• Start
  • Wiadomości
  • Świadczenie Dobry Start, fundusz alimentacyjny, zasiłek rodzinny. Nowe wnioski od 1 lipca

Świadczenie Dobry Start, fundusz alimentacyjny, zasiłek rodzinny. Nowe wnioski od 1 lipca

Już 1 lipca rusza nabór wniosków elektronicznych o świadczenie „Dobry start”, zasiłek rodzinny i świadczenie z funduszu alimentacyjnego. W tym roku nie trzeba składać wniosków o 500 plus, ponieważ świadczenia przyznane w ubiegłym roku będą wypłacane aż do 31 maja 2021 r. 
( Publikacja: 26.06.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
GCS2
Od 1 lipca 2020 roku rusza nabór wniosków elektronicznych o świadczenie „Dobry start”, zasiłek rodzinny i świadczenie z funduszu alimentacyjnego
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Gdańskie Centrum Świadczeń przywraca osobistą obsługę mieszkańców. Zadzwoń i umów się na wizytę  

 

Trzysta złotych na dobry start dla uczniów 

Świadczenie Dobry Start to 300 zł na wyprawkę szkolną, przyznawane bez względu na osiągany dochód. Przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko, uczące się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, szkole dla dorosłych lub szkole policealnej do ukończenia przez nie 20 roku życia. Osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać wsparcie do 24 roku życia. Programem nie zostały objęte dzieci w zerówce. Aby otrzymać 300 plus, należy złożyć wniosek, co może zrobić rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej o świadczenie wnioskuje rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Najszybciej, bo już od 1 lipca można składać wnioski przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usługowo-Informacyjnej Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

 

Nowe wnioski o 500 plus dopiero od 1 lutego 2021 r.

Od 1 sierpnia 2020 roku będzie można składać wnioski papierowe. Jednak z powodu wciąż istniejącego realnego zagrożenia koronawirusem i trudnego do przewidzenia rozwoju sytuacji epidemiologicznej, szczegółowe informacje dotyczące obsługi osobistej Gdańskie Centrum Świadczeń poda w ostatnim tygodniu lipca.

- Gorąco zachęcam do składania wniosków on-line. Jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza forma ubiegania się o świadczenia - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Proszę pamiętać, że zagrożenie koronawirusem jest nadal aktualne, a o świadczenie 300 plus będzie wnioskowało ok. 35 tys. rodziców i opiekunów. Dlatego wspólnie zadbajmy o nasze zdrowie i wybierzmy bezpieczny sposób składania wniosku zamiast osobistej wizyty w Gdańskim Centrum Świadczeń. 

Ważna informacja - ostateczny termin ubiegania się o świadczenie „Dobry start” upływa 30 listopada. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

 

Obniżone wynagrodzenie z powodu COVID-19? Masz prawo do niektórych świadczeń

 

foto_koronawirus-768x512
Informacje dotyczące obsługi osobistej osób składających wnioski Gdańskie Centrum Świadczeń poda w ostatnim tygodniu lipca
Mat. prasowe GCS

 

Świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Również od 1 lipca można składać wnioski internetowe o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Można to zrobić za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, e-dowód lub podpis elektroniczny.

Podobnie, jak w przypadku świadczenia „Dobry start” wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 sierpnia. Dokładne informacje dotyczące zasad przyjmowania tradycyjnych wniosków zostaną podane pod koniec lipca.

Szczegółowe informacje na temat świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń www.gcs.gda.pl.

 

Otrzymałeś 500 plus w 2019 lub 2020 roku? Nie musisz składać nowego wniosku

Osoby, które otrzymały 500 plus w 2019 oraz 2020 roku mają przyznane świadczenie aż do 31 maja 2021 roku. Oznacza to, że nie muszą w tym roku ubiegać się ponownie o te świadczenie, chyba, że zmieniła się ich sytuacja rodzinna. Kolejne wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r., a świadczenie będzie przyznane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

 

Więcej informacji i formularze wniosków?

Szczegółowe informacji o poszczególnych świadczeniach oraz formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń 

Pytania można kierować do pracowników:

  • Gdańskiego Centrum Kontaktu (w zakresie 500+, 300+ oraz Gdańskiego Bonu Żłobkowego), tel. 58 52 44 500, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl
  • Punktu Informacyjnego GCŚ, tel. 58 326 79 89, e-mail: info@gcs.gda.pl

 

Opr. AK