• Start
  • Wiadomości
  • Świat widziany oczami najmłodszych. Podsumowanie VI edycji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka

Świat widziany oczami najmłodszych. Podsumowanie VI edycji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka

We wtorek, 5 listopada, w Szkole Podstawowej nr 6 w Jasieniu, odbyło się podsumowanie VI edycji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka. Celem tegorocznego projektu było zaproszenie dzieci do dialogu i wzmocnienie słyszalności ich głosu w społeczeństwie dorosłych. W trakcie wydarzenia zaprezentowano film, w którym dzieci wypowiadały się na tematy związane z ich miastem, jak i dotyczące takich zagadnień jak dobroć czy wolność.
( Publikacja: 05.11.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inspiracją do wykonania przez przedszkolaków prac były wartości ważne dla Miasta Gdańska
Inspiracją do wykonania przez przedszkolaków prac były wartości ważne dla Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. W związku z tym świętem, między 20 a 30 września, w naszym mieście odbyła się 6. edycja Gdańskiego Dnia Przedszkolaka. W projekcie, tym razem o nazwie “Dzieci z Gdańska Wiedzą”, udział wzięło 39 przedszkoli publicznych i prywatnych. 

- W ramach współpracy Miasta Gdańsk i przedszkoli co roku ogłaszany jest konkurs z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka - wyjaśnia Magdalena Brzóska, koordynator VI edycji projektu Gdański Dzień Przedszkolaka z ramienia Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku dla placówek publicznych. - Świętujemy poprzez organizację jednego wspólnego projektu. W tym roku głównym celem było wsłuchanie się w głosy dzieci. Sprawdzaliśmy, jak widzą i rozumieją takie zagadnienia jak wolność, samodzielność, współpraca,  ale także marnowanie żywności czy segregacja śmieci. 

W podsumowaniu Gdańskiego Dnia Przedszkolaka miał wziąć udział Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, ale kontuzja nogi zatrzymała go w domu. W zastępstwie pojawiła się Izabela Kulesza z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

- Będę zachęcać, by być bacznym obserwatorem dzieci - powiedziała Izabela Kulesza, kierownik Referatu Projektów Społecznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Poświęcajmy dzieciom sto procent uwagi, bo dzięki temu staną się pewne siebie. Zapraszam do refleksji, bo od dzieci możemy się wiele nauczyć.

 
Kontuzja nogi zatrzymała Piotra Kowalczuka - zastępcę prezydenta Gdańska, który miał wręczyć podziękowania dla przedszkoli za udział w projekcie. Nz. Izabela Kulesza (po lewej), która zastąpiła Piotra Kowalczuka
Kontuzja nogi zatrzymała Piotra Kowalczuka - zastępcę prezydenta Gdańska, który miał wręczyć podziękowania dla przedszkoli, które wzięły udział w projekcie. Nz. (po lewej) Izabela Kulesza - kierownik Referatu Projektów Społecznych w Urzędzie Miejskim, która zastąpiła Piotra Kowalczuka
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Przez dziesięć wrześniowych dni nauczyciele oraz rodzice przeprowadzali z dziećmi rozmowy, które krążyły wokół tematów związanych z głównymi kierunkami polityki Miasta na rok szkolny 2019/2020. Wśród tematów znalazły się: przedszkole otwarte, solidarność i samorządność, dobro dla Gdańska, niemarnowanie żywności, Gdańsk bez plastiku. Wypowiedzi dzieci zostały nagrane przez rodziców i przedszkolanki, w wyniku czego powstał poniższy film.

 

 

 

- Materiał, który został zebrany, pięknie pokazał, że dzieci mają określoną wiedzę i z łatwością wyrażają myśli w swojej dziecięcej filozofii - powiedziała Ewa Słomińska z Niepublicznego Przedszkola im. Panienki z Okienka w Gdańsku, koordynatorka tegorocznego projektu dla przedszkoli niepublicznych.  

 
W VI edycji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka udział wzięło 39 przedszkoli (publicznych i prywatnych). Na podsumowaniu wydarzenia pojawiły się przedszkolanki pracujące w placówkach, które zgłosiły się to tegorocznego projektu
W VI edycji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka udział wzięło 39 przedszkoli (publicznych i prywatnych). Na podsumowaniu wydarzenia pojawiły się przedszkolanki pracujące w placówkach, które zgłosiły się to tegorocznego projektu
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W czasie trwania projektu dzieci mogły też "wypowiedzieć się plastycznie". Każde przedszkole, które wyraziło chęć udziału w projekcie, miało za zadanie wybrać jedną pracę, która docelowo reprezentowała placówkę. Zarówno film, jak i prace plastyczne zostały zaprezentowane nie tylko na wydarzeniu w SP nr 6, ale też podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji, która odbyła się w Dworze Artusa.

W Gdańsku aktualnie znaduje się 55 przedszkoli samorządowych, w których w roku szkolnym 2019/2020 przygotowano ponad 6500 miejsc. Uzupełnieniem tej oferty są przedszkola niesamorządowe, które oferują około 3100 miejsc.

 
Świat bez plastiku oczami przedszkolaków
Świat bez plastiku oczami przedszkolaków
Grzegorz Mehring/gdansk.pl