Stanisława Przybyszewska pomknęła po szynach

Odebrano jej patronat nad Domem Kultury na gdańskiej Morenie, ale z pamięci gdańszczan nie zniknie. Od 27 listopada 2015 r. po szynach mknie tramwaj noszący imię Stanisławy Przybyszewskiej. To 114Na, model z 1997 roku, pierwszy w Polsce tramwaj niskopodłogowy.
( 27.11.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uroczystość nadania 114Na imienia Stanisławy Przybyszewskiej odbyła się na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. Po odsłonięciu tablicy „Przybyszewska” ruszyła w kierunku Strzyży.

 

– Nadawanie tramwajom imion gdańszczan to pomysł prezydenta Pawła Adamowicza. Pięć lat temu ogłosiliśmy plebiscyt dla mieszkańców. Mogliśmy wybrać patrona spośród wskazanych osób związanych z naszym miastem. Pomysł się przyjął, więc go kontynuujemy – mówi rzecznik Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Alicja Mongird.

Wśród patronów gdańskich tramwajów znaleźli się uczeni, politycy, pedagodzy i artyści – w sumie 43 postaci związane z Gdańskiem. Nie zabrakło nazwisk powszechnie znanych, jakich jak Jan Heweliusz, Arthur Schopenhauer, Gabriel Fahrenheit czy Jan Uphagen, ale są obok nich też te, które dla wielu pozostają w cieniu, m.in. Daniel Gralath (uczony, jeden z poprzedników Pawła Adamowicza – w latach 1763-1767 burmistrz Gdańska), Jeremiasz Falck (XVII-wieczny rytownik) i Filip Clüver (geograf). (Pełna lista na stronie www.zkm.pl/patroni.)

Kandydaturę mieszkającej w grodzie nad Motławą w latach 1923-1935 pisarki Stanisławy Przybyszewskiej zgłosiła trójmiejska przewodniczka Anna Sadowska. Jej pomysł poparli dziennikarze i literaturoznawcy. – Uzasadnienie było takie, że jest to pisarka związana z Gdańskiem, ponadto w tym roku mija 80. rocznica jej śmierci. Z tej okazji w listopadzie odbywały się wydarzenia związane z Przybyszewską: spacery, debata i opera. Chcieliśmy zamknąć te obchody uroczystością nadania imienia tej gdańszczanki jednemu z tramwajów – dodaje Alicja Mongird.

Kandydaturę pisarki jako patronki kolejnego gdańskiego tramwaju zgłosiła Anna Sadowska, przewodniczka po Trójmieście. Na zdjęciu obok niej wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
 

 

Pojazd, którym „zaopiekowała się” pisarka, nie jest zwyczajny. To Konstal 114Na, wyprodukowany w 1997 roku w Chorzowie dla ówczesnego Gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej. Jest pierwszym tramwajem niskopodłogowym w Polsce.

– Nowe tramwaje pojawią się dopiero w przyszłym roku albo w następnym. Postanowiliśmy więc, że imię dostanie jeden z tych starszych, które już trochę pojeździły po Gdańsku, ale wszystkie nowe pojazdy też będą miały swoich patronów – zapewnia rzeczniczka.

 

Zobacz także:

Przybyszewska. Talent. Morfina. Samotność. Opera

Czy dr Paul Ehmke przyczynił się do śmierci pisarki?