• Start
  • Wiadomości
  • Szczepienia nauczycieli na Covid-19. Większość gdańskich szkół przygotowana do rejestracji

Szczepienia nauczycieli na Covid-19. Większość gdańskich szkół przygotowana do rejestracji

- Listy nauczycieli chętnych na szczepienia gotowe, prawie 100 procent mojej kadry chce otrzymać szczepionkę, czekamy tylko na sygnał, żeby przekazać dane - mówi Agata Tomasik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku. Od poniedziałku, 8 lutego 2021 roku rusza rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. 
( 05.02.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza z napisem Do punktu szczepień
Nz. Punkt szczepień przeciwko Covid-19 w szpitalu tymczasowym w Amber Expo przy ulicy Żaglowej. W Gdańsku każdy nauczyciel i szkoła ma wolną rękę, jeśli chodzi o organizację szczepień. Szkoły mogą skorzystać z pomocy Miasta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak wynika z informacji na stronie rządowej dotyczącej szczepień nauczycieli pierwsze szczepienia w tej grupie mają rozpocząć się 12 lutego 2021 roku. W pierwszej kolejności z tej możliwości mogą skorzystać nauczyciele, którzy już prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych: nauczyciele żłobków, przedszkoli i klas I- III. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski. 

Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?

W pierwszej grupie będą to:

  • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
  • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
  • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
  • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

 

- Każdy nauczyciel i szkoła ma wolną rękę, jeśli chodzi o decyzję dotyczącą otrzymania szczepienia i organizacji szczepienia swojej kadry - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - W piątek, 5 lutego wysyłamy do szkół specjalny formularz na zapisy, który otrzymaliśmy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To ma bardzo usprawnić i przyspieszyć procedurę rejestracji na szczepienia, a potem już samo szczepienie, bo mamy deklarację z UCK gotowości zaszczepienia nauczycieli.  

 

Jak podkreśla dyrektor Kryger szkoły mogą same decydować, czy skorzystają z pośrednictwa i pomocy Miasta, czy na własną rękę będą organizować szczepienia.

- Skorzystamy z każdej pomocy, która usprawni szczepienia naszych nauczycieli - mówi dyrektor Agata Tomasik. - Są dwie drogi rejestracji, jedna proponowana przez Ministerstwo Zdrowia przez przez platformę Systemu Informacji Oświatowej, chętnie też skorzystamy z pośrednictwa i pomocy Miasta Gdańska. Jesteśmy gotowi, mamy listy chętnych, moi nauczyciele prawie w stu procentach zadeklarowali chęć szczepienia, zrezygnowały pojedyncze osoby ze względów medycznych. 

 

Budynek z czerwonej cegły, niski, na pierwszym planie schody wejściwoe do budynku
Większość nauczycieli pracujących w Szkole Podstawowej nr 60 w Gdańsku zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19. Nz. Szkoła we wrześniu 2020 roku obchodziła 60-lecie istnienia
                                                                                                                                                                        Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 60 z dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. 

- Organizacyjnie jesteśmy już gotowi - mówi Beata Wołkanowska, dyrektor SP nr 60 w Gdańsku. - Na Gdańskiej Platformie Edukacyjnej zamieściłam pytanie o chęć zaszczepienia, potem kwestionariusz do którego wpisują się chętni nauczyciele. No i artykuł na temat szczepionki do zapoznania się. Dane mamy już zebrane, zdecydowana większość nauczycieli jest na tak, w mojej szkole to 25 osób, w kolejce czekają chętni nauczyciele ze starszych klas. Chcemy być bezpieczni, mamy dużo planów, mieliśmy w ramach Erazmusa jechać m.in do Hiszpanii, liczymy że uda się ten wyjazd zrealizować!

Jak czytamy na rządowej stronie na polskim rynku znajdują się obecnie trzy preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.


Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie, w materiałach do pobrania. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.