Srebro dla Polski na mistrzostwach Europy w short tracku. Diane Sellier czwarty, Nikola Mazur piąta

W sobotę, 14 stycznia, w hali Olivia rozdano cztery komplety medali w wyścigach indywidualnych mistrzostw Europy w short tracku. Srebro na 500 metrów wywalczyła Natalia Maliszewska. Bardzo dobrze jechali łyżwiarze Stoczniowca Gdańsk: Diane Sellier był czwarty na 1500 metrów, na 500 metrów został zdyskwalifikowany w półfinale. Nikola Mazur zajęła piąte i siódme miejsce, Kamila Stormowska - dziewiąte.
14.01.2023
Dwóch łyżwiarzy na torze
Diane Sellier (po lewej) na 1500 metrów zajął czwarte miejsce, na 500 metrów został zdyskwalifikowany

Troje reprezentantów Polski w finałach A

Mistrzostwa Europy w short tracku rozpoczęły się w piątek, 13 stycznia. Tego dnia odbywały się wyścigi eliminacyjne. Wszyscy startujący reprezentanci Polski awansowali do kolejnych rund lub repasaży. Z zawodników Stoczniowca Gdańsk byli to Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Diane Sellier.

W drugim dniu zawodów - w sobotę, 14 stycznia - Nikola Mazur na 1500 metrów startowała w repasażach, wygrała i awansowała do półfinałów. Tam zajęła trzecie miejsce i przebiła się do finału A. Na tym samym dystansie Kamila Stormowska w swoim półfinale także była trzecia, ale czas, który osiągnęła dał jej finał B.

Mazur bardzo dobrze jechała także na 500 metrów a gdy dwie naciskające ją rywalki przewróciły się, spokojnie dojechała do mety na drugim miejscu za Natalią Maliszewską.

Diane Sellier na 1500 metrów był drugi w półfinale i awansował do finału A. Francuz startujący w barwach Polski brał udział w jeszcze jednym półfinale: był jednym z faworytów na "pięćsetce", sam mówił nawet o złocie. Jechał dobrze, na drugim-trzecim miejscu, niestety spowodował upadek Francuza Quentina Fercoqa i został zdyskwalifikowany.

Łyżwiarka jedzie na torze
Nicola Mazur w sobotę rywalizowała indywidualnie na dwóch dystansach, w obu awansowała do finałów

Srebrny medal Natalii Maliszewskiej

W finałach A, czyli do bezpośredniej walki o medale stanęło troje Polaków: Natalia Maliszewska z Juvenii Białystok oraz gdańszczanie Nikola Mazur - w dwóch i Diane Sellier.

Sellier w finale 1500 metrów walczył dzielnie, ale nie zdołał się przebić na podium, choć zabrakło naprawdę niewiele. Mazur w obu startach próbowała walczyć, jednak rywalki były zbyt silne, skończyło się na piątej pozycji na 500 metrów i siódmej na 1500.

Medal na 500 m wyszarpała za to Natalia Maliszewska, najbardziej utytułowana polska specjalistka jazdy szybkiej na krótkim torze. W finale przegrała jedynie z Holenderką Suzanne Schulting.