• Start
  • Wiadomości
  • Świąteczne gadżety od gdańskich społeczników. Dołącz do licytacji i kup obiad dla medyka

Świąteczne gadżety od gdańskich społeczników. Dołącz do licytacji i kup obiad dla medyka

Grupa społeczników, m.in. radni dzielnicy Piecki-Migowo, reaktywowali akcję, której celem jest wsparcie medyków. Na stronie zrzutka.pl można wpłacać datki, a w mediach społecznościowych pojawiły się aukcje, których przedmiotem są rękodzieła, wykonane m.in. przez Beatę Dunajewską i Julię Nowak. Akcja nabiera rozpędu, wsparcie gdańszczan i gdańszczanek mile widziane.
( Publikacja: 23.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tych trudnych czasach dobrze jest czuć i dawać wsparcie. Można je okazać - robiąc lub kupując - świąteczne gadżety
W tych trudnych czasach dobrze jest czuć i dawać wsparcie. Można je okazać - robiąc lub kupując - świąteczne gadżety
FB/Beata Dunajewska

 

Mydła rzemieślnicze, ogródek w szkle, świąteczne kartki czy stroiki - takie przedmioty można było wylicytować na prywatnym profilu radnej Miasta Gdańska - Beaty Dunajewskiej oraz na jej publicznym blogu "prezent od serca" (także znajduje się na Facebook'u). Aukcje przedmiotem, których były rękodzieła, to inicjatywa mająca swój początek w pierwszym kwartale 2020 roku, gdy zaczęła się pandemia. Teraz została reaktywowana.

Jej celem jest zebranie funduszy na posiłki dla medyków. Obiady w pierwszej kolejności trafiły na Oddział Intensywnej Terapii Medycznej - 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Posiłki przygotował Fresco Lunch & Restaurant Morena - lokal gastronomiczny, który mieści się w dzielnicy Piecki-Migowo. Jeśli akcja nabierze rozpędu, wsparcie otrzymają też inne placówki. 

Gastronomia w Gdańsku: jedzenie na wynos i na telefon. Nie ma Cię na naszej liście? Dopisz się


- Pomysł jest taki, by w dobie koronawirusa wesprzeć medyków, którzy spędzają w szpitalach wiele godzin, mają pozamykane stołówki, nie mogą wyjść do sklepu, ich codzienne funkcjonowanie wiąże się z wieloma problemami - mówi Beata Dunajewska, radna Miasta Gdańsk. - To jest akcja, którą zapoczątkował Radosław Nowak z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Są z nami między innymi radni dzielnicy Piecki-Migowo, 
Grzegorz Giżewski, Julia Nowak, a także Daniel Sołowiej, Marek Jankowski, Andrzej Bojanowski - prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich czy Michał Brzeziński - nasz zaprzyjaźniony medyk, który jest szefem Komisji Przeciwdziałania Problemów Alkoholowych i czynnym lekarzem, który pracuje w Gumedzie. Ja swój udział realizuję tak, że wspólnie z Julką Nowak i innymi znajomymi, robimy rzeczy typowo świąteczne.

 
Ręcznie robione kartki autorstwa radnej Miasta Gdańsk Beaty Dunajewskiej i radnej dzielnicy Piecki-Migowo Julii Nowak
Ręcznie robione kartki autorstwa radnej Miasta Gdańsk Beaty Dunajewskiej i radnej dzielnicy Piecki-Migowo Julii Nowak
FB/Beata Dunajewska

 

Akcję można wesprzeć poprzez stronę zrzutka.pl - dowolną wpłatą lub licytując ozdoby wystawione na profilu "prezent od serca". Radna Dunajewska zajęła się także organizacją warsztatów on-line, podczas których można nauczyć się tworzyć ciekawe rękodzieła.

- Temat warsztatów jest w fazie testów - mówi Beata Dunajewska. - Na pierwsze ogłoszenie odpowiedziała jedna osoba, było bardzo przyjemnie, choć pracowałyśmy jeden na jeden. W najbliższych dniach odbędą się kolejne, zgłosiło się więcej osób, które musiałam podzielić na dwie grupy. Każdy, kto się zgłosił, otrzymał ‘zestaw kreatywny”. Na najbliższych warsztatach będziemy robić stroik - choinkę, bombkę w stylu decoupage i jeśli czas pozwoli, cover pocztówki decoupage - drewno. Mamy też duże wsparcie Olgi Khinih, która jest instruktorką w Gdańskim Archipelagu Kultury, w Windzie. Jest rodowitą Białorusinką, przyjechała do Polski kilka lat temu. Jest czarodziejką, potrafi robić wszystko. Na aukcję przekazała mydła rzemieślnicze i od tego się zaczęło. Rozwijamy się i przyznam, że jestem zszokowana, że przez pierwsze dwa dni udało nam się zebrać 600 złotych. 


W ciągu pięciu dni (stan na sobota, 21 listopada, godz. 8.30) udało się zebrać 1 161 złotych, co wystarczy na zakup prawie 70 posiłków dla medyków. Akcja nabiera rozpędu, wsparcie gdańszczan i gdańszczanek mile widziane. 

 
Rzemieślnicze mydła i ogródek w szkle - takie przedmioty m.in. były dostępne podczas licytacji z których dochód przeznaczany jest na zakup posiłków dla pracowników służby zdrowia
Rzemieślnicze mydła i ogródek w szkle - takie przedmioty m.in. były dostępne podczas licytacji z których dochód przeznaczany jest na zakup posiłków dla pracowników służby zdrowia
FB/Beata Dunajewska

 

Osoby, które są zainteresowane warsztatami z rękodzieła, mogą dołączyć do wydarzenia, które niebawem będzie organizowane przez Radę Dzielnicy Jasień i Windę Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

Planowane zajęcia: 

  • 1-2 grudnia, godz. 16.00-18.00 ceramika 
  • 3-4 grudnia, godz. 16.00-18.00 ozdoby choinkowe oraz mydło rzemieślnicze
  • 5  grudnia, godz. 12.00-15.00 ozdoby choinkowe, maskotki i kartki świąteczne  

Grupy każdego dnia mogą liczyć do 5 osób. Więcej na temat wydarzenia na FB WINDA GAK

 

CZYTAJ:

Rozpoczął się wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku zakupy w internecie

Po spotkaniu z restauratorami. Gdańsk wspiera branżę gastronomiczną. Jak uzyskać pomoc?

Gdańsk Pomaga - podsumowanie dotychczasowych działań akcji oraz zapowiedź nowych inicjatyw

Jedna zbiórka dwa cele. Regionalne Centrum Wolontariatu na ratunek seniorom i gastronomii