• Start
  • Wiadomości
  • Stena Line, Wizz Air, autostrada A1 i komunikacja miejska - bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy

Stena Line, Wizz Air, autostrada A1 i komunikacja miejska - bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy

Stena Line oferuje w marcu bezpłatną przeprawę na swoich promach osobom z ważnym paszportem oraz organizacjom pomocowym. Również WizzAir przez najbliższy miesiąc udostępni 100 tys. bezpłatnych miejsc na lotach europejskich z krajów graniczących z Ukrainą, ale też taryfy ratunkowe na innych trasach. Bezpłatna dla Ukraińców jest już od kilku dni Autostrada A1 i komunikacja miejska w metropolii.
02.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na wiadukcie przy ul. Okopowej w Gdańsku pojawiły się proukraińskie murale. Kolejny mural to kolejny gest wsparcia dla naszego atakowanego sąsiada
Na wiadukcie przy ul. Okopowej w Gdańsku pojawiły się proukraińskie murale. Murale to kolejny gest wsparcia dla naszego atakowanego sąsiada
fot. Karol Stańczak

 

Darmowy prom dla Ukraińców i organizacji pomocowych - w marcu

Stena Line, jeden z największych na świecie operatorów promowych (rocznie realizuje ponad 25 tysięcy rejsów), ogłosiła że jest zaniepokojona konsekwencjami konfliktu na Ukrainie i chce zrobić wszystko, co w jej mocy, aby pomóc poszkodowanym na Ukrainie, którzy szukają ochrony w innych krajach i zaoferowała bezpłatną przeprawę na swoich promach.

Pomoc dotyczy jednak tylko osób z ważnym paszportem.

“Tak długo, jak zachowane jest bezpieczeństwo na pokładzie i w miarę dostępności, pomożemy pasażerom zarezerwować bilet na pierwszy możliwy rejs. Wszyscy pasażerowie muszą być w stanie przedstawić ważny paszport.” - czytamy w oświadczeniu, które ukazało się na FB operatora. 

Stena Line pomoże w ten sam sposób również organizacjom charytatywnym.

“Na razie Stena Line będzie oferować również bezpłatny transport jednostek towarowych zarejestrowanym organizacjom charytatywnym, które mogą przedstawić dokumenty CMR lub podobne i które zamierzają pomóc ludziom z / na Ukrainie.”

Firma podkreśla, że priorytetem jest dla niej bezpieczeństwo: “Jest to pod warunkiem, że możemy zachować nasze bezpieczeństwo w portach i na pokładzie oraz w zależności od miejsca".

Obywatele z Ukrainy mogą rezerwować bezpłatne bilety pod numerem telefonu: + 48 58 660 92 00 lub osobiście w kasach na terminalu przy ul. Kwiatkowskiego 60 w Gdyni. Mogą kontaktować się również z firmą Stena Line za pośrednictwem Facebooka.Wizz Air oferuje 100 tysięcy bezpłatnych miejsc w marcu

W środę, 2 marca 2022 r., również Wizz Air ogłosił oferując 100 000 bezpłatnych miejsc dla ukraińskich uchodźców na wszystkich lotach europejskich z krajów graniczących z Ukrainą (tj. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia). Bezpłatne miejsca i taryfy ratunkowe na innych kierunkach będą dostępne dla Ukraińców przez cały marzec.

Wizz Air zapewnia również, że umieściła na tych trasach już większe samoloty i wyznaczył dodatkowe loty z państw graniczących z Ukrainą.

Wizz Air deklaruje też pomoc osobom, które znalazły się z powodu migracji w innych miejscach niż docelowe.

"Dla nich linia przygotowała ofertę ratunkową w wysokości 29,99 euro na wszystkie inne loty (z wyłączeniem ZEA, Islandii i Wysp Kanaryjskich), a także w wysokości 69,99 euro na loty do ZAE, Islandii i na Wyspy Kanaryjskie. 

Uchodźcy z Ukrainy mogą rezerwować bilety na stronie: https://wizzair.com/#/rescue."

Tutaj również, podczas rezerwacji oraz odprawy pasażerowie będą proszeni o okazanie ukraińskiego paszportu/numeru dowodu osobistego.

- Nasze serca są z obywatelami Ukrainy - powiedział József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air. - Dostrzegamy ogromne wysiłki humanitarne naszych pracowników, jako firma, chcemy odegrać w nich większą rolę, aby zapewnić uchodźcom bezpieczną i komfortową podróż.

Autostrada A1 bezpłatna aż do odwołania

Operator autostrady A1 "otworzył bramki" dla ofiar wojny już w niedzielę, 27 lutego.

"Gdańsk Transport Company S.A. wspólnie z Intertoll Polska S.A. wprowadzają bezpłatne przejazdy AmberOne Autostradą A1 dla osób ewakuujących się z terenów objętych wojną w Ukrainie. GTC i Intertoll Polska postanowiły pokryć koszty przejazdów AmberOne Autostradą A1 pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych od północy dnia 1 marca 2022 r. do odwołania" - zadeklarował operator GTC.

Jakie są zasady przejazdu?

  • wjeżdżając na autostradę A1 kierowca pobiera bilet
  • zjeżdżając z autostrady A1 przekazuje bilet inkasentowi
  • inkasent po rozpoznaniu ukraińskich tablic rejestracyjnych (lub gdy kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta) - podnosi szlaban.

 

Komunikacja miejska i SKM w całej metropolii - za darmo 

Piotr Borawski z-ca prezydent Gdańska już w sobotę, 26 lutego poinformował o bezpłatnej komunikacji miejskiej dla migrantów wojennych z Ukrainy. Taką decyzję podjęto w ramach Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Do przewoźników świadczących bezpłatne przewozy dołączyło także SKM Trójmiasto.

Tutaj przeczytasz więcej: