• Start
  • Wiadomości
  • Szkoła metropolitalna. W nowym roku szkolnym - nowoczesna sala gimnastyczna

Szkoła metropolitalna. W nowym roku szkolnym - nowoczesna sala gimnastyczna

Przed rokiem, 3 września 2018 roku, w szkole metropolitalnej na Kowalach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Do użytku uczniów oddano wówczas ogromny gmach, w którym znalazły się sale dydaktyczne, świetlica i biblioteka. Obecnie dobiega końca budowa drugiego budynku, w którym znajdzie się sala gimnastyczna, stołówka i kuchnia.
14.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W nowym roku szkolnym gotowa będzie ogromna sala gimnastyczna dla uczniów szkoły metropolitalnej
W nowym roku szkolnym gotowa będzie ogromna sala gimnastyczna dla uczniów szkoły metropolitalnej
Fot. DRMG

 

W powstającym jeszcze budynku znajdzie się duża sala gimnastyczna, którą będzie można podzielić w razie potrzeb na dwie mniejsze. Będzie tam również tzw. sala pomocnicza do zajęć w-f i sala korekcyjna. W budynku powstała też aula, stołówka z kuchnią, a także szatnie, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe i techniczne.

Na jakim etapie są obecnie prowadzone prace?

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska,w większości pomieszczeń zamontowano podwieszane sufity oraz klimatyzaję. Trwa układanie podłóg. Na sali gimnastycznej pojawiło się oświetlenie. W łazienkach układana jest jeszcze glazura oraz montowane urządzenia sanitarne. Na klatkach schodowych zamontowano poręcze. Na terenie wokół szkoły trwa budowa dróg dojazdowych oraz miejsc parkingowych z kostki brukowej. Cały teren zostanie wkrótce oświetlony nowymi lampami.

Szkoła metropolitalna, której budowę finansują trzy samorządy: Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego, składać się będzie docelowo właśnie z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków. W oddanym do użytku w 2018 r. mieszczą się sale dydaktyczne, biblioteka i świetlica. Uczniowie mają także do dyspozycji boiska sportowe: boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnię i skocznię do skoku w dal, a także plac zabaw.

Budynki szkoły w Kowalach zostały dostosowane do reformy oświaty, czyli do przyjęcia większej liczby uczniów niż początkowo planowano: zamiast klas I – VI, funkcjonują tu klasy I - VIII.

Działka, na której powstała szkoła, liczy około 1,6 ha. Jest ona własnością gminy Kolbudy, a mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy samej granicy z Gdańskiem. Do tej placówki uczęszczają, i uczęszczać mogą, uczniowie przede wszystkim z południowych dzielnic Gdańska, a więc Ujeściska i Łostowic, a także Kolbud i Pruszcza Gd.

Liderem, który koordynuje to zadanie, jest Gmina Kolbudy. Miasto Gdańsk jako wkład własny do umowy wniosło m.in. dokumentację projektową, a w jej ramach zadbało także o umowy przyłączeniowe z zarządcami poszczególnych sieci.

Do obwodu nowej placówki przy ul. Apollina 7 należą gdańskie ulice: Baśniowa, Elfów, Legendy, Konrada Guderskiego do nr 50, Jaworzniaków, Świętokrzyska od nr 120 do nr 134.

Łączny koszt inwestycji to blisko 40 mln złotych.

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024