• Start
  • Wiadomości
  • Święto Niepodległości. Na najwyższy maszt w Gdańsku wciągnięto uroczyście flagę Polski

Święto Niepodległości. Na najwyższy maszt w Gdańsku wciągnięto uroczyście flagę Polski

To już czwarty rok, kiedy gdańską celebrację odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczyna uroczyste wciągnięcie flagi RP na maszt umiejscowiony na szczycie Góry Gradowej. W 104 rocznicę Niepodległej, tego symbolicznego gestu poprzedzającego Paradę Niepodległości dokonał Piotr Borawski z-ca prezydent Gdańska i Kamila Błaszczyk miejska radna.
11.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wymienione osoby, patrząc w obiektyw, w tle flaga wjeżdża na maszt
Radna Miasta Gdańska Kamila Błaszczyk i zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski z synami, wciągają flagę na maszt
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najwyższy maszt flagowy w Gdańsku

Symboliczną uroczystość na Górze Gradowej, pod masztem o wysokości 42 metrów rankiem 11 listopada 2022 poprowadził Piotr Borawski zastępca prezydent Gdańska. 

Dziś obchodzimy już 104 rocznicę i wspominamy ojców założycieli drugiej Rzeczpospolitej - marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legiony oraz wszystkich polityków i działaczy dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość w 1918 roku - powiedział m.in. Piotr Borawski. - Myślę, że teraz, w sytuacji w której żyjemy obecnie, szczególnie cenimy takie wartości jak pokój, bezpieczeństwo i zdrowie. Dziękuję Państwu za przybycie na tę uroczystość i zapraszam do dalszego, radosnego świętowania, do udziału w wielobarwnej Paradzie Niepodległości, która przejdzie ulicami Gdańska już po raz dwudziesty i w której każdy znajdzie swoje miejsce. 

Gdańsk fetuje Niepodległą - flaga RP na Górze Gradowej, parada, wspólne zdjęcie. PROGRAM

W uroczystości uczestniczyło też grono gdańszczan i gdańszczanek - niektórzy pewnie w oczekiwaniu na paradę
W uroczystości uczestniczyło też grono gdańszczan i gdańszczanek - niektórzy pewnie w oczekiwaniu na paradę
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Chcemy łączyć, nie - dzielić

Głos zabrała także Kamila Błaszczyk, radna Miasta Gdańska: - Już za chwilę ta piękna biało - czerwona flaga będzie dumnie powiewać na najwyższym maszcie w Gdańsku i to cieszy, bo pokazuje naszą radość z odzyskania niepodległości. Świętowanie w Gdańsku odbywa się radosnej, łączącej atmosferze. Taka jest nasza Parada Niepodległości i taka jest nasza tożsamość. Chcemy łączyć, nie dzielić, wspólnie świętować i to jest jedna z najważniejszych wartości, którą chcemy dziś przekazać całej Polsce, bo pamiętajmy, że to właśnie z Gdańska wyszła inicjatywa radosnych parad niepodległości. Cieszmy się, korzystajmy z tego wspólnie i w wielu pokoleniach świętujmy ten dzień, pamiętając o naszych przodkach, którzy walczyli o niepodległość, a także o wszystkich tych, którzy giną teraz w Ukrainie - oni również walczą za swoją i za naszą niepodległość. 

Flaga wjechała na szczyt masztu z towarzyszeniem odegranego na trąbce Mazurka Dąbrowskiego, wartę pełnili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk w strojach wzorowanych na mundurach żołnierzy gdańskiego garnizonu miejskiego z VIII wieku. 

Flaga RP góruje nad śródmieściem Gdańska, 11 listopada 2022
Flaga RP góruje nad śródmieściem Gdańska, 11 listopada 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Quiz. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA