• Start
  • Wiadomości
  • Światowy Dzień Zespołu Downa. Michał Milka pracuje dla Gdańska

Światowy Dzień Zespołu Downa. Michał Milka pracuje dla Gdańska - zobacz jak

Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21. dzień marca, czyli trzeciego miesiąca w roku. W tej dacie jest zapisana cała symbolika. Dlaczego ktoś się z “tym” rodzi lub nie? Genetycy po raz pierwszy udzielili odpowiedzi w 1959 roku. Chodzi o 21. parę chromosomów: zazwyczaj są tam prawidłowo dwa chromosomy, ale raz na 800-1000 żywych urodzeń pojawia się ten trzeci, który powoduje zespół downa. Od jakości społeczeństwa zależy, czy potrafi osobom z trzecim chromosomem stworzyć warunki do godnego życia. Dzisiaj, w Światowym Dniu Zespołu Downa, przypominamy materiał sprzed roku.
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Michał Milka w otoczeniu trzech pań w średnim wieku, koleżanek z pracy
Michał Milka szanowany, lubiany i szczęśliwy w miejscu pracy. Mówi, że ludzie, którzy przychodzą do Zespołu Obsługi Mieszkańców nr 1 we Wrzeszczu są na ogół mili, ale niemal codziennie zdarzają się też nerwowi i nieprzyjemni. Wtedy Michałowi jest naprawdę przykro, nie rozumie, dlaczego tak się zachowują - czyżby nie rozumieli, że miłość i dobroć są najważniejsze?
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Gdańsk - ile osób z zespołem downa?

Raz na 800-1000 żywych urodzeń oznacza, że w samym Gdańsku osób z zespołem downa jest co najmniej 500. Mają mniejsze zdolności poznawcze niż stanowi średnia w populacji zdrowej - między lekką a umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. W życiu codziennym oznacza to głównie skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób z zespołem downa wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Oznacza to, że mogą wykonywać różne prace - czerpać z nich osobistą satysfakcję i zarabiać własne pieniądze.

Osiem minut, 9 ludzkich historii. Poruszający klip kampanii Gdańsk Miastem Równości. PREMIERA

Aleksandra Dulkiewicz: “O skarpetkach pamiętacie?”

Warto pamiętać, że symbolicznym znakiem solidarności z osobami z zespołem downa jest wkładanie na nogi w dniu 21 marca dwóch kolorowych skarpetek nie do pary. 

Przypomina o tym na swoim Fb prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z sekretarz Miasta Gdańska Danutą Janczarek, zastępcami prezydent Piotrem Borawskim i Piotrem Kryszewskim oraz skarbnik Miasta Izabelą Kuś.. 

Michał Milka: “Po prostu kochajcie nas!”

W Gdańsku najbardziej rozpoznawalną osobą z zespołem downa jest Michał Milka, którego Urząd Miejski zatrudnia w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 1 we Wrzeszczu. Odwiedziliśmy Michała w miejscu pracy, by pokazać, czym się zajmuje i co ma do powiedzenia, jeśli tylko ktoś chce z nim poważnie porozmawiać. 

- Chciałbym powiedzieć bardzo wielką rzecz: że nie można dyskryminować nikogo - słyszymy od Michała Milki. - Każdy ma uczucia i swoje pragnienia. Po prostu kochajcie nas.

"Trzeba iść do przodu" - Michał Milka z etatem w Urzędzie Miejskim

ZOBACZ NAGRANIE Z MIEJSCA PRACY MICHAŁA MILKI:

 

TV

Historyczne dzwony powróciły do Gdańska