• Start
 • Wiadomości
 • TRAKO. Dzisiaj ostatni dzień Międzynarodowych Targów Kolejowych - otwarty dla publiczności

TRAKO. Dzisiaj ostatni dzień 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych - otwarty dla publiczności

Czwarty i ostatni dzień Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO będzie się różnił od poprzednich. Tym razem mogą w nich uczestniczyć nie tylko gości branżowi, ale szeroka publiczność - wszyscy miłośnicy kolejnictwa. Ze względów bezpieczeństwa przeciwepidemicznego dostępna jest jedynie tzw. ekspozycja zewnętrzna, gdzie zobaczyć można m.in. ostatni krzyk techniki - pociąg z napędem wodorowym. Cena wejściówki to 20 zł od osoby.
24.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piątek - ostatni dzień Targów - to jedyna okazja, by ekspozycję mogli obejrzeć wszyscy miłośnicy kolejnictwa
Piątek - ostatni dzień Targów - to jedyna okazja, by ekspozycję mogli obejrzeć wszyscy miłośnicy kolejnictwa
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W piątek Targi otwarte są w godz. 10-16. Dotychczas odwiedziło je 20 tysięcy gości branżowych. W ostatni dzień Targów organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kolejnictwa do zwiedzania ekspozycji zewnętrznej, w tym taboru kolejowego na nowych torach wystawienniczych przy AMBEREXPO. W piątek odbędzie się też III edycja Dnia Edukacji i Kariery. Wystawcy TRAKO zaprezentują najciekawsze oferty pracy, staży i praktyk.

Jaki tabor zgromadzono w tym roku na TRAKO? O tym pisaliśmy już wcześniej

Kto dostał nagrody

W czwartek - trzeciego dnia odbywających się w Gdańsku 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO - odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursach towarzyszących targom. Po raz pierwszy przyznana została nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej. „Nagroda to wyraz naszej chęci uhonorowania pamięci Jana Raczyńskiego. Bardzo nam brakuje Go brakuje” - powiedziała przed ogłoszeniem wyników dyrektor projektu TRAKO, Dorota Daszkowska-Kosewska z Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

Nagrodę otrzymała Katarzyna Kopczyńska z „Pulsu Biznesu,” za promocję rzetelnej wiedzy o działaniach branży transportu szynowego, w przestrzeni medialnej i informacyjnej. Wyróżnieni zostali: Jakub Madrjas z redakcji „Rynku Kolejowego” i Marek Graff z redakcji „Technika Transportu Szynowego”

Tradycją Targów TRAKO jest konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Werdykt jury objął dwie kategorie: stoiska do 30m2 i stoiska powyżej 31m2. W każdej kategorii przyznane zostały trzy równorzędne nagrody. „Jury nie miało łatwego zadania”, podkreśla Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. „Uwzględniane były takie kryteria jak ponadczasowa elegancja, pomysłowość, przemyślane rozwiązania, funkcjonalność oraz czytelny komunikat marketingowy. Ważnym kryterium oceny była też szczególna staranność wykonania.” dodaje wiceprezes Orłowski

W kategorii do 30 m2 nagrodzono:

 • Selectron Systems AG, Lyss Szwajcaria z Grupy Knorr-Bremse
 • ZOS ZVOLEN SRO, Zvolen SŁOWACJA
 • TEKNISKA POLSKA PRZEMYSŁOWE SYSTEMY TRANSMISJI Gliwice

W kategorii powyżej 30 m2

 • Agencja Rozwoju Przemysłu, Warszawa
 • ZUE SA, Kraków
 • MEDCOM Sp. z o.o., Warszawa

 

Obchodzący w tym roku 10 rocznicę powstania Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA nagrodziły pasjonatów świata małej kolei. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:

za najatrakcyjniejszą makietę kolejową

 • I miejsce - ks. Janusz Grygier
 • II miejsce - Paweł Koob
 • III miejsce - Paweł Zielecki

za najatrakcyjniejszą kolekcję modeli taboru kolejowego

 • I miejsce - Feliks Jaworski
 • II miejsce - Jarosław Kozłowski
 • III miejsce - Ks. Janusz Grygier

 

Puchar Prezesa MTG SA otrzymał Feliks Jaworski

 

Branża stawia na wodór

W czwartek podpisane zostało porozumienie o współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym. PKP Cargo, Grupa Azoty i PESA chcą współpracować na rzecz rozwoju zeroemisyjnego szynowego transportu towarowego. Spółki zamierzają wspólnie realizować między innymi projekty badawczo - rozwojowe zmierzające do opracowania optymalnych sposobów wykorzystania wodoru do napędów pojazdów szynowych oraz metod transportu wodoru i tankowania pojazdów kolejowych. Więcej informacji udzieli Krzysztof Losz, Rzecznik Prasowy PKP CARGO SA, 663 290 110, media@pkpcargo.com

 

Dni Edukacji i Kariery

W piątek odbędzie się III edycja Dnia Edukacji i Kariery. Wystawcy TRAKO zaprezentują najciekawsze oferty pracy, staży i praktyk. Głównym celem spotkań będzie możliwość bezpośredniej wymiany informacji oraz wzajemnych oczekiwań, pracodawców i pracobiorców, a także w perspektywie wyboru kierunku studiów, ich specjalizacji czy też studiów doktoranckich. Podczas całego dnia będzie można wziąć udział w prelekcjach oraz warsztatach dedykowanych osobom poszukującym pracy w branży. Dzięki międzynarodowemu charakterowi Targów będzie to również szansa na zapoznanie się nie tylko z polskimi projektami realizowanymi dla transportu szynowego. Uczestnicy będą mogli również nieodpłatnie zwiedzić ekspozycję wystawienniczą TRAKO, która doskonale obrazuje aktualny stan rozwoju branży, a przede wszystkim prezentuje najnowsze, innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Szczegółowy program wydarzenia: http://deik.trakotargi.pl/title,PROGRAM,pid,4789.html

W związku z przedłużonymi do 30.09 przepisami epidemicznymi i priorytetem, jakim jest udostępnienie ekspozycji wystawienniczej gościom branżowym, ograniczona została możliwość udziału publiczności. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu pasjonatów i miłośników transportu szynowego, umożliwione zostanie jednak zwiedzanie ekspozycji zewnętrznej, w tym taboru kolejowego na nowych torach wystawienniczych stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Publiczność będzie miała możliwość wejścia na teren wydarzenia w piątek, 24 września, w godzinach 10.00-16.00. Wejściówki w cenie 20 zł do nabycia na miejscu, w recepcjach. Płatność możliwa jest tylko kartą płatniczą – nie obowiązują żadne zniżki.

 

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się targami do godz. 24.00 w poniedziałek (27.09) wyłączona zostaje z ruchu ulica Żaglowa. Bezpłatne miejsca parkingowe znajdują się na placu przy Urzędzie Skarbowym III / firmie Gravel. Dojazd dostępny będzie tylko od ul. Marynarki Polskiej.

 

UWAGA!

Fotografowanie stoisk i eksponatów możliwe jest wyłącznie za zgodą Wystawcy, przez akredytowanych dziennikarzy posiadających widoczny identyfikator MEDIA

 

TRAKO organizowane są przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, w dniach 21-24 września 2021. Partnerami targów są firmy: ALSTOM, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA oraz TRACK TEC. Partnerem finansowym TRAKO 2021 jest Bank Pekao S.A.

 

Patronat honorowy nad targami sprawują:

 • Minister Aktywów Państwowych - Jacek Sasin,
 • Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk,
 • Prezes Urzędu Transportu Kolejowego - Ignacy Góra,
 • Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich - Piotr Szymczak

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta