 grudnia. W wydarzeniu może uczestniczyć po odebraniu bezpłatnej wejściówki w kasie teatru. 

Kilkudziesięciu uczestników na scenie
Finał w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest zwieńczeniem trwających kilka miesięcy prób
fot. Dawid Linkowski / GTS

Program 8. Teatralnego Pasjansa

„Koriolan” - 4 grudnia, godz. 17.30

Historia rzymskiego arystokraty i żołnierza, opowieść o honorze i zdradzie. Kajusz Marcjusz, noszący przydomek „Koriolan”, zostaje postawiony wobec trudnych wyborów – w jego życie brutalnie wkracza polityka. Niezwykle wyrazistą postacią jest Wolumnia, matka Koriolana, która ma na niego ogromny wpływ. Jest to ostatnia tragedia, jaką napisał Szekspir. 

Grupy prezentujące spektakle:

  • Grupa teatralna AD HOC – Skowarcz. Liderka: Monika Woźniak, reż. Monika Tomczyk;
  • Stowarzyszenie Integracja – Gdynia. Lider: Bartosz Kłopotek-Główczewski, reż. Marzena Nieczuja Urbańska;
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii dla Chłopców – Kartuzy. Liderka: Małgorzata Maziec, reż. Piotr Biedroń.

Biogramy twórców

„Wesołe kumoszki z Windsoru” - 5 grudnia, godz. 17.30

Farsa? Komizm słowny? Mnóstwo powodów do śmiechu! „Wesołe kumoszki z Windsoru” to niezwykle lubiana przez widzów komedia Szekspira. Jedyna opowieść, która dzieje się w czasach współczesnych Szekspirowi, wśród mieszczan. Silne postaci kobiece – pani Ford, pani Page, pani Chybcik – siłujące się z niezrównanym intrygantem Falstaffem, to gwarancja sukcesu tego dzieła.  

Grupy prezentujące spektakle:

  • WTZ „Cisza” – Gdynia. Liderka: Magdalena Cieślik oraz Anna Sochacka, reż. Monika Jarząbek;
  • Grupa Teatralna „Zryw” – Malbork. Lider: Robert Puczka, reż. Mażka Wojciechowska;
  • Koło Teatralne „STAGE” – I LO Rumia. Liderka: Agata Schulz, reż. Rafał Ostrowski.

Biogramy twórców

„Otello” - 6 grudnia, godz. 17.30

Najsłynniejsza na świecie tragedia o zazdrości i fascynująca opowieść o mężczyźnie, który bardzo mocno kochał — może nawet za bardzo? Porywczy generał Otello, Maur wenecki i jego piękna żona Desdemona to para, którą połączyło silne uczucie i wielka namiętność. Gdyby nie zawistny Jago, ich życie potoczyłoby się całkiem inaczej...

Grupy prezentujące spektakle:

  • Grupa Teatralna BIS – SOSW nr 2 Gdynia. Liderki: Barbara Jagodzińska i Elżbieta Lamparska, reż. Urszula Kowalska;
  • Grupa Dzienny Dom Pomocy „Kisiel” – Gdańsk. Liderka: Tatiana Kamińska, reż. Hanna Świętnicka;
  • Grupa Teatralna „Wykrzyknik” – VIII LO im. KEN w Gdańsku. Liderka: Iwona Szwoch, reż. Maciej Wizner.

Biogramy twórców

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Gdański Teatr Szekspirowski jest jednym z realizatorów programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.

Malarstwo Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. Będą oprowadzania i spotkania

TV

Obchody Święta Policji Komendy Miejskiej