“Świat według kobiet” - o XVI Kongresie Kobiet mówi jedna z organizatorek

W Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu, 28 i 29 września, odbędzie się XVI Kongres Kobiet. W przededniu tego wydarzenia Agnieszka Michajłow rozmawiała z Ewą Sufin-Jacquemart, wiceprezeską Stowarzyszenia Kongres Kobiet, koordynatorką „Centrum Zielonego” Kongresu i prezeską Fundacji Strefa Zieleni. - Kongres jest dla wszystkich osób, bez względu na płeć, każdy znajdzie coś dla siebie - zachęcała gościni programu Jestem z Gdańska.
25.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać kobietę siedzącą na krześle i trzymającą mikrofon, podczas gdy wypowiada się, patrząc w bok. Obok niej siedzi mężczyzna w czerwonej koszulce, który skupiony jest na telefonie lub urządzeniu w rękach, mając na uszach słuchawki.
Ewa Sufin-Jacquemart, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, koordynatorka „Centrum Zielonego” Kongresu
Fot. Fb Ewy Sufin-Jacquemart

XVI Kongres Kobiet w Ergo Arenie. Siostrzane zaproszenie od trzech prezydentek

Rozpoczynając rozmowę (która odbyła się online) Agnieszka Michajłow przypomniała, że Pomorze i Trójmiasto to specyficzne miejsce, w którym “rządy sprawują” prawie wyłącznie kobiety - Aleksandra Dulkiewicz, Aleksandra Kosiorek i Magdalena Jachim - prezydentki Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

- Dlatego między innymi jedziemy w tym roku na Pomorze, bo jest to wyjątkowe zjawisko - powiedziała Ewa Sufin-Jacquemart. - Dla nas, jako dla Kongresu Kobiet, który od 15 lat bije się o godną reprezentację kobiet w polityce, było to wielkim wydarzeniem, że Trójmiasto stało się miastem rządzonym przez kobiety. Mamy nadzieję, że powstanie społeczność wokół prezydentek, która będzie je wspierać.

Agnieszka Michajłow zapytała także, czy kobietom współpracuje się dziś łatwiej, czy trudniej, niż kilkanaście lat temu, w czasach pierwszych Kongresów.

- Są górki i dołki, ale jak jest ciężko, zawsze jest solidarność i mobilizacja. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2022 roku, kiedy prawa reprodukcyjne kobiet zostały im odebrane, mobilizacja była ogromna. Kobiety mają to do siebie, że jak trzeba zmieniać świat, one są obecne - mówiła wiceprezeska Kongresu Kobiet.

Mówiąc o bogactwie programu XVI Kongresu Kobiet, na który składa się ponad 60 paneli z obszarów m.in.: kultury, równości, sportu, biznesu, edukacji, zdrowia psychicznego,  praworządności, Ewa Sufin-Jacquemart zaznaczyła: - Kongres dawno przestał być miejscem, gdzie kobiety debatują tylko o swoich prawach. Od kilku lat promujemy myśl ekofeministyczną, która ma zmobilizować kobiety do wymyślenia lepszego jutra i działania w tym kierunku. Stąd hasło i tytuł tegorocznej edycji Kongresu: “Świat według kobiet”. Ten świat trzeba zmieniać na różnych poziomach. Bez kobiet transformacja się nie wydarzy.

Zapytana, kto powinien być uczestnikiem Kongresu według jego organizatorek, Ewa Sufin-Jacquemart odpowiedziała: - Kongres nie jest tylko dla kobiet, jest dla wszystkich osób bez względu na płeć, a wstęp jest bezpłatny. Każdy znajdzie coś dla siebie.

PROGRAM, rejestracja i sylwetki - ponad 350 (!) panelistek i panelistów na stronie KONGRESU KOBIET

ODTWÓRZ CAŁĄ ROZMOWĘ

TV

Mural z pierwszą na świecie sędzią żużlową oficjalnie odsłonięty