• Start
  • Wiadomości
  • "Stoczniowcy. Ludzie z tła" - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

"Stoczniowcy. Ludzie z tła" - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, uczestnikach przełomowych wydarzeń lat 1970-1980. - Bohaterowie filmu nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser Marek Osiecimski. Premiera dokumentu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
( Publikacja: 06.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bohaterowie filmu: Halinka ...
Bohaterowie filmu: Halina ...
fot. materiały producenta

 

Barbara, Urszula, Krystyna, Halina, Stanisław, Marek i inni. Bohaterami filmu “Stoczniowcy. Ludzie z tła” są osoby, które mijamy codziennie na gdańskich dzielnicach: Wrzeszczu, Zaspie, Przymorzu... Dokument jest wspomnieniem o ich życiu spędzonym w niezwykłym mieście, w niezwykłym miejscu pracy, w niezwykłych czasach.

- Chcemy pokazać zwyczajnych, choć jednocześnie wyjątkowych ludzi, dla których solidarność i wolność były wartościami godnymi najwyższego poświęcenia. Choć byli świadkami i aktywnymi uczestnikami protestów robotników w grudniu 1970, czy strajku 1980, nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser filmu Marek Osiecimski. - Tak samo wiele ryzykując, stawali ramię w ramię z ludźmi, którzy stali się później rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki. O nich samych świat zapomniał. Tym filmem chcemy wyrazić nasz szacunek za to, co dla nas wszystkich wtedy zrobili.

 

... Staszek ...
... Stanisław ...
fot. materiały producenta

 

Produkcję filmu współfinansują Urząd Miejski w Gdańsku, właściciele terenów postoczniowych Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o. i Stocznia Cesarska Development Sp. z o. o., a także firma PPU NAVA Sp. z o.o. Środki pochodzą również z przekazanego przez marszałka województwa pomorskiego stypendium twórczego. 

Film oddaje swoim bohaterom również głos w ważnej dyskusji o dziedzictwie niematerialnym wydarzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, bo to m.in. oni są źródłem tego dziedzictwa. 

 

... Basia ...
... Barbara ...
fot. materiały producenta

 

- Najważniejszym dziedzictwem tych terenów są historie ludzi, którzy tu pracowali i tworzyli społeczność. Dzięki takim projektom nie ulegną one zatarciu i zawsze będą stanowiły ważny element tej przestrzeni - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska. – Dbałość o historię stanowi ważny element tego projektu, dlatego wraz z naszą obecnością na terenie wprowadziliśmy szereg inicjatyw, które mają na celu popularyzację historii. Już niebawem kolejne z nich ujrzą światło dzienne.

- Mamy świadomość, że o tych wszystkich cichych bohaterach, którzy poprzez swoją skromność przyjęli rolę ludzi pozostających w tle niewiele zostało dotychczas powiedziane, więc z dużym entuzjazmem odebraliśmy inicjatywę zespołu realizującego film “Stoczniowcy. Ludzie z tła”. Zależy nam, aby film był swojego rodzaju hołdem, złożonym tym, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Polskę i wiele innych krajów Europy - zaznacza Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu Shipyard City Gdańsk.

 

... i chłopcy stoczniowcy
... panowie stoczniowcy
fot. materiały producenta

 

Pokaz filmu odbędzie podczas tegorocznej rocznicy Sierpnia '80 na terenach postoczniowych w Gdańsku.