• Start
  • Wiadomości
  • Szpital zakaźny przygotowany na przyjęcie nawet 26 zakażonych pacjentów

Szpital zakaźny przygotowany na przyjęcie nawet 26 zakażonych pacjentów

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, mieszczące się przy ul. Smoluchowskiego 18, zabezpieczyło sześć stanowisk w standardzie intensywnej terapii. Szpital dysponuje też kolejnymi 20 miejscami na swoich oddziałach dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
( 11.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tzw. szpital zakaźny w Gdańsku Aniołkach zabezpieczył 26 łóżek dla ewentualnych pacjentów zarażonych koronawirusem
Tzw. szpital zakaźny w Gdańsku Aniołkach zabezpieczył 26 łóżek dla ewentualnych pacjentów zarażonych koronawirusem
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Jak informuje Urząd Marszałkowski, w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przygotowano sześć stanowisk, które spełniają wymogi dotyczące intensywnej terapii. Każde z nich wyposażone jest m.in. w wysokiej klasy respirator z możliwością monitorowania dodatkowych parametrów takich jak kapnografia (stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu) czy saturacja (wskaźnik poziomu tlenu w hemoglobinie krwi), łóżko intensywnej terapii medycznej z elektrycznym sterowaniem pozycji pacjenta, instalację gazów medycznych (tlen, próżnia, powietrze), wysokiej klasy kardiomonitor modułowy, który poza podstawowymi parametrami monitorowania parametrów życiowych pacjenta posiada również możliwość monitorowania inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi, rzutu minutowego i kapnografii. Są też wysokiej klasy pompy infuzyjne stosowane w intensywnej terapii.

Stanowiska te są odseparowane od innych pomieszczeń w szpitalu, a dostęp do nich ma jedynie wyznaczony personel medyczny.

Ten gdański szpital zabezpieczył też dodatkowe 20 łóżek na wypadek większej liczby zgłoszeń osób zarażonych koronawirusem. Placówka może zapewnić pomoc dodatkowym 20 osobom.

- Łóżka znajdują się na tym samym piętrze, co łóżka przygotowane w standardzie zbliżonym do intensywnej terapii - informuje Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich. - Dzięki temu możemy zapewnić opiekę nad zakażonymi w jednym miejscu, z maksymalną ochroną innych pacjentów.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego przyznają, że niewykluczone jest, iż w najbliższych tygodniach bądź miesiącach kluczowym wyzwaniem dotyczącym systemu ochrony zdrowia może okazać się konieczność zapewnienia opieki pacjentom zakażonym koronawirusem przy jednoczesnym zachowaniu innych kluczowych funkcji szpitali i przychodni w naszym regionie. 

W związku z tym Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zadeklarował podczas posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, 10 marca, utworzenie w szpitalu w Prabutach oddziału dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Odział ten powstałby na bazie jeszcze nie uruchomionego Oddziału Rehabilitacji Pneumonologicznej. Wyremontowany ze środków unijnych i budżetu samorządu województwa pomorskiego 20-łóżkowy oddział został otwarty w lutym 2020 roku. Warunkiem uruchomienia oddziału jest wyposażenie go w dodatkowy sprzęt specjalistyczny, w szczególności w respiratory, wsparcie kadrowe ze strony innych podmiotów leczniczych oraz zabezpieczenie personelu w osobiste środki ochrony, co pozostaje w kompetencjach wojewody i innych agencji rządowych.