• Start
  • Wiadomości
  • Pierwszy tramwaj w drodze nową linią na alei P. Adamowicza i linią wyremontowaną na Stogi

Pierwszy tramwaj w drodze nową linią na alei P. Adamowicza i linią wyremontowaną na Stogi

We wtorek, 30 czerwca, o godz. 4.35, z przystanku "Lawendowe Wzgórze" odjechał pierwszy tramwaj, linii 12, kursujący na nowo wybudowanym torowisku w al. P. Adamowicza. Kilka minut później, dokładnie o godz. 4.41 z przystanku "Stogi Plaża", na zmodernizowanym torowisku biegnącym przez całą dzielnicę Stogi, oficjalnie, na stałe, rozpoczął kursowanie tramwaj linii nr 8.
30.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
30 czerwca 2020 r. - tego dnia oficjalnie zostanie oddana do użytku nowa trasa tramwajowa łącząca Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem
30 czerwca 2020 r. - tego dnia oficjalnie oddano do użytku nową trasę tramwajową łączącą Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Punktualnie o godz. 7.30 do tramwaju, który wyruszy z pętli Ujeścisko, przy skrzyżowaniu ul. Jabłoniowej z Warszawską wraz z mieszkańcami, wsiadła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dokładnie o tej samej godzinie tramwajem przy pętli wybudowanej obok plaży na Stogach wyruszył zastępca prezydent ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz. Towarzyszyli mu radni z okręgu nr 1.

 

  Budowa Nowej Warszawskiej. Przetarg na budowę pierwszego etapu linii tramwajowej będzie powtórzonyPierwszy regularny kurs przedłużonej linii tramwajowej nr 12 na odcinku węzeł Ujeścisko - al. Adamowicza - ul. Bulońska
Pierwszy regularny kurs przedłużonej linii tramwajowej nr 12 na odcinku węzeł Ujeścisko - al. Adamowicza - ul. Bulońska
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Co ciekawe, na Stogach pojawił się tramwaj zabytkowy. Nieprzypadkowo. Dokładnie 1 lipca 1927 r., oddano do eksploatacji nową, liczącą 5,7 km trasę na odcinku od Bramy Żuławskiej przez Przeróbkę do Stogów. Do obsługi nowo wybudowanej linii na Stogi zamówione zostały 24 nowe wagony silnikowe. Wyprodukowała je Gdańska Fabryka Wagonów (Danziger Waggon Fabrik, późniejsza Stocznia Północna). Wagony, określane po II wojnie światowej jako typ Bergmann, służyły w Gdańsku do początku lat 70. Jeden z wagonów, wycofany w 1973 roku z eksploatacji, został odrestaurowany. Przywrócono mu historyczny wygląd, w tym charakterystyczne dla okresu międzywojennego barwy kremowo-niebieskie. Obecnie jest jedną z atrakcji przejazdów okolicznościowych.

30 czerwca na tory podstawiono również tramwaj - Bergmann z 1927 roku. 

Tramwaj Bergmann z 1927 roku symbolicznie otworzy zmodernizowane torowisko na Stogach
Tramwaj Bergmann z 1927 roku symbolicznie otworzy zmodernizowane torowisko na Stogach
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Nowa linia tramwajowa w al. Adamowicza

Nowa linia tramwajowa liczy 2,6 km długości. Łączy ul. Bulońską z ulicą Jabłoniową. Wzdłuż trasy wybudowano sześć przystanków: „Królewskie Wzgórze”, „Łabędzia”, „Stolema”, ”Zabornia”, „Ujeścisko” - węzeł integracyjny, oraz „Lawendowe Wzgórze” - przystanek w pobliżu przedszkola nr 68. Przy węźle integracyjnym tramwajowo-autobusowym "Ujeścisko" wybudowano parkingi dla samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych samochodowych, w tym 11 dla niepełnosprawnych, 22 miejsca postojowe rowerowe), a także budynek socjalny z ogólnodostępną płatną toaletą. Do tego węzła dojeżdżać będzie tramwaj linii 12 i autobusy linii 115, 120, 156 i 174 - stąd pasażerowie będą mogli się przesiąść z autobusu do tramwaju bądź z tramwaju do autobusu.

 

  Tramwaj w al. Pawła Adamowicza. W poniedziałek rozpoczęły się przejazdy techniczne na nowej trasie

 

Nowa trasa biegnie od skrzyżowania ul. Bulońskiej z Myśliwską - dzisiejszego krańca linii 12 „Migowo” - przez al. Pawła Adamowicza, węzeł Ujeścisko (przy skrzyżowaniu ul. Jabłoniowej i ul. Warszawskiej) do ul. Lawendowe Wzgórze.

 

Pierwszy tramwaj rozpocznie kursowanie na pętli 'Ujeścisko'
Pierwszy tramwaj rozpocznie kursowanie na pętli 'Ujeścisko'. W ostatnich tygodniach trwały tu ostatnie prace wykończeniowe
.Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Budowa Al. Pawła Adamowicza (roboczo nazywanej Nowa Bulońska Północna) jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Realizacja Al. Pawła Adamowicza to koszt 243 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Zadanie  to otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej  w  kwocie około  58,5 mln zł.


Tramwaje ponownie na Stogach

Do tej dzielnicy kursować będą tramwaje linii 8 i 9. Wszystkie pojazdy zajeżdżać będą na pętlę przy plaży. Pasażerom udostępnione zostaną niemal wszystkie przystanki komunikacji miejskiej. Ze względu na trwające prace budowlane, przystanek tramwajowy "Stogi" (przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej) w kierunku plaży będzie jeszcze przez pewien czas nieczynny - pasażerowie proszeni są o korzystanie z przystanków sąsiednich: "Rozłogi" lub "Zimna".

Tramwaje linii 8 i 9 będą kursować z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu. Ta częstotliwość zostanie utrzymana również poza "szczytami" na linii 8. Natomiast tramwaje linii 9, poza godzinami szczytu, pojadą co 20 minut.

 

   Stogi. Tramwaj dojechał do pętli przy plaży. Testowe przejazdy na modernizowanej linii

 

W okresie wakacyjnym, w weekendy i święta, podwojona zostanie częstotliwość kursów na linii 8 w związku z dużym zainteresowaniem pasażerów dotarciem do plaż w Jelitkowie i na Stogach. Tramwaje tej linii pojadą co 10 minut, a nie co 20 minut. Dodatkowo, wznowione zostanie kursowanie tramwajów sezonowej linii 68 na trasie z Łostowic Świętokrzyskiej do Stogów Plaży przez Chełm, Przeróbkę. Linia 68 będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta w godzinach 10.00-19.00 ,co 20 minut.

Wraz z uruchomieniem trasy tramwajowej na Stogi zawieszone zostanie funkcjonowanie autobusowej linii zastępczej T8. Linie autobusowe 158 i 258 nadal będą dojeżdżać do "Stogów Plaży".
W zależności od sytuacji związanej z pandemią, planowane jest również kursowanie tramwaju zabytkowego 102Na na linii 8.

 

Na ul. Wosia Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby i na tym odcinku, prace zostały już zakończone
Na ul. Wosia Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby i na tym odcinku, prace zostały już zakończone
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Inwestycja na Stogach

Modernizacja torowiska w tej dzielnicy podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje ul. Wosia Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby i na tym odcinku prace zostały już zakończone.
Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ulicą Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli Pasanil. Na tym odcinku prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe. W lipcu wykonawca planuje stopniowo udostępniać dla ruchu kołowego jezdnie w okolicy Pawiej, Zimnej, Hożej oraz Wrzosy.

Koszt inwestycji to ok. 117 mln zł.
Projekt jest realizowany w ramach GPKM IV a i jest dofinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.

 

   Rozbudowa ul. Kartuskiej. DRMG rozstrzygnęła przetarg na realizację tej inwestycji

 

Zmiany w organizacji ruchu na Stogach

W nocy z poniedziałku na wtorek (29/30.06) planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na Stogach. O godz. 23.50 zlikwidowane zostanie „wahadło” na ul. Nowotnej. Ulica  Nowotna, od ul. Kruczej  do ul. Rozłogi będzie jednokierunkowa. Ruch pojazdów będzie poprowadzony ul. Rozłogi i ul. Kruczą. Ponadto wyjazd z marketu zostanie przeniesiony w dawne miejsce.

Zmiany w organizacji ruchu utrzymają się około miesiąca. 

 

1

Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Nowe przystanki, nowe nazwy, korekty rozkładów jazdy

W związku z uruchomieniem linii tramwajowej w ciągu al. Pawła Adamowicza wprowadzone zostaną zmiany w liniach autobusowych:

115, 118, 120, 156, 167, 168, 174, 175, 267, N3 i N4.

  • Linia 118

- para przystanków „Ujeścisko” [168] i [1983] dla ww. linii zmieni nazwę na „Piotrkowska”,

  • Linie 115, 120, 156, 174 i N4

- para przystanków „Ujeścisko” [168] i [1983] dla ww. linii zmieni nazwę na „Piotrkowska”,

- para przystanków „Lawendowe Wzgórze” [1970] i [1971] dla www. linii zmieni nazwę na „Jabłoniowa Osiedle”,

- autobusy będą obsługiwać nowy węzeł integracyjny „Ujeścisko” [3988] i [3989],

- drobne korekty rozkładów jazdy.

  • Linie 167, 168, 267 i N3

- obsługa nowych przystanków „Zabornia” [3990] w kierunku Siedlec i [3991] w stronę Karczemek,

- dla linii nocnej N3 przystanek „Zabornia” będzie przystankiem na żądanie.

  • Linia 175

- kurs o godz. 23:08 z przystanku „Maćkowy” w kierunku przystanku „Łostowice Świętokrzyska” nie będzie realizowany. 

W nocy 30.06./01.07.2020 r. Wprowadzone zostaną zmiany na linii nocnej N2. Autobusy, które do tej pory jeździły z Nowego Portu do węzła integracyjnego Łostowice Świętokrzyska będą teraz kursować aż do Maćkowych.

Na odcinku między Pieckami-Migowem, a al. Havla zmieni się trasa linii N2: ... - Migowo - al. Pawła Adamowicza - nowy węzeł integracyjny „Ujeścisko” na skrzyżowaniu ulic Jabłoniowej i Warszawskiej - Warszawska - Havla - Łostowice Świętokrzyska - Niepołomicka - Starogardzka - Maćkowy. Przedłużenie trasy jest realizacją postulatów mieszkańców.

Nowy przebieg linii N2 od nocy 30.06./01.07.2020 r. : Nowy Port - Brzeźno - Wrzeszcz PKP - Jaśkowa Dolina - Piecki Migowo - Adamowicza - węzeł integracyjny Ujeścisko - Warszawska – Havla - węzeł integracyjny Łostowice Świętokrzyska - Niepołomicka - Starogardzka - Maćkowy. Linia, podobnie jak inne linie nocne, będzie funkcjonować z 60 - minutową częstotliwością. Jej rozkład jazdy umożliwia - na przystanku "Wrzeszcz PKP" - dogodne przesiadki na pociągi SKM z Gdyni i do Gdyni.

Zobacz testowy przejazd na al. Pawła Adamowicza:

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy