• Start
 • Wiadomości
 • Weekend gdańskiego rekordu wyborczego - skorzystało ponad 36 tys. osób

Weekend gdańskiego rekordu wyborczego - skorzystało ponad 36 tys. osób. Na topie zoo i taras widokowy Olivia Star

Mówisz hasło “FREKWENCJA” i dostajesz bezpłatną wejściówkę. W sobotę i w niedzielę (4 i 5 listopada) Gdańsk podziękował w ten sposób mieszkańcom za rekordowy - wynoszący 81,5 proc. - udział w wyborach parlamentarnych 15 października. Zainteresowanie akcją także było imponujące - ponad 36 tys. osób wzięło w niej udział. Najwięcej - ponad 10 tys. odwiedzających było w zoo; 9,5 tys. - podziwiało panoramę z Olivia Star Top, 8969 osób wybrało spotkanie z historią w oddziałach Muzeum Gdańska.
06.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie stoją przed dużą szybą na tarasie
Prawie 10 tysięcy osób (4,5 tys. w sobotę i 5 tys. w niedzielę) podziwiało panoramę Gdańska ze 140 metrowej wysokości, czyli z tarasu widokowego biurowca Olivia Star Top. I chociaż tworzyły się kolejki, goście czekali cierpliwie
fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Gdy emocje po dwudniowym weekendzie pełnym bezpłatnych atrakcji, z których można było skorzystać w Gdańsku z okazji historycznie wysokiej frekwencji wyborczej, zapytaliśmy w instytucjach biorących udział w inicjatywie, ile osób przyciągnęła ich oferta specjalna.

Gdański Ogród Zoologiczny

Żeby skorzystać z bezpłatnej wizyty w ramach “weekendu dziękowania” za udział w październikowych wyborach, wystarczyło przyjść do zoo w sobotę lub niedzielę między godz. 9 a 14. Z tej możliwości w ciągu dwóch dni skorzystało w sumie ponad 10 tysięcy osób. Pogoda dopisywała, gdańszczanki i gdańszczanie przybywali całymi rodzinami.

Bardzo się cieszymy, że aż tyle osób zdecydowało się nas odwiedzić w ten jesienny weekend. Dzięki temu przekonali się, że gdańskie zoo jest piękne i ciekawe także o tej porze roku. Mam nadzieję, że wrócą do nas kolejnej jesieni - komentuje Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Olivia Star Top

Taras widokowy najwyższego budynku na Pomorzu dostępny był w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-18.00. Z 32 piętra drapacza chmur, na którym położony jest taras, widać wszystkie najważniejsze punkty Trójmiasta, m. in. gdańskie żurawie, sopockie molo czy klif w Orłowie. 

Do dyspozycji gości wchodzących na hasło “frekwencja” wyjątkowo dostępne było także piętro 34, najwyższe piętro budynku Olivia Star, którego 6 metrowe przeszklenia gwarantują niezwykły widok również w stronę lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Widoczność dopisywała w oba dni tego wyjątkowego weekendu. 

Wielkie świętowanie wysokiej frekwencji wyborczej - relacja filmowa z całego weekendu

- W sobotę odwiedziło nas 4,5 tysięcy gości, w niedzielę - 5 tysięcy. Wiele osób było u nas pierwszy raz i dopytywało jak standardowo można korzystać z tarasu widokowego. Niektórzy goście byli zaskoczeni, że nasze restauracje są ogólnodostępne - opowiada Agata Grochowska menedżer Olivia Star Top i przyznaje, że dla pracowników był to bardzo wymagający organizacyjnie czas. - Z uwagi na dużą liczbę chętnych i obowiązujące nas limity liczby osób, które mogą przebywać jednocześnie na poszczególnych poziomach, tworzyły się kolejki, ale goście cierpliwie czekali na swoją kolej.

Agata Grochowska zdradza, że ogromne zainteresowanie gości w miniony weekend spowodowało, że taras Olivia Star Top prawdopodobnie raz do roku będzie udostępniany bezpłatnie.

młoda kobieta i ok 10letni chłopiec robią zdjęcia telefonami w Dworze Artusa
Cztery oddziały Muzeum Gdańska, w tym Dwór Artusa [na zdj.], odwiedziło w weekend w sumie 8969 osób
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Muzeum Gdańska

W Muzeum Gdańska na hasło “frekwencja” bezpłatnie otwierały się podwoje trzech oddziałów. W sumie w ciągu dwóch dni odwiedziło je 8969 osób, w tym najwięcej - 4735 osób skierowało swoje kroki do Muzeum Bursztynu.

- Nie da się ukryć, że Muzeum Bursztynu to najczęściej odwiedzany oddział naszego muzeum – mówi Alicja Bittner z Muzeum Gdańska - Nie tylko w trakcie tego weekendu, ale również w ciągu roku. Cieszymy się, bo widzimy, że wystawa podoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Możemy to obserwować właśnie w trakcie takich wydarzeń, kiedy do muzeum przychodzą dzieci, rodzice i dziadkowie. Bursztyn symbolizuje ciepło, blask, radość i mamy nadzieję, że te przyjemne odczucia zostaną w zwiedzających jeszcze długo po wyjściu z muzeum.

ludzie w kolejce
Nie, to nie wybory. To radość powyborcza i kolejka po wejściówkę do ECS
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Europejskie Centrum Solidarności

Na obejrzenie wystawa stałej i wystawy Stocznia zdecydowało się w ciągu minionego weekendu blisko 5 tys. osób.

- Atmosfera była wspaniała, radosna i odświętna. Pierwsi goście przybyli już przed godziną otwarcia wystaw, a później kolejka systematycznie rosła, niczym podczas Nocy Muzeów – opowiada Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS

Hevelianum

Hevelianum zaprosiło do bezpłatnego zwiedzania swoich wystaw stały na Górze Gradowej: Dookoła Świata, Łamigłówka i Z Energią. Z zaproszenia w sobotę i w niedzielę skorzystało 1371 osób.

ludzie stoją przy makiecie gdańska
To jedna z najnowszych atrakcji, nie tylko Instytutu Kultury Miejskiej - interaktywna makieta Gdańska. Skusiło się na nią ponad 1 tysiąc zwiedzających
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Instytut Kultury Miejskiej - makieta Gdańska 

Jedną z ważniejszych atrakcji nowej siedziby IKM jest zajmująca ponad 50 m kwadratowych makieta Gdańska. To największa tego typu realizacja w Polsce, której przygotowanie zajęło ekspertom z dziedzin urbanistyki, historii, projektowania i nowych technologii - kilka lat. Aby ją zobaczyć należy zapłacić za bilet 12 zł (ulgowy 8 zł), w ostatni weekend wystarczyło pobrać wejściówki w Punkcie Informacji Kulturalnej. Z tej oferty skorzystało ponad 1000 osób, w sobotę nieco więcej, bo aż 550 osób. W niedzielę - 517.

 - Przychodziły najczęściej rodziny, grupy przyjaciół, seniorzy - mówi Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej. - Multimedia zaciekawiają wszystkich, a najmłodsi chętnie korzystali z klasycznych lornetek, przy pomocy których można obejrzeć każdy szczegół makiety współczesnego Śródmieścia Gdańska. Ma ponad 50 m kwadratowych! 

grupka ludzi idzie betonowym korytarzem
Stadion to kolejna miejscówka, która interesowała gdańszczan
fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Polsat Plus Arena

W sumie 14 bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem po bursztynowym stadionie przeprowadzili przewodnicy zarządzającej obiektem spółki Arena Gdańsk Operator. W sumie 700 dostępnych miejsc (wymagały wcześniejszej rezerwacji) na zwiedzanie zakamarków Polsat Plus Areny rozeszło się jak ciepłe bułeczki.

- Dla wielu osób ten wyjątkowy weekend był impulsem do tego, by zobaczyć stadion, także dla tych którzy nigdy tego nie planowali - uważa Paweł Buczyński, prezes Arena Gdańsk Operator. - A że równolegle odbywał się u nas Targ Azjatycki, goście mieli dodatkową atrakcję.

mamy z dziećmi siedzą w teatrze
W Gdańskim Teatrze Miniatura wszystkie wejściówki rozeszły się już pierwszego dnia. Z teatralnej propozycji skorzystało 170 widzów
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdański Teatr Miniatura

Gdański Teatr Miniatura oferował w weekend 170 bezpłatnych wejściówek na znakomity spektakl "Co u diabła" w reżyserii Michała Derlatki. Autorka Agnieszka Kochanowska, łącząc wątki zaczerpnięte z kilku mniej popularnych baśni braci Grimm, takich jak Dziewczyna bez rąk, Trzy złote włosy diabła, Długi nos i Ojciec chrzestny, stworzyła mądrą i dowcipną opowieść o tym, czy da się przechytrzyć zło.

Pula bezpłatnych wejściówek na dwa przedstawienia rozeszła się już pierwszego dnia po ukazaniu się informacji.

- Wszystkie wejściówki rozeszły się już we wtorek - potwierdza Agnieszka Kochanowska z Gdańskiego Teatru Miniatura. - To było bardzo fajne doświadczenie i mamy nadzieję, że trafiły do nas również osoby, które dotąd nie odwiedziły jeszcze naszego teatru. Bardzo dużo osób interesowało się akcją, widzowie pytali o wejściówki w kasie i w mediach społecznościowych, również w kolejne dni po rozdaniu wejściówek.

dwie dziewczynki bawią się przy jednym z urządzeń na wystawie
Hevelianum - tu zawsze można spotkać tłumy dzieci i dorosłych. Tym razem przyszło blisko 1400 osób
fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski przyjmował zapisy na jedno oprowadzanie z przewodnikiem każdego dnia. Chętnych na udział w limitowanej grupie nie zabrakło. Wnętrza “Szekspirowskiego” poznało w sumie ok. 80 osób.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

 

RELACJA Z SOBOTY, 4 LISTOPADA

W Olivia Star kolejka do windy

Część osób odwiedziła w sobotę dwa, a nawet trzy, miejsca na mapie Gdańska, które uczestniczą w akcji. Co jeśli ktoś miał czas tylko na jedną? Często wybór padał na wieżowiec Olivia Star. Są tam najwyższe w północnej Polsce tarasy widokowe, na 34. i 32. piętrze.

- W sobotę odwiedziło nas 4500 osób - mówi Agata Grochowska menedżerka Olivia Star Top. - Wspaniała atmosfera, dużo rodzin z dziećmi. Trzeba było czasem poczekać w kolejce do windy, ale nikt nie narzekał, tym bardziej, że wszystko szło sprawnie, ponieważ udostępniliśmy oba tarasy widokowe. Wiele osób mówiło nam, że widok przerósł ich najśmielsze oczekiwania, bo to jednak co innego spojrzeć na morze z klifu, a co innego z wysokości 140 metrów.

Pobyt na górze trwał przeciętnie około pół godziny. Jeśli ktoś chciał na szczycie Olivia Star skorzystać z restauracji lub kawiarni, to oczywiście zostawał dłużej, nawet dwie godziny.

W niedzielę Olivia Star czeka na zainteresowanych od godz. 11 do 18.

To była “studniówka w chmurach”. Zobacz, jak na 34. piętrze Olivia Star bawili się maturzyści z IV LO

Zdjęcie przedstawia górne piętra wieżowca Olivia Star na tle wieczornego nieba
W sobotę, na 32. i 32. piętrze Olivia Star gościło 4500 osób. Niedziela dla obsługi wieżowca też zapowiada się pracowicie
fot. Rafał Kucharek/gdansk.pl

Inne skutki hasła “FREKWENCJA”

Osiem innych miejsc też miało bardzo udany dzień. Wszędzie obowiązywała ta sama zasada: wystarczyło powiedzieć hasło “FREKWENCJA”, by otrzymać bezpłatną wejściówkę. Na zwiedzanie stadionu Polsat Plus Arena przyszło blisko 3 tys. osób. Można było m.in. wejść na płytę boiska, by zobaczyć, jak ten niezwykły obiekt wygląda z perspektywy piłkarzy.

Niewiele mniej gości było w oliwskim zoo, Muzeum Bursztynu, w Europejskim Centrum Solidarności.

Setki osób odwiedziły mniejsze placówki. Jan Sobczak z Hevelianum poinformował nas, że pakiety wejściówek na wystawy rozeszły się niemal w komplecie. Były jeszcze pojedyncze miejsca na godziny popołudniowe. 

W Gdańsku frekwencja aż 81,50 proc. Kiełpino Górne, Zaspa, Jasień i Osowa ponad 90 proc.!!!

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ WIDEO:

Nie tylko gdańszczanki i gdańszczanie

Z przygotowanych atrakcji skorzystali głównie mieszkańcy Gdańska, ale zdarzali się również goście z innych miast, a także z zagranicy, którzy przyjechali w celach turystycznych. 

- Miła niespodzianka - powiedziało nam małżeństwo, goszczące w oliwskim zoo. - My jesteśmy z Warszawy. Byliśmy zdziwieni, bo u nas nie ma takich akcji. I byliśmy zdziwieni, że możemy skorzystać takich atrakcji, szczególnie z zoo, bo nigdy tutaj nie byliśmy. 

- Uważam, że takie inicjatywy są bardzo przydatne, bardzo fajnie budują takie poczucie społeczeństwa obywatelskiego, i też wzmacniają takie poczucie, że mój głos też rzeczywiście był ważny i się liczył. I jest to takie wynagrodzenie - powiedział nam w sobotę inny z uczestników akcji.

W opinii niektórych naszych rozmówców, takich akcji powinno być więcej.

- Jeśli z tych dziewięciu atrakcji uda nam się odwiedzić co najmniej pięć, to będzie udany weekend - usłyszeliśmy od jednej z rodzin.

W Sejmie bez Cymańskiego i Borowczaka. Kto jeszcze żegna się z Wiejską, a kto został posłem?

Grupa osób stoi słuchając przewodnika, wśród nich widoczne są liczne dzieci
W sobotę z zaproszenia skorzystało w Gdańsku kilkanaście tysięcy osób, w tym wiele rodzin z dziećmi
fot. Rafał Kucharek/gdansk.pl

Aleksandra Dulkiewicz: “Tego nikt się nie spodziewał”

Radości z efektów akcji nie kryła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która w sobotę odwiedziła Muzeum Bursztynu: - To chyba dobry pomysł, by w listopadowy dzień, gdy pogoda nie zawsze zachęca, wyjść z domu i poznać miasto od innej strony.

Prezydent Gdańska nie kryła, że frekwencja wyborcza przerosła również jej oczekiwania. Przypomniała też, że w Gdańsku wymyślono akcję “Nie śpij, bo Cię przegłosują!”, która rozszerzyła się na całą Polskę. 

Według Aleksandry Dulkiewicz, gdańska inicjatywa nie jest jedynym ukłonem w stronę wyborców, jakie zorganizowały polskie samorządy. Wszystko zależy od specyfiki i możliwości danej gminy.

- Wiem, że na Śląsku też jest podziękowanie za frekwencję - stwierdziła prezydent Gdańska.

Senat: Bogdan Borusewicz nokautuje w Gdańsku, wojewoda Drelich przepadł na Kaszubach

Na centralnym miejscu zdjęcia jest prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która rozmawia ze starszym mężczyzną, widocznym po prawej. Wokół są inne osoby. W tle jest ściana imitująca bryły bursztynu
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz była w sobotę wśród gości Muzeum Bursztynu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Instytucje, które uczestniczyły w akcji

Lista instytucji, które wzięły udział w tej wyjątkowej inicjatywie, a także informacje o dostępności bezpłatnych biletów i godzinach otwarcia:
 
 • Polsat Plus Arena Gdańsk
 • Europejskie Centrum Solidarności
 • Teatr Miniatura
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • Gdański Ogród Zoologiczny
 • IKM (Instytut Kultury Miejskiej)
 • Placówki Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena
 • Hevelianum
 • Olivia Star Top
Kilka osób stoi tyłem do nas - obserwują leżącego na skalnej półce lwa, który jest przed nimi, na bezpiecznie ogrodzonym terenie
Oliwskie zoo to świetna okazja na ciekawy rodzinny spacer. Koniecznie trzeba odwiedzić lwa, który jest jedną z największych atrakcji
fot. Rafał Kucharek/gdansk.pl

Dzielnice z najwyższą frekwencją

- Mamy także prezent dla trzech dzielnic w Gdańsku, w których frekwencja była najwyższa. Dla tych najbardziej aktywnych spośród 35, przeznaczamy po 50 tys. zł na urządzenie kwietnika lub terenu zielonego. Miejsca, które zostaną ukwiecone, wypracujemy wspólnie z Radami Dzielnic, aktywnymi mieszkańcami oraz z Fundacją Gdańską, która będzie operatorem tego działania. Miejsca zostaną ukwiecone, by przypominały wielki, historyczny wynik – poinformowała prezydent Dulkiewicz. 
 
Dzielnice, w których osiągnięty został najwyższy wynik frekwencji to:
 
 • Obwodowa Komisja Wyborcza numer 160, ul. Otomińska (Kiełpino Górne, Rada Dzielnicy Kokoszki) - 90,84 proc.
 • Obwodowa Komisja Wyborcza numer 131, ul. Meissnera (Zaspa-Rozstaje) - 90,62 proc.
 • Obwodowa Komisja Wyborcza numer 70, ul. Stolema (Jasień) - 90,6 proc.

80-PROCENTOWA FREKWENCJA W WYBORACH BYŁA JEDNYM Z MARZEŃ PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA: