• Start
  • Wiadomości
  • Sytuacja kryzysowa? Daj radę - zapisz się na szkolenie radnych i aktywistów

Sytuacja kryzysowa? Daj radę - zapisz się na szkolenie radnych i aktywistów

Pod koniec marca rusza szósta edycja Gdańskiej Szkoły Dialogu Obywatelskiego. Poświęcona będzie temu, jak mądrze i skutecznie rozwiązywać problemy komunikacyjne i "dobrze ze sobą rozmawiać". Zajęcia poprowadzi Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa.
16.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku mieszkańcy coraz chętniej uczestniczą w spotkaniach i konsultacjach społecznych poświęconych różnym aspektom życia w naszym mieście

Warsztaty w ramach Szkoły Dialogu kierowane są przede wszystkim do radnych dzielnic, radnych Gdańska, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także aktywnych mieszkańców i młodzieży. Będą trwały przez dwa dni, po cztery godziny każde.

Wanda Stankiewicz, dyrektor biura Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, tłumaczy, że w społeczeństwie obywatelskim jest potrzeba prowadzenia dialogu społecznego, tak na poziomie dzielnicy, pomiędzy dzielnicami, ale też np. między organizacjami pozarządowymi a władzami samorządowymi. Mieszkańcy coraz częściej szukają informacji, biorą udział w konsultacjach, współdecydują, a czasem nawet współrealizują. Zdarza się jednak, że pojawia się problem w komunikacji, który może przerodzić się w konflikt. I temu trzeba umieć zaradzić.

- W tym roku chcemy rozpocząć prace nad procedurami zachowania organizacji pozarządowych w sytuacji, kiedy "zaiskrzy" między władzą lokalną, np. radą dzielnicy, a organizacją pozarządową. Będziemy zastanawiać sie nad tym, co robić gdy zaczyna iskrzyć, kto powinien usiąść do stołu oraz kim są animatorzy, którzy potrafią tak prowadzić rozmowy, by problem rozwiązać i nie dopuścić do konfliktu – tłumaczy Wanda Stankiewicz, która od 25 lat posiada uprawnienia mediatora rządowego. – My już szukamy w dzielnicach potencjalnych animatorów, których chcemy szkolić.

Szkolenie jest bezpłatne (finansowane z budżetu miasta Gdańska), a może wziąć w nim udział maksymalnie 30 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwszego dnia w Gdańskiej Szkole Dialogu Obywatelskiego odbędą się takie zajęcia, jak: Metodologia poszukiwania animatorów rozwiązań inicjatyw lokalnych i Uprawnienia społeczności lokalnych wobec władz samorządowych – poziomy komunikacji społecznej (drabina Wilcoxa). Drugiego dnia zaplanowano prezentację pod hasłem "Bariery w prowadzeniu różnych form dialogu obywatelskiego", natomiast część warsztatowa obejmie: Opracowanie mapy nastrojów społecznych w dzielnicach Gdańska i Opracowywanie rekomendacji dla władz miasta dla rozwoju zespołów dialogu obywatelskiego w Gdańsku – w oparciu o wnioski z warsztatów.

Uczestnicy podzieleni będą na dwie grupy, po 15 osób.

Warsztaty dla jednej grupy zaplanowano 27 marca (poniedziałek) i 6 kwietnia (czwartek) w godz. 16 - 20, a dla drugiej - 30 marca (czwartek) i 11 kwietnia (wtorek), godz. 16 - 20. Zajęcia odbędą się w siedzibie TNOiK, przy Al. Grunwaldzkiej 8 we Wrzeszczu.

Zapisy pod numerem: 58 341 45 11 lub mailowo: tnoik@tnoik.gda.pl
TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku