Zmiany na ulicach Głębokiej, Białej i Waryńskiego. Strefy kiss and ride przy szkołach

Przy szkole Mistrzostwa Sportowego nr 94 przy ul. Głębokiej funkcjonuje od 1 września strefa kiss and ride. Przesunięte zostało również przejście dla pieszych. Zmiany wprowadzone zostały także we Wrzeszczu. Na ul. Białej rozpoczęto budowę wyniesionego przejścia. Ponadto trwa przebudowa progu zwalniającego przy III Społecznej Szkole Podstawowej STO na ul. Waryńskiego - tam również powstaną stanowiska kiss and ride.
04.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
znaki drogow na słupku. U góry nakaz jazdy prosto, w środku zakaz zatrzymywania się do 2 minut, na dole K+R pocałuj i jedź
Wyznaczenie strefy kiss and ride oznacza, że nie będzie potrzeby wjazdu na teren szkoły, żeby pożegnać dzieci
fot. GZDiZ

Kiss and ride dla większego bezpieczeństwa i komfortu

Wyznaczenie na ul. Głębokiej strefy kiss and ride (z ang. pocałuj i jedź) to rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo uczniów na ich drodze do szkoły. Zostało ono wskazane w przeprowadzonym audycie warunków ruchu rowerowego i pieszego wokół gdańskich placówek edukacyjnych. Zarekomendowane zostało również przez dyrekcję szkoły. Na czym będzie polegać?

Na jezdni ul. Głębokiej na odcinku od ul. Mostek do ul. Wygon na jej prawym pasie wyznaczyliśmy strefę, która będzie przeznaczona do krótkotrwałego (do 2 minut) postoju pojazdów. W tym miejscu rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli zatrzymać się na chwilę i umożliwić dzieciom bezpieczne wyjście z samochodu, a następnie komfortowo włączyć się do ruchu. Dodatkowo zawężenie jezdni ul. Głębokiej do jednego pasa pozwoli na uspokojenie ruchu pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na teren szkoły.

Wyznaczenie strefy kiss and ride oznacza, że nie będzie potrzeby wjazdu na teren szkoły, żeby pożegnać uczniów. Nie było to bezpieczne, bo samochody manewrowały tam między dziećmi. Nie było to również wygodne dla samych kierowców, którzy zawracali na niewielkim placu.

Ze strefy kiss and ride na ul. Głębokiej będzie można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 6:00 – 17:00. Strefa będzie oznaczona znakami pionowymi oraz poziomymi.

Przesunięcie przejścia to lepsza widoczność

Oprócz wyznaczenia strefy kiss and ride na ul. Głębokiej wprowadzona została jeszcze jedna zmiana w organizacji ruchu. Polega on na przesunięciu przejścia dla pieszych na jezdni prowadzącej do ul. Elbląskiej. Dotychczasowa „zebra” wprowadzała pieszych na wlot ul. Wygon. Przejście zostało przesunięte przed skrzyżowanie bliżej ul. Siennickiej, dokąd na przystanki tramwajowe kieruje się większość pieszych. Dzięki korekcie przejścia piesi są teraz bardziej widoczni dla kierowców i odwrotnie – przechodzące przez ulicę osoby łatwiej zobaczą nadjeżdżające pojazdy.

 

Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Białej
Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Białej
fot. GZDiZ

Zmiany we Wrzeszczu w pobliżu III Społecznej Szkoły Podstawowej STO

Na ul. Białej, naprzeciwko wyjścia z tunelu pod wiaduktem kolejowym, rozpoczęliśmy budowę wyniesionego przejścia dla pieszych. W trakcie robót jezdnia pozostanie zawężona, ale ruch samochodowy utrzymany. Przejście wykonane zostanie z kostki betonowej na wysokość 10 cm powyżej istniejącej nawierzchni ul. Białej. Uwzględnione zostaną odpowiednie udogodnienia – nachylenia i najazdy - dla przechodniów i kierowców.

Prace realizowane będą w dwóch etapach – połówkowo. I etap potrwa do 6 września. Po zrealizowaniu połowy prac wprowadzona zostanie przerwa technologiczna związana z wiązaniem betonu. Rozpoczęcie II etapu zaplanowano na 20 września. Prace potrwają ok. tygodnia, a kolejne dwa potrzebne będą na przerwę technologiczną. Przywrócenie ruchu nastąpi najwcześniej 10 października.

Kilkadziesiąt metrów dalej - na ul. Waryńskiego  na wysokości szkoły trwa przebudowa progu zwalniającego. Roboty wraz z niezbędną przerwą technologiczną potrwają planowo do 12 września. Prace prowadzone będą połówkowo - bez utrudnień dla kierowców. Po zakończeniu tego etapu przy szkole, dzięki zmianie geometrii istniejących miejsc postojowych, powstaną dwa stanowiska kiss and ride.

Kolejne strefy kiss and ride w przygotowaniu

Przy gdańskich szkołach działają obecnie 4 strefy kiss and ride. Znajdują się one przy placówkach na ulicach Azaliowej, Człuchowskiej, Emilii Hoene i Kościuszki. We wrześniu dołączy do nich obok ul. Głębokiej i ul. Waryńskiego także strefa na ul. Rogalińskiej.

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim