• Start
  • Wiadomości
  • Szpital Tymczasowy działa do końca marca 2022 roku. Pacjenci z koronawirusem będą leczeni w Szpitalu Zakaźnym  

Szpital Tymczasowy działa do końca marca 2022 roku. Pacjenci z koronawirusem będą leczeni w Szpitalu Zakaźnym  

Od 1 kwietnia 2022 roku Szpital Tymczasowy w Gdańsku w Amber Expo kończy działalność - to wynik decyzji Ministerstwa Zdrowia, które zamierza wygaszać tego typu placówki w całej Polsce z powodu malejącej liczby pacjentów. W Gdańsku chorzy z Covid-19 będą kierowani do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych. 
19.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hala, boksy w nich łózka szpiatalne
Szpital tymczasowy zaczął działać w halach Amber Expo w marcu 2021 roku, po czterech miesiącach został wygaszony. Przez ten czas przyjął 808 pacjentów.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

- Trwa modułowe wygaszanie Szpitala Tymczasowego w halach Amber Expo - mówi Mariusz Szymański, rzecznik NFZ w Gdańsku. -  Na 140 łóżek obecnie jest w nim 65 chorych. Decyzję o wygaszaniu szpitala otrzymał wojewoda pomorski.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 kwietnia br nie będą już finansowane oddziały covidowe i szpitale tymczasowe i co za tym idzie, NFZ nie będzie wypłacał szpitalom dodatków na leczenie chorych na Covid-19. Z tego powodu gdański Szpital Tymczasowy we wtorek, 15 marca zdecydował się wstrzymać przyjęcia zakażonych pacjentów.

- Pacjenci, którzy nadal podlegają izolacji, mają dodatni wynik testu, i będą wymagali dalszej hospitalizacji, będą transportowani do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus, która prowadzi Szpital Tymczasowy. - Pacjenci w stanie zdrowia pozwalającym na wypisanie do domu, będą wpisywani z zaleceniami dalszego leczenia w Podstawowej Opiece Zdrowotnej lub do innych ośrodków medycznych. Natomiast pacjenci niepodlegający obowiązkowej izolacji (ozdrowieńcy covidowi) i wymagający dalszej hospitalizacji będą przekazywani do szpitali w rejonie zamieszkania lub do szpitali, które przysłały ich do Szpitala Tymczasowego.

Jak mówi Jerzy Karpiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku spadek zajętych łóżek w województwie pomorskim jest widoczny, a Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych dysponuje 234 miejscami i jest to wystarczający bufor bezpieczeństwa. 

 

 

- Od 1 kwietnia nie będą finansowane oddziały covidowe i szpitale tymczasowe, ale każdy szpital ze swojego budżetu ma do dyspozycji 2 proc. na zabezpieczenie sanitarno-epidemiologiczne - mówi Karpiński. - To są na pewno mniejsze stawki, ale powinny wystarczyć. A specjaliści twierdzą, że w najbliższych tygodniach czeka nas znaczący spadek liczby zakażeń w Polsce. Jeśli chodzi o napływających uchodźców, to są to głównie osoby młode, które często zakażenie przechodzą bezobjawowo. O tym, czy szpital znów trzeba będzie odtwarzać jesienią czy zimą, zdecyduje dalszy przebieg epidemii. 

Szpital tymczasowy zaczął działać w halach Amber Expo w marcu 2021 roku, po czterech  miesiącach został wygaszony. Przez ten czas przyjął 808 pacjentów, w tym 90 na Oddziale Intensywnej Terapii. Ponownie odtworzony został w grudniu, kiedy od jesieni zaczęły się kolejne fale epidemii, a pomorskie szpitale zaczęły znów zapełniać się chorymi. Placówka zaczęła przyjmować zakażonych 19 stycznia 2021 roku.