• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście, Rudniki. Koniec z utrudnieniami w ruchu na estakadzie w ul. Elbląskiej

Śródmieście, Rudniki. Koniec z utrudnieniami w ruchu na estakadzie w ul. Elbląskiej

Nowa nawierzchnia ułożona, zniszczone elementy wymienione - wykonawca prac modernizacyjnych na estakadzie znajdującej się w sąsiedztwie Bramy Żuławskiej i targowiska zgłosił zakończenie robót. Przy obiekcie trwają jedynie ostatnie prace porządkowe.
10.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać estakadę po której poruszają się samochody, w sąsiedztwie bloki mieszkalne, a także niższe budynki usługowe
Estakada w ul. Elbląskiej została wyremontowana
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jakie prace wykonano w ramach remontu?

Wiadukt w ciągu ul. Elbląskiej był już w złym stanie technicznym, dlatego jego remont był niezbędny - każdego dnia korzystają z niego tysiące kierowców. 

W ramach inwestycji m.in. rozebrano starą i ułożono nową nawierzchnię, wymieniono dylatacje, wymieniono też, lub naprawiono, poszczególne bariery energochłonne, do tego wyremontowano najazdy na obiekt na odcinku 15 m przed obiektem, wykonano naprawy powierzchniowe ścian murów oporowych i zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni betonowych.

Prace remontowe trwały niecałe cztery miesiące - rozpoczęły się w połowie marca, a zakończyły w pierwszych dniach lipca. Tym samym zakończyły się pewne utrudnienia w ruchu, z którymi musieli liczyć się kierowcy.

Roboty zrealizowała firma FB Serwis S.A. Pochłonęły one blisko 2,5 mln złotych.

Inne spojrzenie na Śródmieście, Siedlce i ul. Kartuską - z nowego punktu widokowego

Zły stan techniczny obiektu

Estakada wymagała interwencji specjalistów. Jezdnia, zwłaszcza na dojazdach do obiektu wskazywała na duże jej zużycie. Była w wielu miejscach zdeformowana, pełna rys, widać było też ubytki mas asfaltowych. Podobnie sytuacja wyglądała na samym wiadukcie - miał on liczne ubytki w nawierzchni, a także koleiny - te widoczne były zwłaszcza na jego łuku. Pilnej wymiany wymagały też inne elementy. 

zdjęcie z drona, widać trzy fragmenty jezdni, każda ma po dwa pasy ruchu
Prace remontowe na estakadzie trwały niecałe cztery miesiące
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Obiekt powstał w latach 90.

Estakada w ciągu ul. Elbląskiej została zaprojektowana i wykonana w latach 90. - budowę zakończono w 1995 r. Na 19 podporach ułożona jest żelbetowa płyta ciągła, 13-przęsłowa. Składa się ona z trzech sekcji konstrukcyjnych. Długość całkowita obiektu wynosi blisko 274 metry. Szerokość jezdni waha się z kolei od 7 do 7,50 metra.

Bardzo się zmienią Długie Ogrody, Elbląska i okolice Bramy Żuławskiej

Wiadukt do rozbiórki

Miasto planuje w najbliższych latach rozebrać całkowicie ten obiekt. Planowana jest też przebudowa całego skrzyżowania ul. Elbląskiej z ul. Długie Ogrody. Ma to związek m.in. metamorfozą, jaką mają przejść Długie Ogrody i dalsza okolica. Póki co, są to na razie plany, bez konkretnych terminów realizacji. Dlatego Miasto zdecydowało się na wykonanie remontu intensywnie użytkowanego wiaduktu. 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole