• Start
  • Wiadomości
  • „Gdańsk dzieli się dobrem” - w styczniu finał WOŚP i upamiętnienie prezydenta Adamowicza

„Gdańsk dzieli się dobrem” - w styczniu finał WOŚP i upamiętnienie prezydenta Adamowicza

„Gdańsk dzieli się dobrem” - pod tym hasłem 12 stycznia 2020 roku odbędzie 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia oraz 13 i 14 stycznia gdańszczanie wspominać i upamiętniać będą zamordowanego rok wcześniej prezydenta miasta Pawła Adamowicza. 
13.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ECSdobryyyy
O tym, jak przebiegnie 28. Finał WOŚP w Gdańsku oraz upamiętnienie pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, mówili w środę, 13 listopada 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności Agnieszka Buczyńska (pierwsza z lewej), Aleksandra Dulkiewicz (w środku) i Basil Kerski (drugi z prawej).
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Finał WOŚP w styczniu 2020 roku będzie poświęcony zdrowiu i życiu dzieci a dokładnie specjalistycznemu sprzętowi, który będzie im służył podczas operacji - powiedziała  Agnieszka Buczyńska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, organizatora gdańskiego finału WOŚP. - Finał będzie zorganizowany przez kilka sztabów, na teraz zarejestrowanych jest około siedmiu, zwykle co roku jest ich ponad dziesięć. Do 18 listopada sztaby mogą się jeszcze rejestrować. 

W największym sztabie w Gdańsku - przy Regionalnym Centrum Wolontariatu - kwestować będzie 700 wolontariuszy, na ulice Gdańska wyjdzie ich ponad 1,2 tysiąca. Co roku gdański finał odbywał się pod hasłem “Gdansk dla orkiestry”, w tym roku przebiegnie wyjątkowo pod nazwą - “Gdańsk dzieli się dobrem". 

Podczas 28. Finału WOŚP bazą wolontariuszy będzie Europejskie Centrum Solidarności: tu rozliczą zebrane środki, będą mogli się ogrzać i odpocząć. Atrakcją przyszłorocznej orkiestry będzie koncert zorganizowany w innym niż dotychczas miejscu - w okolicach Europejskiego Centrum Solidarności. Od godz. 16.00 - 21.00 wystąpią m.in. Voo Voo z gośćmi, Organek, Lipali, Audiofil, Varius Manx z Kasią Stankiewicz i Kombi. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że 13 listopada 2019 roku mija 10 miesięcy od ostatniego finału WOŚP i ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a za dwa miesiące obchodzić będziemy rocznicę jego śmierci. 

 

ECSdobryyy2
- Już zawsze radosny finał WOŚP będzie nam się w Gdańsku kojarzył z tragicznymi wydarzeniami: atakiem na prezydenta Adamowicza i jego śmiercią - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz w ECS podczas konferencji na temat 28. Finału WOŚP w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu, WOŚP i Europejskim Centrum Solidarności przygotowaliśmy się, żeby w godny sposób wspominać pana prezydenta - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Dociera do nas wiele sygnałów i inicjatyw, żeby upamiętnić wspólnie prezydenta Adamowicza. Ja po raz pierwszy będę wolontariuszką podczas WOŚP i bardzo się z tego cieszę, ale 13 stycznia to dla nas też rocznica tragicznego wydarzenia. Tego dnia chcieliśmy zaprosić do spotkania w ciszy i odsłonięcia tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi i tragicznemu wydarzeniu, to odbędzie się w okolicach Katowni, już trwają tam prace. Przestrzeń, w której stała scena rok temu, będzie teraz miejscem smutnych wspomnień i refleksji.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy zaplanowano spotkanie przy grobie prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Okolice Katowni mają zostać specjalnie oświetlone, a w mieście mają zabrzmieć carilliony.

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała też, że 14 stycznia 2020 w dzień śmierci prezydenta Adamowicza z inicjatywy rodziny i władz Miasta o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w Bazylice Mariackiej.  

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przypomniał że 2020 rok - ze względu na rocznicę 50-lecia Grudnia' 70, 40-lecia Porozumień Gdańskich, 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do samorządów i gdańskiego stycznia - będzie rokiem ważnym i symbolicznym. 

 

ECSccccccccdobry
- Zapraszamy na konferencję poświęconą przemocy i polityce - mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarnosci w Gdańsku  
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Europejskie Centrum Solidarności na styczniowe dni zaplanowało kilka wydarzeń.

W sobotę, 11 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się 6 Kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, na 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie, znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń ( ECS godz. 17.30). 

- Przed odsłonięciem tablicy poświęconej prezydentowi, zaprezntujemy książkę “Głosy gdańszczan”, czyli refleksje zwykłych ludzi, na temat tego jak przeżyli te tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku, jak zmieniło się ich życie - zapowiedział Basil Kerski. - Z kolei 15 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy na konferencję na temat przemocy i polityki. Będziemy dyskutować przy udziale różnych środowisk o formach przemocy w sferze publicznej. Kiedy zmarł prezydent Adamowicz, tłumy z całej Polski jechały, żeby się z nim pożegnać, żeby zademonstrować więź, ale też była to cicha demonstarcja przeciw mowie nienawisci w sferze publicznej, językowi nienawiści, głębokim podziałom, niemerytorycznej polemice. Jeszcze raz przeanalizujemy, jaki ta atmosfera miała wpływ na morderstwo prezydenta Gdańska.  

 

ZOBACZ CAŁĄ KONFERENCJĘ 

 

 

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni