• Start
  • Wiadomości
  • Sprzątanie Świata w Gdańsku już wkrótce. Porządek na naszych plażach - dziś wideoczat, godz. 12.30

Sprzątanie Świata w Gdańsku już wkrótce. Porządek na naszych plażach - dziś zobacz wideoczat, godz. 12.30

20 września (piątek) z samego rana na Stogach, w Brzeźnie, w Jelitkowie i na Wyspie Sobieszewskiej rusza gdańska odsłona światowej akcji Sprzątania Świata. Po raz kolejny "na celowniku" są plaże i cały pas nadmorski. Wszyscy chętni do pomocy są mile widziani! Zbliżającemu się Sprzątaniu Świata na gdańskich plażach poświęcony będzie najbliższy wideoczat. Początek: we wtorek, 17 września, o godz. 12.30.
( Publikacja: 17.09.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Już w najbliższy piątek, 20 września, mieszkańcy Gdańska będą sprzątać plaże i pas nadmorski. Każda para rąk jest na wagę złota! Czy dzieci mogą sprzątać? Mogą - i to jak! Pożytecznej pracy towarzyszy kształtowanie postaw proekologicznych
Już w najbliższy piątek, 20 września, mieszkańcy Gdańska będą sprzątać plaże i pas nadmorski. Każda para rąk jest na wagę złota! Czy dzieci mogą sprzątać? Mogą - i to jak! Pożytecznej pracy towarzyszy kształtowanie postaw proekologicznych
Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl

 

We wtorek, 17 września, o godz. 12.30, gośćmi naszego programu "Wszystkie Strony Miasta" będą:

  • Łukasz Kłos - p.o. zastępcy dyrektora w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMG
  • Dorota Michałka-Urbaniak - Wydział Gospodarki Komunalnej UMG, współorganizatorka gdańskiej edycji Sprzątania Świata

 

Tematem będzie wszystko, co dotyczy piątkowej akcji - jej wymiaru praktycznego (sterty usuniętych śmieci i odpadów) i edukacyjnego (krzewienie świadomości proekologicznej).

Program poprowadzi red. Roman Daszczyński. A jest o czym mówić, bowiem najbliższe Sprzątanie Świata w Gdańsku ma szansę zgromadzić pokaźną liczbę uczestników. Studenci, młodzież i dzieci, dorośli, seniorzy, zwolennicy ekologii, instytucje, przedsiębiorstwa, mieszkańcy Gdańska i turyści - jednym słowem wszyscy zaproszeni są do zrobienia porządku od Jelitkowa po Wyspę Sobieszewską. Urząd Miejski w Gdańsku zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu, w godz. 9.00 - 13.00.

W każdej z czterech lokalizacji, gdzie odbędzie się zbiórka odpadów, będą także punkty koordynujące akcję oraz stoiska edukacyjne. Organizatorzy wyznaczyli cztery startowe miejsca:

  • w Jelitkowie (wejście na plażę nr 63)
  • w Brzeźnie (wejście przy molo)
  • na Stogach (wejście na plażę nr 26)
  • na Wyspie Sobieszewskiej (wejście na plażę nr 16)

Wszyscy, którzy zechcą włączyć się do akcji otrzymają rękawice ochronne i worki na odpady. Warto wcześniej zapoznać się także regulaminem, który dostępny jest TUTAJ.

 

 
 

 

Zebrane odpady trafią do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, a tam zostaną poddane odpowiedniemu zagospodarowaniu i recyklingowi. Akcja nie obejmuje usuwania tzw. dzikich wysypisk i odpadów niebezpiecznych. Tym zajmą się wyznaczone specjalne zespoły w ramach funkcjonowania służb miejskich.

Przy okazji wydarzenia, Sprzątanie Świata, warto pomyśleć, co każdy z nas może zrobić, by zredukować ilość produkowanych odpadów w swoim otoczeniu i codziennych czynnościach. Niewątpliwie ważna jest tzw. metoda 5R -  Refuse, czyli odmawiaj, Reuse, czyli używaj ponownie, Refill, czyli napełniaj ponownie, Repair, czyli naprawiaj, Recycle, czyli segreguj i przetwarzaj.

Podczas ubiegłorocznej edycji Sprzątania Świata w 157 krajach, prawie 18 milionów wolontariuszy zebrano 85 tysięcy ton odpadów. To tyle co 201 w pełni załadowanych Boeingów 747, 8 wieży Eiffla lub jedna czwarta Empire State Building? 

Czy w tym roku padnie niechlubny rekord?

Wydarzenie na Facebooku

Szczegóły i regulamin akcji

 

 
 

 

CZYTAJ TAKŻE:

„Sprzątanie świata” na plażach: Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Wyspa Sobieszewska

Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo. Gdańskie plaże sprzątnięte przez uczniów

Wielkie sprzątanie miasta a potem piknik rodzinny