
Trochę historii
Państwowa Policja została powołana w 1919 roku. Jak pisze portal policja.pl Policjanci musieli mierzyć się z różnymi przestępstwami, które coraz częściej dotykały kobiet oraz dzieci. Mężczyźni nie do końca radzili sobie z takimi zagrożeniami, jak sutenerstwo czy handel kobietami i dziećmi. Pod wpływem rezolucji VI Międzynarodowego Kongresu w sprawie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi ówczesny minister spraw wewnętrznych - Cyryl Ratajski - 26 lutego 1925 roku polecił utworzyć policję kobiecą. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog.
Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem do wstąpienia do służby były także dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 cm wzrostu.
Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa liczyła początkowo 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich. Zaczęły rozwijać działalność o charakterze typowo prewencyjnym, której celem była eliminacja zagrożeń wśród dzieci, młodzieży i kobiet, konwojują zatrzymanych.

Pomorskie policjantki dziś
Jak podaje KWP w Gdańsku pomorskich policjantek jest dziś blisko 1300 plus blisko 1000 pracownic cywilnych. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej. Patrolują ulice, ścigają piratów drogowych, podejmują interwencje, pracują przy zabezpieczeniu imprez masowych, w tym meczów, w laboratoriach ustalają sprawców przestępstw kryminalnych, konwojują więźniów.
Medale dla policjantów i nowy radiowóz
Ponadto pomorskie policjantki pełnią również funkcje kierownicze na stanowiskach Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku: inspektor Anna Kos odpowiada za pion prewencji, natomiast inspektor Alina Majchrzak za pion logistyczny.