Placówki z Gdańska w rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+

Szkoła przyjazna i zaangażowana. Tak można powiedzieć o dwóch placówkach z Gdańska. Liceum Ogólnokształcące "Collegium Gedanense" zajęło 3. miejsce, natomiast Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza 16. miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+.
( Publikacja: 20.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gedanense  zajęła 3. miejsce, natomiast Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza 16. miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+
Liceum Ogólnokształcącym "Collegium Gedanense" zajęła 3. miejsce, natomiast Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza 16. miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Co to ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt ogólnoeuropejski. Systematycznie dołączają do niego nowi członkowie. Jego celem jest podniesienia poziomu akceptacji i włączenia we wszystkich szkołach w regionie.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ nie jest zwykłym badaniem społecznym. To narzędzie, dzięki któremu uczniowie mogą w przyszłości wybrać bezpieczną, otwartą i tolerancyjną szkołę średnią. Dzięki odpowiedziom uczniów, uczennic i osób uczniowskich z całej Polski, po raz drugi udało się poznać najbardziej otwarte na różnorodność szkoły w całym kraju. Wyniki przedstawione zostały w formie Mapy Równości, obejmującej cały kraj i pokazuje szkoły przyjazne młodzieży LGBTQ+.

Z tegorocznego badania wynika, że około pół miliona polskich uczniów i uczennic nie czuje się bezpiecznie w swojej szkole. Dlatego na budynku "Collegium Gedanense", zakwalifikowanej na trzecim miejscu w Polsce, powieszona zostanie symbolicznie tablica informacyjna z napisem „BEZPIECZNA SZKOŁA”.

Dyplomy i podziękowania dla gdańskich szkół

W piątek, 20 maja, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przekazane zostały dyplomy i podziękowania gdańskim placówkom edukacyjnym, które znalazły się w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznym LGBTQ+.

Liceum Ogólnokształcącemu "Collegium Gedanense" zajęło 3. miejsce, natomiast Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza - 16. miejsce.

- Cieszę się, że szkoły które są w Gdańsku, są ocenianie tak dobrze. Natomiast nie ma tym gronie szkół samorządowych, co skłania do dodatkowej pracy - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W Gdańsku prowadzimy politykę równościową, trwa kampania "Gdańsk Miastem Równości" i tego typu działania są także pożądane w naszych szkołach. Tematyka równości i wrażliwości na osoby LGBTQ+ jest bardzo często poruszana podczas spotkań ze społecznościami szkolnymi. Przed nami Trójmiejski Tydzień Równości i jestem przekonana, że temat ten będzie szeroko omawiany.