• Start
  • Wiadomości
  • Tablica upamiętniająca śp. Pawła Adamowicza w Ostrowie Wielkopolskim zniszczona przez wandali

Tablica upamiętniająca śp. Pawła Adamowicza w Ostrowie Wielkopolskim zniszczona przez wandali

W nocy ze środy na czwartek, 3-4 marca, nieznani sprawcy zniszczyli tablicę pamiątkową poświęconą pamięci śp. prezydenta Pawła Adamowicza, która w ubiegłym roku zawisła na ścianie budynku miejskiego Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim. Ze względu na charakter sprawy, policja rozpoczęła śledztwo pod kątem nawoływania do faszyzmu i propagowania nienawiści.
04.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tablicę zawieszono okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin w maju ubiegłego roku. Zniszczona została w nocy z 3 na 4 marca
Tablicę zawieszono okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin w maju ubiegłego roku. Zniszczona została w nocy z 3 na 4 marca
źródło: Facebook prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek

 

- W nocy została zniszczona tablica poświęcona zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Do tego sprawca dołączył kartkę z niewybrednymi atakami na prezydenta Adamowicza oraz na mnie - prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. To pierwszy tak przykry incydent, choć od wielu miesięcy zmagamy się w mieście z nasileniem obecności w przestrzeni publicznej słów, haseł, czy znaków, które jednoznacznie kojarzone są z faszystowską ideologią, rasizmem, homofobią. W tej chwili dochodzi już do personalnych ataków. Co będzie następne? Kto zostanie zaatakowany kolejny? Możemy się zgadzać lub nie, ale mamy jeden cel, którym jest dobro naszego miasta. Debata publiczna jest bardzo ważna, a ja jestem otwarta na dyskusje o Ostrowie Wielkopolskim. Jednak rozmowa językiem nienawiści jest wykluczona. Powiedzmy głośne NIE hejtowi - napisała na swoim Facebooku prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, w czwartek, 4 marca.

Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek, przy alei Powstańców Wielkopolskich, gdzie znajduje się miejskie Centrum Aktywności Lokalnej. Tam, na ścianie budynku, 27 maja ubiegłego roku, z okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin, odsłonięto tablicę, upamiętniającą zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Sprawcy rozbili szybę, a obok namalowali sprayem krzyż celtycki. W pozostawionym na miejscu zdarzenia liście oprócz wulgarnej treści znalazło się pytanie do prezydent Ostrowa: „Gdzie jest pomnik Żołnierzy Wyklętych?”.

Policja zabezpieczyła wszystkie ślady z miejsca zdarzenia oraz nagrania z monitoringu, i jest na etapie poszukiwania sprawców. Zwróciła się w tej sprawie do potencjalnych świadków - każdy kto ma jakiekolwiek informacje w związku ze zdarzeniem proszony jest o kontakt z policją. Śledztwo prowadzone jest pod kątem nawoływania do faszyzmu i propagowania nienawiści.

 

 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa