• Start
  • Wiadomości
  • Stogi. Trwa przebudowa linii tramwajowej. Ul. Budzysza zamknięta dla ruchu

Stogi. Rusza przebudowa linii tramwajowej. Na początek ul. Budzysza

Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpocznie się 24 lipca (wtorek) ok. godz. 9. Na początek zaplanowano remont jezdni oraz drogi rowerowej przy ul. Wosia Budzysza. Objazd odbywać się będzie przez ul. Sienną. Organizacja ruchu tramwajowego do września bez zmian. Zobacz, jak pojadą autobusy.
23.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tory na Stogach tuż przed remontem
Tory na Stogach tuż przed remontem
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpocznie się od prac rozbiórkowych na odcinku ul. Wosia Budzysza - od zjazdu na wysokości ul. Siennej do ul. Stryjewskiego.

Ruch samochodowo-rowerowy

Na czas prac ul. Budzysza zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Kierowcom zaleca się objazd przez ul. Sienną, która na czas prowadzenia robót będzie ulicą dwukierunkową.

Autobusy linii 111, 158, 258 i N8 w obu kierunkach będą kursować ul. Sienną. Dla tych linii w kierunku Przeróbki zostanie utworzony przystanek tymczasowy „Kaczeńce-Sienna” (n/ż) [9047], zlokalizowany w okolicy skrzyżowania ul. Siennej i Kaczeńce. Przystanek początkowy „Zimna” dla linii 158 i 258 będzie zlokalizowany po drugiej stronie ulicy, tj. przy ścieżce rowerowej.

Ruch tramwajowy

Tramwaje będą kursować bez zmian do września br. Roboty torowe rozpoczną się po sezonie wakacyjnym. Do czasu rozpoczęcia prac torowych, tramwaje linii 3 i 8 będą kursować bez zmian.

Ruch pieszy

Ruch pieszy w trakcie przebudowy odbywać się będzie wyznaczonych tymczasowych chodnikach.

stogiRemo
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Komfortowo dla tramwajów, kierowców, rowerzystów i pieszych

Istniejące torowisko tramwajowe zostanie przebudowane na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza i dalej wzdłuż ul. Budzysza, Stryjewskiego oraz Nowotnej aż do Pętli „Stogi Plaża". To odcinek o łącznej długości ok. 3700 m (linia dwutorowa). Przebudowane zostaną także dwie pętle: tramwajowo-autobusowa „Pasanil" (ok. 350 m) i tramwajowa „Plaża Stogi" (ok. 450 m). Pojawią się tu dodatkowo tory odstawcze. Pzebudowane zostaną także wszystkie przystanki tramwajowe na remontowanej trasie. Zostaną włączone do sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

Prace podzielone zostały na trzy odcinki:

- pierwszy obejmuje wspomniany remont na ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ulicą Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby

- drugi obejmuje ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z Kruczą oraz pętli „Pasanil"

- ostatni fragment to prace od ul. Nowotnej i Kruczej do pętli „Stogi Plaża"

Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość nie tylko torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Przebudowany zostanie również istniejący układ dróg (ul. Wosia Budzysza, ul. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, drogami rowerowymi i trasami pieszo-rowerowymi.

Łącznie przebudowane zostanie:

- ponad 2,5 km dróg

- blisko 2 km chodników

- oraz 1,2 km dróg rowerowych i tras

- modernizację przejdą także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku realizowana jest w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Wykonawcą robót jest Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne, pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta Gdańska. Przewidywany termin zakończenia robót to połowa roku 2019.


Czytaj także:

Coraz bliżej remontu torów tramwajowych na Stogach

TV

To przedszkole jest wzorem